Przygotowywanie wyprawki dla niemowlaka może być ekscytujące! Gdy dodamy do tego – typowy dla ciężarnych – syndrom wicia gniazda, dostaniemy gotowy przepis na zakupowy szał. Z pomocą przychodzi jednak minimalizm. Jak skompletować minimalistyczną wyprawkę dla noworodka i dlaczego warto to zrobić?
Szukasz także inspiracji do skompletowania produktów do wyprawki? Zobacz tutaj nasze propozycje wyprawki dla noworodka.
MINIMALIZM – SZTUKA PROSTEGO ŻYCIA
Less is more – słowa te stanowią esencję minimalizmu i trafnie podsumowują ideę minimalistycznej wyprawki. W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu coraz więcej ludzi skłania się ku sztuce prostego życia i etycznym, rozważnym zakupom. Przy kompletowaniu wyprawki dla niemowlaka łatwo popaść w zakupowy wir. „Muszę kupić tyle rzeczy…”, myśli wiele mam. „To się na pewno przyda”. Czy na pewno? Pierwsze dni i tygodnie z dzieckiem to wzajemne poznawanie siebie i swoich potrzeb – dopiero wtedy może okazać się, że brakuje ci jakiejś rzeczy. Wyprawka dla dziecka powinna więc być funkcjonalna i składać się z samych niezbędników. Gdy już poznasz swoje dziecko i zorientujesz się w jego potrzebach, będziesz mogła dokupić to, co uznasz za konieczne.
MINIMALISTYCZNA WYPRAWKA – JAKOŚĆ, A NIE ILOŚĆ
Minimalistyczna wyprawka to nie tylko oszczędność, ale i rozsądek. Lepiej kupić mniej, ale zainwestować przy tym w jakość produktów, które będą przydatne, ich użytkowanie przyjemne, a przestrzeń nasza i dziecka – intuicyjna, przejrzysta i prosta.
MINIMALISTYCZNA WYPRAWKA SEN
Noworodki (z reguły) dużo śpią, jednak jeżeli trafi ci się bardziej aktywny maluszek, wciąż konieczne będzie stworzenie wygodnej przestrzeni do snu i relaksu. W tym miejscu należy odpowiedzieć sobie na pytania: gdzie będzie spało moje dziecko? Czy chcę praktykować co-sleeping czy wolę, aby maluch spał w swoim łóżeczku? Jeżeli planujemy współspanie, łóżeczko w naszej wyprawce jest niepotrzebne (a przynajmniej na tym etapie). Przyda nam się jednak coś, do czego moglibyśmy swobodnie odłożyć dziecko – i tu świetnie się sprawdzi kosz Mojżesza lub kokon, w którym maluszek będzie bezpieczny. Jeśli planujemy karmienie piersią, ale chcemy, by maluszek miał swoje miejsce do spania, warto przemyśleć zakup dostawki, która pozwoli na łatwy dostęp do dziecka podczas nocnych pobudek, lub tradycyjnego łóżeczka. A co z akcesoriami do spania? W zależności od tego, gdzie będzie spało nasze dziecko, trzeba się zaopatrzyć w śpiworek do spania – letni lub zimowy – lub pościel niemowlęcą. Do okrycia i otulenia maluszka przyda się także kocyk. W okresie jesienno-zimowym potrzebny będzie grubszy, bambusowy lub wełniany. Latem wystarczy koc z lekkiej tkaniny, którym przykryjemy maluszka podczas snu na świeżym powietrzu, okryjemy ciało przed promieniami słonecznymi lub użyjemy jako otulacza. Przydatne w temacie snu, ale nie niezbędne: monitor oddechu i/lub niania elektroniczna.
MINIMALISTYCZNA WYPRAWKA DO KARMIENIA
Tu wystarczy podstawowe minimum. Do karmienia mlekiem modyfikowanym: butelki ze smoczkiem (warto mieć dwa lub trzy zestawy), termos (posłuży nam podczas spacerów) a opcjonalnie – sterylizator do butelek. Karmiąc piersią nie musimy mieć właściwie niczego, ale są produkty, które bez wątpienia ułatwią cały proces. Laktator, kolektor pokarmu, nakładki silikonowe, maść na brodawki i poduszka do karmienia: nie są to rzeczy niezbędne, ale bardzo pomocne – zwłaszcza przy początkowym nawale pokarmu.
MINIMALISTYCZNA WYPRAWKA PIELĘGNACYJNA
Pielęgnacja noworodka powinna być minimalistyczna sama w sobie. Skóra tak małych dzieci jest bardzo wrażliwa, nie potrzebuje więc szeregu kosmetyków czy innych specyfików. Do mycia małego, delikatnego ciałka niektórzy używają samej wody albo wody z odrobiną płynu do mycia. I tu ważna rzecz: zwracaj uwagę na skład. Unikaj sztucznych i uczulających składników, postaw na te naturalne i bezpieczne. Pomocny będzie ten blog – www.srokao.pl. A co z nawilżaniem? Do podstawowej wyprawki idealny będzie tłoczony na zimno olej z migdałów. Nakładany na jeszcze wilgotną skórę doskonale nawilży, natłuści i pomoże w walce z ciemieniuchą. Niezbędny będzie także delikatny ręcznik, miękka szczotka z naturalnego włosia oraz zestaw pieluszek który sprawdzi się we wszystkich czynnościach związanych z dzieckiem: do wytarcia buzi, do okrycia, do odbijania czy podścielenia pod główkę. Do przewijania maluszka potrzebny będzie również podkład, który pozwoli na przebranie pieluszki wszędzie – bez obawy o pobrudzenie łóżka, łóżeczka czy kanapy. Dobrą alternatywą dla jednorazowych podkładów są wielorazowe maty do przewijania – nie tylko z uwagi na ekologię. Taka mata posłuży ci na dłużej niż jednorazówki, które co chwila trzeba wyrzucać do śmieci. Wielorazową matę możesz wyprać i użytkować z powodzeniem przez cały okres pieluszkowy. Przy pielęgnacji noworodka koniecznie będą również:
- krem na odparzenia
- waciki z wodą do przemywania pupy (lub chusteczki nawilżane)
- sól fizjologiczna
- gaziki jałowe
- nożyczki do paznokci
- krem z filtrem lub krem na mróz
- wanienka
- przewijak lub podkłady do przewijania
- aspirator do nosa
- termometr
UBRANIA W MINIMALISTYCZNEJ WYPRAWCE
Kolekcje dla najmłodszych kuszą: są urocze, piękne, różnokolorowe i wzorzyste. Jednak minimalizm odzieżowy u dzieci ma jeden prosty argument – nim się obejrzysz, maluszek wyrośnie z większości ubrań, a niektórych nawet nie zdąży założyć. Warto zaopatrzyć się więc w to, co naprawdę niezbędne i co nie będzie zalegać na dnie szafy – wyprane, wyprasowane i nieużywane. W kompletowaniu odzieżowej wyprawki dla noworodka najważniejsze są wygoda i funkcjonalność. Wybieraj łatwe w założeniu ubrania: takie, których nie będziesz musiała rozgryzać w akompaniamencie płaczącego malucha – pajace, półśpiochy, body. Po 5 sztuk każdej rzeczy – na początek wystarczy. W jesienno-zimowej wyprawce powinny znaleźć się dwa cieplejsze sweterki, ciepłe spodenki i 2-3 pary skarpetek, a także wygodny i ciepły kombinezon zimowy. Do tego czapki – jedna cieńsza, a druga zimowa.
TRANSPORT
Wyprawka dla niemowlaka to także środki transportu. Wybór wózka nie należy do łatwych, zwłaszcza gdy oczekujemy pierwszego dziecka, nie mamy żadnego wózkowego doświadczenia i nie wiemy, czego szukać i na co zwrócić uwagę. Po pierwsze: wózek musi być wygodny, lekki i funkcjonalny; powinnyśmy z łatwością wyciągnąć gondolę, złożyć go i przenieść. Odwiedzenie sklepu stacjonarnego jest na pewno pomocne – możemy wtedy ocenić wózek nie tylko wizualnie, ale również pod względem jego użytkowania. Jeżeli chodzi o wybór fotelika – najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas przewożenia dziecka. Warto więc zaufać ekspertom z profesjonalnych sklepów z fotelikami samochodowymi i wybrać taki, który będzie pasował do naszego auta. Jesienią i zimą będziemy potrzebować także śpiworka do wózka i fotelika. W chłodniejsze dni zapewni on dziecku ciepło i ochroni przed wiatrem i mrozem, a podczas transportu w foteliku, w którym dziecko powinno być bez kurtki i kombinezonu, ociepli maluszka w bezpieczny sposób. Ponadto mamy, które planują chustonoszenie muszą zaopatrzyć się również w chustę. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z doradcą chustonoszenia, podczas której dowiemy się, jak poprawnie wiązać maluszka. Niektórzy z doradców oferują wypożyczenie takiej chusty – w ten sposób możemy sprawdzić, czy chustonoszenie jest dla nas (bez wydawania pieniędzy na potencjalnie nieudany zakup). Kompletowanie wyprawki dla noworodka to proces pełen emocji. Łatwo jest ulec presji i kupić coś, co ładnie wygląda i jest tanie, a czego wcale nie potrzebujemy. Minimalistyczne podejście pomaga kwestionować takie wybory i dokonywać racjonalnych, przemyślanych zakupów, a minimalistyczna wyprawka może być początkiem wprowadzania małych zmian ku prostszemu życiu.
Wyprawkowa lista rzeczy wymienionych w artykule:
- krem na odparzenia
- waciki z wodą do przemywania pupy (lub chusteczki nawilżane)
- sól fizjologiczna
- gaziki jałowe
- nożyczki do paznokci
- krem z filtrem lub krem na mróz
- wanienka
- przewijak lub podkłady do przewijania
- aspirator do nosa
- termometr
- pajace
- półśpiochy
- body
- sweterki
- spodenki
- kombinezon zimowy
- cienka czapka niemowlaka
- czapka zimowa
- skarpetki
- wózek
- fotelik
- śpiworek do wózka i fotelika
- chusta
WYPRAWKA DO SZPITALA DLA MAMY I DZIECKA - LISTA RZECZY DO SPAKOWANIA