Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak pielęgnować włosy i skórę dzieci i niemowląt? Poradnik

 

Pielęgnacja skóry i włosów dziecka może wydawać się trudna. Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia – łatwo się przesusza, a na jej powierzchni mogą pojawiać się krostki i wypryski. Maluszki często mają również problem z atopowym zapaleniem skóry lub trądzikiem niemowlęcym. Co do włosów i skóry głowy – one również są niezwykle delikatne. U dzieci bardzo często pojawia się ciemieniucha, która może pokrywać nawet całą powierzchnię głowy. Jak pielęgnować włosy i skórę dziecka, aby były zdrowe i odpowiednio nawilżone? Przychodzimy z pomocą!

Mycie dziecka

Niemowlęca skóra jest o wiele bardziej delikatna, niż skóra dorosłych, a przy tym bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. U tak małych dzieci łatwo więc o podrażnienia, zaczerwienienia, przesuszenie czy odparzenie – zwłaszcza jeżeli maluch boryka się z atopowym zapaleniem skóry lub jest alergikiem. 

Dbanie o skórę dziecka to przede wszystkim dbanie o higienę – ciało malucha należy odpowiednio i regularnie oczyszczać. Nie ma potrzeby jednak kąpać dziecka codziennie: taki maluch nie brudzi się na tyle, żeby to było konieczne. Aby odświeżyć ciało niemowlaka i zadbać o jego higienę, kąpiel co drugi dzień w zupełności wystarczy. 

Do mycia maluszka doskonale sprawdzą się myjki bambusowe dla niemowląt wykonane z mięciutkiej i delikatnej dla skóry wiskozy bambusowej. Taki materiał jest nie tylko łagodny dla ciała niemowlaka, ale i antybakteryjny i antyalergiczny. Myjki z powodzeniem użyjesz do przemywania ciała dziecka, do mycia okolic pieluszkowych czy wycierania buzi.

Niezwykle istotne jest również to, czego używamy do mycia dziecka. Na samym początku wystarczy przemywać skórę malucha samą wodą; do wody można dodać kilka kropel oleju ze słodkich migdałów, aby nawilżyć ciało. Jeśli decydujemy się na kosmetyki, zwróćmy uwagę na skład produktu

Czego powinniśmy unikać:

  • pochodnych ropy naftowej

  • formaldehydu

  • silikonów

  • parabenów

  • SLS i SLES

  • filtrów przenikających

  • phenoxyethanolu

  • substancji zapachowych.

Najlepsze dla skóry niemowląt są kosmetyki z naturalnych składników – nie podrażniają one skóry dziecka oraz nie zawierają silnie myjących substancji. Jeśli już mamy odpowiedni produkt do mycia maluszka, pamiętajmy jeszcze o ważnej zasadzie: im mniej, tym lepiej. Do oczyszczenia ciała niemowlaka wystarczy jedynie kilka kropel żelu czy płynu do mycia – większa ilość nie tylko jest niepotrzebna, ale mogłaby wysuszyć ciało dziecka.

Po kąpieli możemy nawilżyć ciało malucha – najlepiej sprawdzi się naturalny olej, na przykład ze słodkich migdałów. 

Pamiętajmy, żeby dobrze osuszać ciało dziecka – zwłaszcza miejsca trudno dostępne, takie jak szyja i wszystkie fałdki. Wybierajmy ręczniki z naturalnych materiałów, które delikatnie traktują wrażliwą skórę dziecka. Dla maluszków z problemami skórnymi świetnie sprawdzą się ręczniki muślinowe – ich faktura sprawia, że ręcznik jest niezwykle miękki, delikatny w dotyku i nie powoduje żadnych podrażnień. Dla pozostałych bobasów świetne będą ręczniki bambusowe niemowlaka – antybakteryjne, miękkie, a przy tym fantastycznie chłonące wilgoć. 

Pielęgnacja okolic pieluszkowych

Jeśli chodzi o okolice pieluszkowe, bardzo ważne jest utrzymywanie ich w odpowiedniej czystości. Przemywaj je przy każdej zmianie pieluszki, najlepiej wacikiem lub myjką bambusową nasączonymi wodą. Sprawdzi się ona lepiej niż chusteczki nawilżane, które bardzo często zawierają składniki mogące wywoływać podrażnienia. Jeśli chcesz ich używać, wybieraj te o naturalnym i jak najkrótszym składzie – najlepiej, aby była w nich prawie sama woda. 

Po przemyciu okolic intymnych, jeśli występują zaczerwienienia lub odparzenia, możesz użyć kremu (tu również pamiętajmy o dobrym, naturalnym składzie) lub zwrócić się ku domowym sposobom i zasypać odparzone miejsca mąką ziemniaczaną (przydadzą się gaziki, które pozwolą użyć odpowiednio niewielkiej ilości zasypki). 

Ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi

Nie zapominajmy o tym, jaki wpływ mają na skórę czynniki zewnętrzne – zwłaszcza pogoda. Skóra niemowlęcia potrzebuje szczególnej ochrony przed słońcem czy mrozem. Latem pamiętajmy o posmarowaniu ciała i twarzy dziecka kremem z filtrem – koniecznie SPF 50+, koniecznie bez filtrów przenikających – a zimą o zabezpieczeniu skóry twarzy malucha odpowiednim kremem na mróz, który nie zawiera w swoim składzie wody.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy dziecka

Nie tylko ciało, ale i głowa niemowlaka potrzebuje odpowiedniego i łagodnego traktowania. Włoski maluszków są wyjątkowo delikatne i miękkie, a skóra głowy podatna na uszkodzenia. U większości dzieci występuje ciemieniucha – jej występowanie jest jednak naturalne i nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach. Jeśli niemowlę ma ciemieniuchę, musimy szczególną uwagę przykuć do pielęgnacji skóry głowy. Jak pozbyć się ciemieniuchy domowymi metodami wyjaśniamy we wpisie: "Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowląt - 5 naturalnych i skutecznych sposobów" .

Jak myć głowę dziecka?

Głowę dziecka najlepiej myć wodą z odrobiną (naprawdę odrobiną!) płynu do mycia. Nie szorujmy jej zbyt mocno i pod żadnym pozorem nie zdrapujmy ciemieniuchy – może skutkować to uszkodzeniem skóry!

Po umyciu głowy maluszka delikatnie ją osuszmy i wyszczotkujmy za pomocą szczotki z naturalnym włosiem. Jeśli na skórze występuje ciemieniucha, nawilżmy ją olejem – na przykład ze słodkich migdałów. 

Pielęgnacja skóry i włosów dziecka wymaga odpowiedniej uwagi. Najważniejsze jest oczyszczanie oraz nawilżanie, a także – a może i przede wszystkim – wybieranie dobrych, naturalnych i bezpiecznych kosmetyków. Przy odpowiednim i delikatnym traktowaniu ciała malucha, nie będzie on miał problemów ze skórą. Jeśli jednak coś nas niepokoi – pojawiają się liczne wypryski czy silne przesuszenie – warto skonsultować to z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.

jak pielęgnować skórę i włosy niemowlaka

akcesoria na jesień i zimę dla dzieci i niemowląt

jak pielęgnować włosy i skórę niemowląt
 
Kategorie: Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć