Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

10 zasad odwiedzin u noworodka czyli poporodowy savoir-vivre

 

Bliska ci osoba urodziła właśnie dziecko, a ty już przebierasz nogami, aby wpaść z wizytą? Ekscytacja i radość z narodzin jest naturalna, ale odwiedziny po porodzie to bardzo delikatny temat i łatwo tu o gafę, która wprawi młodych rodziców w zakłopotanie i stres. Jakie są zasady odwiedzin u noworodka i co jest absolutnie zakazane? 

Odwiedziny po porodzie – tak czy nie?

W naszej kulturze odwiedzanie mamy i dziecka po porodzie jest czymś bardzo powszechnym, a w niektórych kręgach – zwłaszcza wśród osób ze starszego pokolenia – nawet obowiązkowym. Pielgrzymki zaczynają się już w szpitalu: przychodzą babcie, ciocie i ta kuzynka, którą widziałaś ostatni raz na swojej komunii. Wujek i teść rozsiadają się wygodnie na krzesłach, podczas gdy ty leżysz w majtkach poporodowych i co chwilę karmisz maluszka. Śmiechy, chichy i niekończące się wizyty trwają przez cały pobyt w szpitalu. Czy to scenariusz horroru? Nie, to rzeczywistość wielu kobiet po porodzie. 

Kluczowe jest zrozumienie, w jakiej sytuacji są mama i maluszek. Dziecko dopiero zaczyna przystosowywać się do zupełnie nieznanych warunków, a kobieta albo przeżyła właśnie największy wysiłek życia, albo jest po operacji – w każdym razie jest ogromnie zmęczona, wycieńczona i z pewnością nieco zagubiona. 

Oboje potrzebują czasu, spokoju (!) i komfortowych warunków do tego, aby stopniowo oswajać się z nową rzeczywistością. Jeśli mama nie życzy sobie odwiedzin w szpitalu ani w pierwszych dniach (lub tygodnia) po porodzie, to ma do tego święte prawo, a uszanowanie jej prośby jest podstawą ludzkiej przyzwoitości i kultury osobistej. 

I żeby nie było: to nic personalnego. Nie ma się co obrażać, tylko zrozumieć, jak wielką zmianą w życiu całej rodziny jest poród i jak wiele obowiązków spadło właśnie na młodych rodziców.

A jeśli nadeszła pora wyczekiwanych odwiedzin u noworodka, musimy przestrzegać kilku zasad. Oto poporodowy savoir-vivre, dzięki któremu okażesz wsparcie i zrozumienie, a rodzice będą ci wdzięczni. 

Jak się zachować podczas odwiedzin u noworodka? 10 zasad odwiedzin u noworodka 

  1. Zrezygnuj z odwiedzin w kilku pierwszych dobach po porodzie

Zapomnij o wizytach w pierwszym tygodniu życia dziecka. To czas, w którym mama i maluszek potrzebują spokoju, komfortu i bezpiecznej przestrzeni na oswojenie się z nową rzeczywistością

W tym czasie kobieta jest zazwyczaj bardzo obolała i może przechodzić bolesny i kłopotliwy nawał pokarmu po porodzie – większość mam spędza te chwile z piersiami na wierzchu, laktatorem w pogotowiu i kapustą na biuście. Odwiedziny, nawet najbliższych osób, to ostatnia rzecz, jaką ma się wtedy w głowie. Kiedy pierwsze odwiedziny u noworodka? Wykaż się zrozumieniem i poczekaj, aż rodzice będą gotowi na pierwsze wizyty.

  1. Dokładnie umyj ręce przed kontaktem z noworodkiem

To absolutnie obowiązkowe! Nawet jeśli zdaje ci się, że masz superczyste ręce. Bakterie i wirusy, jakie osiadły na twoich dłoniach, mogą poważnie zagrozić maleństwu, które jest jeszcze bezbronne i nieprzyzwyczajone do warunków poza łonem mamy. 

Łączy się to z kolejną kwestią: nie przychodź w odwiedziny, jeżeli przechodzisz infekcję. Nawet lekki katar dyskwalifikuje cię jako potencjalnego gościa. Pamiętaj również, że zabieranie na wizytę przedszkolaka nie jest dobrym pomysłem – dziecko może właśnie bezobjawowo przechodzić chorobę, o którą w żłobku czy przedszkolu nie trudno.

  1. Umawiaj się na wizyty

Zapomnij o szybkich odwiedzinach, bo byłeś “w okolicy” albo miałeś “po drodze”. Taka wizyta może nie tylko zaburzyć rytm dnia noworodka, ale być totalnie nie w porę i nie na rękę świeżo upieczonym rodzicom. Nigdy nie przychodź bez poinformowania, a najlepiej zapowiadaj kilka dni wcześniej

  1. Przemyśl kwestię prezentu

Gdy wybieramy się w odwiedziny do noworodka, zazwyczaj chcemy przynieść coś w prezencie – i to jest jak najbardziej okej. Ale, ale! Nie kupuj byle czego, co będzie nieprzydatne i nietrafione. Srebrne ramki na zdjęcia, wielkie pluszaki czy tanie plastikowe zabawki z marketu nie są najlepszym pomysłem. 

O wiele lepiej zainwestować w porządny prezent, który przyda się rodzicom i/lub maluszkowi. Zawsze warto również zapytać mamę, czy jest coś, co chciałaby dostać. Może planowała kupić chustę do noszenia lub nosidełko? Może marzy o bujaczku dla dziecka albo o wypasionej niani elektronicznej, na które możesz się zrzucić z innymi? 

No i najważniejsze – nie zapomnij o samej kobiecie, która właśnie urodziła dziecko! Często cała uwaga skupia się na dziecku i zapominamy o mamie, a przecież jej również należy się coś miłego. Podaruj coś, co wywoła uśmiech na jej twarzy: olejek do ciała czy odżywiające masło, pogodną książkę lub, po prostu, świeże i pachnące kwiaty. Weź pod uwagę także starsze rodzeństwo, które być może czuje się w tej sytuacji odtrącone – mały podarunek na pewno ucieszy dziecko

  1. Nie całuj dziecka i szanuj granice

Noworodki są przeurocze, ale całowanie zostaw rodzicom - dla higieny i bezpieczeństwa, ale także jako uszanowanie granic. Nie ma nic gorszego niż całowanie noworodka. Ani w policzki, ani (o zgrozo!) w usta, ani w rączki, które potem maleństwo może wziąć do buzi. To niehigieniczne i narusza granice i maluszka, i jego rodziców. Wiele kobiet boi się zwrócić uwagę gościom i poprosić o niecałowanie dziecka, jednak należy wiedzieć, że niemalże każdej z nas będzie to przeszkadzało. 

  1. Zachowuj się spokojnie

Żadnych okrzyków gratulacji, głośnych śmiechów czy, nie daj Boże, przynoszenia alkoholu w celu hucznego “świętowania”. Mamie w połogu pęknie głowa i puszczą nerwy, a maluszek będzie rozdrażniony, płaczliwy i przestraszony. Noworodki niezwykle silnie odczuwają bodźce z otoczenia i głośna, chaotyczna wizyta może zakończyć się nieprzespaną nocą dla rodziców. Gdy odwiedzasz dziecko po porodzie, mów przyciszonym głosem, nie przeklinaj i zachowuj się naturalnie

  1. Poświęć uwagę także mamie

Jak już wyżej wspominałyśmy, goście bardzo często poświęcają uwagę wyłącznie maleństwu, a to właśnie w takich momentach mama potrzebuje zrozumienia, zauważenia i wsparcia. Zapytaj kobietę, jak się z tym wszystkim czuje, okaż wsparcie i wykaż chęć pomocy: ogarnięcie mieszkania czy przyniesienie ciepłego posiłku będzie drobnym gestem, który dla kobiety w połogu znaczy więcej niż jakikolwiek prezent. 

  1. Dobre rady zachowaj dla siebie

Nawet jeśli wychowałaś X dzieci i aż cię korci, żeby zarzucać mamę "złotymi" radami", nie rób tego. Ostatnią rzeczą, jaką chce usłyszeć mama w połogu, jest podważanie jej rodzicielskich decyzji i wyborów. Nie komentuj sposobu karmienia, nie próbuj popisywać się swoją wiedzą, nie strasz słowami “zobaczysz, co będzie później” i zapomnij o zabobonach. Jeśli mama będzie chciała zasięgnąć twojej opinii lub rady, sama o to poprosi. 

  1. Zaproponuj pomoc

Młodzi rodzice w pierwszych tygodniach (a nawet i miesiącach) żyją w ciągłym zabieganiu i oszołomieniu. Deficyt snu, niedojadanie, brak chwili dla siebie i ciągłe napięcie – tak wygląda rzeczywistość wielu kobiet w połogu. 

Jeśli jesteś w odwiedzinach u maleństwa, możesz przy okazji odciążyć trochę rodziców. Pozmywanie naczyń, załadowanie zmywarki, pobawienie się ze starszakiem, ugotowanie obiadu czy zrobienie zakupów to nieoceniona pomoc, która pozwoli mamie i tacie choć trochę odetchnąć. 

  1. Nie siedź za długo

Cały sęk tkwi w tym, żeby wiedzieć, kiedy sobie pójść. Odwiedziny nie mogą zmęczyć ani mamy, ani dziecka, którzy potrzebują ciszy i spokojnej przestrzeni. Wizyta do dwóch godzin jest jeszcze w porządku – można porozmawiać, zobaczyć maleństwo, pomóc mamie i wesprzeć ją obecnością, po czym grzecznie sobie pójść. Spokojnie – na dłuższe wizyty przyjdzie jeszcze czas.

Wszystko powyżej to rady od mam, które przeszły przez etap poporodowych odwiedzin i doskonale pamiętają, czego wtedy potrzebowały. Drodzy bliscy wszystkich świeżo upieczonych rodziców: to apel dla was! Uszanujcie wolę ludzi, których świat właśnie wywrócił się do góry nogami i pamiętajcie, że tu nie chodzi o chęć sprawienia komuś przykrości. Mama i tata pragną po prostu swobodnej i spokojnej przestrzeni, która będzie wspierała rozwój ich maleństwa. Zrozumcie to i weźcie te rady głęboko do serca – uwierzcie, nie ma nic lepszego, niż bliska osoba respektująca nasze potrzeby i okazująca nam zrozumienie. Zwłaszcza w tak trudnym okresie. 

Co kupić w prezencie dla noworodka?

Idziesz do maluszka i szukasz pomysłu na prezent na narodziny dziecka? Sprawdź nasze gotowe zestawy prezentowane dla noworodka.

 
Kategorie: Rodzicielstwo, Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć