ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak prać wełnę merino i dodatki z wełny merino – poradnik

 

Jak prać wełnę merino i jak o nią dbać, aby służyła nam na lata i się nie zniszczyła? Jeśli zadajesz sobie pytanie to pewnie masz już akcesoria z naszej kolekcji merino. Delikatne materiały potrzebują delikatnego traktowania, żeby zachowały swoją jakość i właściwości. Z chęcią wyjaśniamy jak prać wełnę merino ręcznie oraz w prace po to, żeby Twoje ulubione produkty służyły Ci przez lata. 

Jak dbać o wełnę merino?

Wielką zaletą wełny jest to, że nie brudzi się ona tak, jak normalne ubrania, a nieprzyjemne zapachy ulatniają się z niej bardzo szybko – z tego względu nie ma potrzeby prać jej zbyt często. Jeśli potrzebujesz jedynie odświeżenia wełnianego ubrania czy tekstyliów, najlepszym rozwiązaniem będzie wywietrzenie ich. Jeśli wystawisz wełnę na kilkadziesiąt minut na świeże powietrze, z powodzeniem usuniesz z jej powierzchni bakterie i pozbędziesz się przykrych zapachów, na przykład potu. Możesz także wykorzystać odświeżanie parą - jeśli masz stację parową lub twoje żelazko posiada taką funkcję. Pamiętaj, by tutaj też zachować ostrożność, nie dotykaj głowicą lub stopą żelazka produktu, a wyrzut pary ustaw na optymalny poziom.

Jeśli jednak na powierzchni wełny występują większe zabrudzenia, jak najbardziej możesz ją wyprać – ręcznie lub w pralce. Żeby jednak nasz wełniany produkt się nie zniszczył, musimy przestrzegać kilku zasad. 

czapka merino dwustronna pudrowy róż beż

Czapka merino dwustronna pudrowy róż-beż

Pranie ręczne wełny merino

Zanim cokolwiek zrobisz ze swoim wełnianym ubraniem, przeczytaj metkę – na niej znajdziesz wskazówki producenta dotyczące pielęgnacji produktu. Najczęściej będzie to właśnie wskazanie do prania ręcznego w wodzie o temperaturze 30 stopni Celsjusza.

Jeśli decydujemy się na pranie ręczne naszej wełny merino, należy robić to bardzo ostrożnie. W jakiej temperaturze prać wełnę? Większość producentów zaleca, aby temperatura wody była letnia, nie wyższa niż 30 stopni C. Do prania polecamy najlepiej wybrać specjalny płyn dedykowany wełnie i wlać odrobinę jego kropel do miski z wodą. 

Podczas prania ręcznego należy traktować wełnę bardzo delikatnie. Nie trzemy, nie rozciągamy ani nie wykręcamy jej zbyt mocno – wszystko to mogłoby uszkodzić strukturę wełnianego ubrania. Po wypraniu należy wypłukać ubranie w ciepłej wodzie i delikatnie odcisnąć z niego nadmiar wody. 

Jak prać wełnę merino w pralce?

Pranie w pralce jest o wiele wygodniejsze, ale jeśli chcemy zachować pierwotny kształt naszego ubrania z wełny merino, musimy pamiętać o paru zasadach. 

Jeśli chcesz uprać ubrania z wełny merino w prace to najlepiej:

 • Pierz ubrania z wełny merino w temperaturze około 30 stopni C. Wybierz odpowiedni program w pralce – najlepszy będzie program do prania wełny lub do prania ręcznego. Pamiętajmy również o tym, żeby ustawić jak najmniejsze wirowanie lub zupełnie z niego zrezygnować.

 • Pranie wełny merino z podobnymi tkaninami – najlepiej będzie oczywiście wyprać wełnę razem z wełną, ale możemy również wyprać ją z kaszmirem czy jedwabiem. 

 • Używanie specjalnego płynu do prania wełny.

 • Nieużywanie wybielaczy i płynów do płukania – podczas prania wełny zapomnijmy o tych produktach, gdyż mogłyby one naruszyć delikatną strukturę wełny merino.

Suszenie wełny merino

Jeśli chodzi o suszenie wełny merino, to wystrzegamy się suszarek bębnowych i wieszania wełny na suszarce tradycyjnej. 

Czyste i mokre ubranie z wełny merino najlepiej jest położyć na ręczniku na płasko, delikatnie formując jego kształt. W ten sposób wełna nie zmieni swojego kształtu i nie rozciągnie się.

Proces schnięcia wełny jest nieco dłuższy niż ubrań z innych materiałów – to normalne. Jeśli ubranie jest bardzo mokre, możesz je nieco wykręcić, ale należy pamiętać o tym, żeby robić to bardzo delikatnie – w innym przypadku wełna się rozciągnie i straci swój kształt. komin merino beż

Komin merino - beż

Instrukcja prania wełny merino

Wełna merino ma szansę służyć nam wiele lat, jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać. Przestrzegajmy więc zaleceń producentów, wybierajmy odpowiednie płyny i programy do prania, a mokre ubranie traktujmy bardzo ostrożnie. Pamiętajmy również o tym, że mechacenie się dzianiny wełnianej jest procesem całkowicie naturalnym i nie świadczy ani o złej jakości produktu, ani o jego zużyciu. Jeśli zauważysz na wełnianym swetrze lub czapce małe zmechacone kulki, dzięki dobrej golarce do ubrań przywrócisz wełnie dawny blask. 

 • Pierz ręcznie w letniej wodzie lub w pralce w temperaturze 30 stopni C na programie dedykowanym praniu wełny
 • Używaj płynu dedykowanemu wełnie
 • Nie susz w suszarce
 • Nie wykręcaj zbyt mocno
 • Susz rozłożną na płasko

Kocyk merino szary

jak prać wełnę merino, jak prać czapki merino, jak prać koce merino

Kocyk merino - szary

akcesoria na jesień i zimę dla dzieci i niemowląt

<img class="alignnone size-large wp-image-11063"
 
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć