Darmowa dostawa od 199 zł | od 350 zł sadzimy drzewa | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | kurier/paczkomaty | tel. 600 600 317 Flaga Unii Europejskiej

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak spać w ciąży? 5 porad, które pomogą ci w ciążowej bezsenności

 

Sen w ciąży jest niezwykle istotny – pozwala organizmowi na regenerację, zwiększa odporność, redukuje stres i pozytywnie wpływa na rozwój płodu. Każda przyszła mama wie jednak, jak ciężko o dobry sen w trakcie ciąży – zwłaszcza pod jej koniec, kiedy brzuszek jest już duży i utrudnia nam znalezienie dobrej pozycji, a zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, powodują uciążliwą bezsenność. Jak spać w ciąży? Jaka pozycja do snu jest najlepsza i co zrobić, jeżeli jest nam niewygodnie? 

Jak się wyspać w ciąży? 5 porad

Każda kobieta w ciąży powinna przesypiać odpowiednią ilość godzin – najlepiej, aby to było od minimum 8 godzin na dobę. To konieczne, aby organizm ciężarnej miał szansę się zregenerować, odpocząć i odprężyć. Jak przygotować się do snu i zadbać o odpowiedni nocny odpoczynek? Oto 5 porad, które poprawią jakość snu w ciąży. 

  1. Zadbaj o odpowiedni materac. 

To, na czym śpimy, ma wielki wpływ na komfort i jakość naszego snu. Ciężarna kobieta powinna spać na odpowiednim materacu – nie może być on zbyt miękki, a najlepiej, żeby był średniej twardości. Dobry materac poprawi sen, zapewni wygodę i zadba o kręgosłup. Z tego względu odpadają wszelkie rozkładane narożniki i wersalki, które zazwyczaj nie są zbyt wygodne – kobieta w ciąży nie powinna na nich spać. 

  1. Śpij na boku

Bardzo istotna jest również pozycja do snu, którą przyjmuje kobieta w ciąży. Według specjalistów najlepszą pozycją do snu dla ciężarnych jest spanie na boku – nie tylko ze względu na wygodę, ale i prozdrowotne efekty. 

Leżenie na boku w ciąży:

  • ułatwia krążenie

  • ułatwia dopływ krwi do płodu

  • zapobiega powstawaniu żylaków i zakrzepów

  • pozwala nerkom łatwiej usuwać nadmiar wody

  • leżenie na lewym boku nie powoduje ucisku żyły głównej dolnej

  • jest wygodne dla ciężarnej.

Spanie na boku to najlepsza pozycja, jaką można przyjąć. Żeby zapobiec asymetrii ułożeniowej polecane jest zmienianie boków, a nie leżenie tylko na jednym. Warto pamiętać, że spanie na wznak nie jest zalecane dla kobiet w ciąży, gdyż utrudnia krążenie i powoduje ucisk na żyłę główną dolną, co może być niebezpieczne dla kobiety i płodu. 

  1. Śpij z poduszką ciążową

Ktoś mądry wpadł na pomysł, aby stworzyć poduszkę ciążową – i sprawdza się to fantastycznie. Poduszka ciążowa w kształcie rogala ułatwia spanie i przybranie wygodnej pozycji. Możesz ją włożyć między nogi – kształt poduszki jest wyprofilowany tak, że łatwo zapleciesz ją między nogami. Taka pozycja świetnie odciąża kręgosłup i stawy biodrowe, a przy tym jest niezwykle wygodna.

Poduszkę ciążową możesz użyć także jako podparcia pod głowę, plecy czy brzuch. Sprawdzi się ona w wielu pozycjach, a dzięki niej odpoczynek w łóżku będzie przyjemny i komfortowy. 

  1. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie sypialni

Warunki, w jakich śpimy mają wielki wpływ na jakość snu. Odpowiednie przygotowanie sypialni pozwoli ułatwić proces zasypiania i zapewni spokojny sen – warto z tego skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy cierpi się na ciążową bezsenność. 

Jak przygotować pomieszczenie do snu?

  • Zadbaj o świeże powietrze – przed snem dobrze wywietrz sypialnię, żeby usunąć dwutlenek węgla i wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Dzięki temu będziesz lepiej oddychać, a także poprawisz jakość snu. 

  • Jeśli mieszkasz w mieście lub jest sezon grzewczy i na zewnątrz jest smog, rozważ nabycie oczyszczacza powietrza (najlepiej od razu z nawilżaczem). Po wietrzeniu włącz urządzenie, by zneutralizować szkodliwe cząstki w powietrzu.

  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę – optymalna temperatura pomieszczenia, w którym śpimy, powinna oscylować wokół 19°C. W takiej atmosferze o wiele lepiej się śpi, jest to również zdrowsze dla naszego organizmu. 

  • Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie – żadnych lamp, lampek czy innych źródeł światła. W sypialni powinno być całkowicie ciemno – sprzyja to wytwarzaniu się melatoniny, która jest kluczowa podczas zasypiania. 

  • Unikaj niebieskiego światła przed snem – emitują go telefony komórkowe, tablety czy telewizory. Nie tylko przemęcza ono nasze oczy, ale negatywnie wpływa na wydzielanie melatoniny. Tuż przed snem zrezygnuj z przeglądania telefonu czy oglądania telewizji – zamień je na książkę lub inną ulubioną czynność, która cię odpręży. Polecamy także wizualizacje i medytacje ciążowe, które pozwolą Ci popracować nad oddechem, co może być pomocne w trakcie porodu.

  1. Wybierz pościel z naturalnego materiału

Przyjemna przestrzeń w sypialni może świetnie wpłynąć na sen i ułatwić zasypianie. To, czym się okrywamy do snu ma przecież wielkie znaczenie. Pościele ze sztucznych materiałów wzmagają potliwość, bo ciało pod nimi nie oddycha, więc nocny odpoczynek przestaje być przyjemny. Warto więc otulić się do snu pościelą z naturalnego materiału. Wybieraj te wykonane z bawełny, bambusa, lnu czy muślinu – są one delikatne i łagodne dla skóry, pozwalają jej oddychać i sprawiają, że sen staje się prawdziwym relaksem. 

Wiele ciężarnych zmaga się z bezsennością i wciąż zadaje sobie pytanie, jak spać w ciąży. W III trymestrze staje się to jeszcze większym wyzwaniem – bo brzuch jest już duży i problematyczny, bo ciężko przybrać wygodną pozycję, bo męczą bezsenność i wzmożone wizyty w toalecie. Jednak dobrze przygotowana przestrzeń do snu pozwoli nam się wyciszyć, wygodnie położyć i odprężyć. Warto wdrożyć powyższe porady, bo mają one ogromny wpływ na sen i z pewnością pomogą zwalczyć ciążową bezsenność. 



 
Kategorie: Porady, Ciąża
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć