Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak uśpić noworodka? 7 sposobów na usypianie dziecka

Usypianie dziecka to temat, który spędza sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom – dosłownie i w przenośni. Jak efektywnie uśpić noworodka, aby zapadł w spokojny sen? Jakich błędów nie popełniać? Przedstawiamy 7 porad na usypianie dziecka, które z pewnością przydadzą się rodzicom takich maluszków.

Sen noworodka, czyli o co tyle zachodu?

Mówi się, że noworodki tylko śpią i jedzą. Faktycznie, maluszki świeżo po porodzie przesypiają większość doby, a z każdym kolejnym tygodniem ich zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ale bardzo często miewają problemy z zaśnięciem i częstym przebudzaniem. 

Warto pamiętać jednak o jednej, bardzo istotnej rzeczy: długie usypianie, problemy z odłożeniem dziecka do łóżka i częste pobudki są zupełnie naturalne. U tak małych dzieci sen jest o wiele płytszy, niż na przykład u dwuletniego dziecka; jego organizm potrzebuje również więcej czasu, aby wejść w fazę głębokiego snu. 

Czy da się więc wpłynąć na jakość snu maluszka?

Jak najbardziej. Są czynności, które ułatwią usypianie, pomogą ograniczyć nocne pobudki i pozwolą dziecku zapaść w spokojny, głęboki sen. 

Oto 7 porad z zakresu snu małych dzieci. Podpowiadamy, jak szybko uśpić noworodka, jak najlepiej uśpić niemowlę i co zrobić, aby sen naszych dzieci był niezakłócony i spokojny.

Jak uśpić dziecko – 7 porad

 1. Żeby dziecko zasnęło wprowadź wieczorne rytuały

Drobne i stałe elementy w rozkładzie dnia mogą świetnie wpłynąć na jakość snu dziecka. Dzieci – zwłaszcza tak malutkie – kochają rutynę. Daje im ona poczucie bezpieczeństwa i pomaga się rozluźnić. Wieczorne rytuały to również świetny sposób na przyzwyczajenie malucha do stałej pory snu, która jest niezwykle istotna w procesie efektywnego zasypiania. 

Wyznacz szacunkową godzinę kąpieli, po której nastąpi wyciszenie maluszka i usypianie. Postaraj się, aby w domu zrobiło się ciszej: zrezygnuj z muzyki i telewizji w tle, mów ściszonym głosem. Świetnym pomysłem na wieczorny rytuał z dzieckiem jest masaż – ciepłe dłonie ukochanej mamy zaspokoją potrzebę bliskości i pomogą mu się rozluźnić. Masaż z powodzeniem wykonasz także przy użyciu szczotki z kozim włosiem: delikatne ruchy szczotką, przypominające głaskanie, pozwolą maluszkowi się odprężyć i będą niezwykle przyjemne. Możesz również wprowadzić wieczorne czytanie, opowiadanie bajek czy śpiewanie spokojnych kołysanek.

 1. Ogranicz niebieskie światło

Ekrany smartfonów, telewizory, urządzenia cyfrowe, lampki ledowe, żarówki energooszczędne: wszystko to emituje niebieskie światło, które blokuje wytwarzanie melatoniny. Noworodek, który ma styczność z niebieskim światłem, będzie miał problemy z zaśnięciem. 

Wieczorem zrezygnuj z telewizji i innych wyświetlaczy wokół malucha. Wybierz słabe oświetlenie o ciepłej barwie, a podczas usypiania dziecka postaraj się o jak najdelikatniejsze źródło światła. Lampkę możesz zasłonić materiałową pieluszką, jeśli nie ma regulacji oświetlenia. Gdy maluszek zaśnie, zgaś światło. Ciemność pobudzi wytwarzanie melatoniny i nie zakłóci dziecięcego snu. 

 1. Nie bój się usypiania dziecka przy karmieniu

W usypianiu dziecka piersią nie ma nic złego. Na etapie noworodkowym to właśnie bliskość mamy jest dla niego najistotniejsza i najkorzystniejsza. Jeśli karmisz piersią, to zupełnie naturalne, że maleństwo zasypia podczas karmienia. Ssanie piersi pozwala mu się zrelaksować i poczuć bezpiecznie, jest dla niego nie tylko źródłem pokarmu, ale i spełnieniem wszystkich potrzeb.

 1. Wspomóż się piłką do fitnessu

Noworodki i niemowlęta uwielbiają być kołysane – dlatego większość maluszków woli zasypiać na rękach niż leżąc w łóżku. Kołysanie daje im poczucie komfortu, bo jest dokładnie tym, czego doświadczały w okresie prenatalnym. 

Piłka do fitnessu może pomóc szybko uśpić noworodka. Wystarczy wygodnie usiąść na piłce i, trzymając dziecko na rękach, delikatnie podskakiwać lub się bujać. To zbawienny pomysł, który pomaga rodzicowi na odrobinę wytchnienia, a przy tym jest uwielbiany przez maluszki.

 1. Włącz delikatny biały szum

Dźwięk białego szumu bardzo często pomaga noworodkom zasnąć już w kilka minut. Pamiętaj jednak, aby urządzenie, z którego płynie dźwięk, nie leżało bezpośrednio obok dziecko, a sam szum był cichy i delikatny. Jeżeli puszczasz go z telefonu, tabletu bądź komputera, odwróć ekran, aby maluszek nie miał styczności z niebieskim światłem. Gdy dziecku uda się zasnąć, wyłącz biały szum. Nie zostawiaj go włączonego przez długi okres czasu – to nie zlikwiduje ewentualnych pobudek. 

 1. Poczekaj, zanim odłożysz dziecko do łóżka

Znajomy obrazek: kołyszesz maluszka do snu, dziecię zdaje się słodko spać, a gdy odkładasz go do łóżeczka, dostrzegasz oczy otwarte jak pięć złotych. Ale jak to, przecież przed chwilą spał?

To przez wspomniane wyżej fazy snu. Noworodek potrzebuje około 20 minut, aby zapaść w głęboki sen. Wcześniejsze odłożenie bardzo często skutkuje więc obudzeniem, bo dziecko jedynie czuwa. 

Wskazówka: najpierw odkładaj nóżki i tułów dzieciątka, a dopiero później główkę. Zminimalizuje to ryzyko wybudzenia.

 1. Spowij noworodka otulaczem

Są dzieci, którym ciasne spowijanie przynosi ukojenie, bo przypomina im przebywanie w brzuchu mamy. Na dodatek takie otulenie maluszka hamuje odruch moro, który nierzadko powoduje wybudzenie. Do spowicia sprawdzi się otulacz, duża pieluszka lub lekki, elastyczny kocyk


A jeśli żaden z powyższych sposobów nie przynosi rezultatów, nie martw się. Po narodzinach następuje tak zwany czwarty trymestr, w którym dzieciątko dopiero adaptuje się do funkcjonowania w nieznanym mu środowisku, a jego organizm wciąż się rozwija. Pamiętaj również, że sen dzieci jest zmienny – są przecież skoki rozwojowe, regresy snu czy ząbkowanie. Gorszy etap może być oznaką właśnie tych rzeczy, jednak etapy mają to do siebie, że mijają, a wszystko powoli dąży do spokojnych i przespanych nocy. Tego życzymy wszystkim rodzicom!

akcesoria na jesień i zimę dla dzieci i niemowląt

co zrobić gdy noworodek ma czkawkę #czkawka #noworodek #niemowlę

Skomentuj

Kod zabezpieczający