KUP ŚWIĄTECZNY PREZENT!
Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak oszczędzać energię, gdy masz w domu dzieci? 10 praktycznych wskazówek

W obecnych czasach prowadzenie energooszczędnego gospodarstwa domowego wydaje się być kluczowe. Wszyscy wiemy, że telewizor, który gra dla nie wiadomo kogo, zapalone światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy i dekoracje w postaci wiszących ładowarek podłączonych jedynie do kontaktu to prosty krok do tego, aby złapać się za głowę podczas płacenia rachunków za energię. Jak oszczędzać energię, gdy masz w domu dzieci? Poznaj 10 praktycznych wskazówek.

1. Nie przesadzaj z ogrzewaniem

Z dziećmi łatwo zapominać o tym, żeby nie przegrzewać mieszkania. W końcu jest z tym problem nawet, gdy chodzi o ubieranie malucha w okresie jesienno-zimowym, a co dopiero, jeśli chodzi o temperaturę pomieszczeń. Mamy w sobie pewne głęboko zakorzenione przekonania, że dziecku ma być ciepło. Ale co to znaczy? Na pewno nie chodzi o przyzwyczajanie malucha do 23-24 stopni w pomieszczeniu – pamiętajmy, że dzieci zazwyczaj bardzo aktywnie spędzają czas: biegają, skaczą, bawią się i są w ciągłym ruchu. Zbyt wysoka temperatura może być nie tylko dla nich dokuczliwa, ale i niebezpieczna. 

Jaka jest więc optymalna temperatura, którą powinnyśmy utrzymywać w naszych domach? Minimalna temperatura dla osób zdrowych i odpowiednio ubranych to 18 stopni, a najbardziej optymalna to 20 stopni – dotyczy ona również osób chorych, starszych i małych dzieci. 

2. Ucz dzieci wyłączania światła

Warto uczyć tego dzieci już od najmłodszych lat. Gasimy światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, nie zapalamy oświetlenia za dnia i ostrożnie obchodzimy się z pożeraczami energii, jakimi są dla przykładu lampki nocne czy wszelkie dekoracyjne oświetlenia. Jeśli maluszek boi się spać przy całkowitej ciemności, na czas zasypiania jak najbardziej taką lampkę można włączyć – ale musimy pamiętać, żeby wyłączyć ją tuż po zaśnięciu. Zapalona lampka nocna nie jest dobra ani dla snu naszego dziecka, ani dla naszego budżetu domowego. Dobrym sposobem – zwłaszcza przy dzieciach – są malutkie lampki na baterie.

Wybierajmy również żarówki energooszczędne, na przykład typu LED – one zużywają znacznie mniej energii niż te tradycyjne lub halogeny.

W jesienno-zimowe wieczory pomyślmy nad spędzaniem czasu w jednym pomieszczeniu. W ten sposób nie tylko ograniczamy zużycie prądu, ale i zadbamy o bliskość naszej rodziny.

3. Wyłączaj sprzęt elektroniczny, którego nie używasz

Laptop, już naładowany, wciąż podłączony do prądu? Telewizor lub radio grające w “tle”? To prosty sposób, aby nasze rachunki wzrosły. Przy dzieciach zużycie prądu rośnie – zwłaszcza, jeśli mamy w domu starsze dzieci, które korzystają z komputerów, telewizora lub innych urządzeń elektrycznych. Warto nauczyć dziecko oszczędzania w tym zakresie: po skończonej aktywności, odłączamy z prądu to, co się da i gasimy telewizor. Brak włączonych ekranów nie tylko korzystnie wpłynie na nasze rachunki, ale także nie przebodźcuje najmłodszych. 

4. Postaw na energooszczędne sprzęty AGD 

Warto także zwrócić uwagę na nasze sprzęty AGD, bo to właśnie one zużywają najwięcej energii: pralka, lodówka, zamrażalka czy kuchenka elektryczna powinny być używane z głową – wybierajmy urządzenia o klasie energetycznej A+++, które zużywają najmniej energii; możemy również przejść na pranie podczas tak zwanej “taryfy nocnej”, czyli w godzinach 22.00 – 6.00, kiedy koszty energii są najniższe. 

Możemy również ograniczyć zużycie energii przez zastąpienie na przykład suszarki bębnowej suszeniem tradycyjnym, które nie tylko będzie lepsze dla naszego domowego budżetu, ale również dla naszych ubrań. 

5. Ucz dziecko oszczędzać wodę

Dzieci kochają zabawy w wodzie, a my kochamy, gdy nasze rachunki nie są zbyt wysokie. Jak to pogodzić? Warto uświadamiać dziecko odnośnie środowiska i wpływu na nie marnowania wody. Jeśli twój maluch uwielbia długie szaleństwa w wannie pełnej wody, warto wprowadzić taką zasadę: w dni powszednie bierzemy krótki prysznic, a raz w tygodniu pozwalamy sobie na relaks w wannie. Wodą z wanny można potem podlać kwiatki, spłukać toaletę czy wykorzystać do mycia podłogi – to świetny sposób na pokazanie dzieciom, w jaki sposób można wykorzystać wodę, zamiast ją bezrefleksyjnie zmarnować. 

6. Włączaj tylko pełną pralkę / zmywarkę

Jeśli chodzi o sprzęty, które pobierają wodę, zasada jest podobna – korzystajmy z nich jak najrzadziej. Nie oznacza to jednak, że mamy nie prać lub nie włączać zmywarki – ale róbmy to tylko wtedy, gdy możemy te urządzenia zapełnić w całości.

7. Uważne gotowanie

Jesienią i zimą mamy często ochotę na ciepłe napoje – czajnik elektryczny pobiera naprawdę sporo energii, więc musimy mieć to na uwadze. Jeśli nie robimy napojów dla całej rodziny, nie ma sensu zapełniać czajnika do pełna – wystarczy tyle, aby napełnić kubek lub dwa. Słowem - gotuj tyle wody w czajniku ile na prawdę potrzebujesz

To samo tyczy się urządzeń kuchennych. Podczas gotowania warto zastosować te trzy proste wskazówki:

 • włączyć okap tylko wtedy, gdy to konieczne,
 • nie otwierać piekarnika podczas pieczenia i
 • przykrywać garnki pokrywkami podczas gotowania. To skróci czas tego procesu, a co za tym idzie – czas korzystania z kuchenki elektrycznej (pobiera ona najwięcej energii).

8. Ogranicz korzystanie z urządzeń, które zużywają najwięcej prądu w Twoim domu

Warto też organiczyć korzystanie z użądzeń, które zużywają najwięcej prądu w domu. Dobrze jest również sprawdzić, które urządzenia zużywają energię nawet, kiedy się ich nie używa. To między innymi:

 • router Wi-Fi

 • konsola do gier

 • dekoder TV 

 • telewizor

 • laptop podłączony do prądu.

9. Rozważ inwestycję w inteligentny dom

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup inteligentnego gniazdka Wi-Fi, które pozwoli nam monitorować zużycie prądu. Dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli sprawdzać na swoim telefonie zużycie energii i tym samym będziemy mieć wszystko pod kontrolą.

10. Postaw na naukę dzieci w duchu eko

Oszczędzanie prądu i wody to wspaniała okazja do nauki ekologicznych zachowań dla dzieci. Po jakimś czasie te pozytywne działania wejdą im w nawyk – bo nie chodzi wyłącznie o dbanie o domowy budżet, ale także o ochronę środowiska i wychowywanie dzieci w myśl szacunku do Ziemi. 

I o ile przy maluszkach oszczędzanie energii nie jest tak trudne, to przy starszych dzieciach trzeba się trochę nagłowić, aby pokazać im, że czas spędzony “analogowo” jest nie tylko ciekawy i energooszczędny, ale i bardziej wartościowy – a to zaprocentuje na przyszłość.

jak oszczędzać energię gdy masz w domu dzieci

Skomentuj

Kod zabezpieczający