Why us?

  • Unique design with great attention to detail.

  • Premium fabrics, soft and durable.

  • 100% production in Poland (EU).

  • Hundreds of products made by hand.

Jak wybrać czapkę dla noworodka?

Wybór czapeczki to z pozoru błaha sprawa – wystarczy wejść do pobliskiego sklepu z akcesoriami dla dzieci lub zamówić ją w pierwszym lepszym sklepie internetowym. Czy tak jest w rzeczywistości? Po głębszej analizie temat nakrycia głowy okazuje się być warty co najmniej chwili przemyślenia.

Przeciw wychłodzeniu

Dziecko rodzi się z główką znacznie większą w proporcji do reszty ciała niż u osoby dorosłej. Tym samym powierzchnia głowy to jednocześnie bardzo duży obszar, który może ulec wychłodzeniu i wpłynąć na obniżenie temperatury całego organizmu. Głowa noworodka pokryta jest delikatnymi włoskami, nawet jeśli zdarza się czasami bujna czupryna, nie stanowi ona znaczącej ochrony przed zimnem. Z tego właśnie powodu noworodkowi tuż po narodzinach zakładana jest czapeczka. Bardzo ważne, by wykonana była z miłego w dotyku, miękkiego materiału i odpowiednio dopasowana. Oczywiście najważniejsze jest, by tkanina (a właściwie dzianina) była bezpieczna – potwierdzeniem jest certyfikat Oeko Tex w klasie I, gwarantujący, że nie ma w niej niebezpiecznych substancji i może być wykorzystywana do produktów dla noworodków i niemowląt.

Oddychająco

Czapka dla maleństwa nie może być też zbyt ciepła i nieprzewiewna – spocona skóra ochładza się jeszcze szybciej, więc po zdjęciu takiej grzejącej czapeczki następuje gwałtowne wychłodzenie – może to spowodować rożnego rodzaju choroby laryngologiczne – m.in. katar, czy zapalenie ucha, a to jak wiemy ogromnie nieprzyjemne schorzenia dla maluszka, utrudniające oddychanie, karmienie i stanowiące źródło sporego stresu dla rodziców.

Szukajmy więc czapki o odpowiedniej grubości i kontrolujmy, czy głowa dziecka nie jest spocona (oczywiście tutaj swoją rolę gra także odpowiednie ubranko – nie może być zbyt ciepłe).

Komfortowo

Pamiętajmy też o tym, że noworodek ma niezarośnięte ciemiączko – po to, by swobodnie przedostać się przez kanał rodny i by rosnący mózg miał przestrzeń do rozwoju. Należy mieć to na uwadze także w momencie wybierania czapeczki – nie może być ona wykonana z grubego materiału, który mocno opina główkę. Najlepiej w przypadku noworodków unikać także wszelkiego rodzaju sznurków, które mogą wrzynać się w delikatną skórę i powodować otarcia, a samo zakładanie czapki jest kłopotliwe i długotrwałe.
Pomyślmy także o samym komforcie używania czapki, który dla dziecka jest szczególnie ważny. W pierwszych tygodniach życia maluszek powinien być otoczony szczególną czułością i delikatnością.

A gdzie czapeczka?

Na koniec nie możemy wspomnieć o legendarnym już pytaniu: „a gdzie czapeczka?”, które zadają bliskie i całkiem obce osoby młodym mamom spacerującym z maluchami. W każdej ludowej mądrości tkwi okruch prawdy, więc o ile na dworze nie jest ciepło i bezwietrznie, czapeczka niemowlakowi rzeczywiście się przydaje :D

W naszym sklepie znajdziecie czapeczki bambusowe niemowlaka – polecamy je do używania w domu lub w cieplejsze dni, a także czapki bambusowe dwustronne – idealne na spacery, głębsze, dzięki czemu dobrze chronią uszka maleństwa.

Ten wpis powstał pod czujnym okiem naszego zaufanego specjalisty – lek. med. Zbigniewa Mitasa, wieloletniego ordynatora na oddziale noworodkowym, specjalisty neonatologa i pediatry. Możecie polubić jego profil na Instagramie: instagram.com/dziadekneonatolog

Skomentuj

Kod zabezpieczający