Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

Kiedy twoje maleństwo przyjdzie na świat, czeka cię wspaniały proces zapoznawania się z nowym człowiekiem. W szale nowych obowiązków i nowej rzeczywistości nietrudno zapomnieć o całym świecie, a zwłaszcza o formalnościach, jakie trzeba załatwić po narodzinach. Warto jeszcze przed porodem zapoznać się ze wszystkim, co będzie należało do naszych obowiązków, kiedy dziecko się urodzi. Jakie są najważniejsze formalności po urodzeniu dziecka? Wyjaśniamy w tym artykule!

Jakie sprawy urzędowe należy załatwić po narodzinach dziecka?

 1. Akt urodzenia dziecka

Pierwszą ważną rzeczą, jaką trzeba załatwić jest akt urodzenia dziecka. Bez niego nie będziemy mogli nadać maluchowi numeru pesel, zapisać go do ubezpieczenia zdrowotnego czy wyrobić dowodu tożsamości – jest to najważniejszy dokument noworodka. 

Żeby wyrobić akt urodzenia, musimy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego w miejscowości, w której maluch przyszedł na świat – mamy na to 21 dni. Możesz to zrobić ty lub twój partner, a wszystkie dokumenty, których do tego potrzebujesz, dostaniesz w szpitalu przy wypisie. 

Podczas zgłaszania urodzenia do urzędu stanu cywilnego będziemy musieli okazać nasz dowód tożsamości i podać imię (lub imiona) dziecka. 

 1. Numer PESEL dla dziecka

Nadanie nowo narodzonemu dziecku numeru PESEL to kolejny krok po sporządzeniu aktu urodzenia. Dobrą wiadomością jest to, że świeżo upieczeni rodzice nie muszą samodzielnie o niego wnioskować: to kierownik urzędu stanu cywilnego, kiedy sporządzi akt urodzenia, wnioskuje o nadanie dziecku numeru PESEL. My dostaniemy go pocztą. 

 1. Meldunek dla dziecka

Po narodzinach malucha trzeba go gdzieś zameldować. Podobnie jak z numerem PESEL, zameldowaniem noworodka zajmuje się urzędnik, który automatycznie melduje dziecko tam, gdzie zameldowani są rodzice. Jeżeli mama i tata są zameldowani pod różnymi adresami, muszą odpowiedniej wcześniej zdecydować, gdzie ma zostać zameldowane dziecko. 

 1. Ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka

Kolejna bardzo ważna sprawa – nie zapomnijmy zgłosić maluszka do ubezpieczenia zdrowotnego. Może tego dokonać mama lub tata dziecka, zgłaszając w pracy narodziny dziecka i chęć dołączenie go do ubezpieczenia. Będzie nam do tego potrzebny wypełniony formularz ZUS ZCZA. Inaczej jest w przypadku posiadania własnej firmy – wtedy sami musimy zgłosić w ZUSie noworodka. 

 1. Wybór przychodni dla noworodka 

Noworodka w okresie po urodzeniu czeka wiele wizyt u pediatry: szczepienia, bilanse, ewentualne zachorowania… Dobrze jeszcze przed porodem zastanowić się, która placówka będzie dla nas najodpowiedniejsza i wybrać dla dziecka pediatrę, który zaopiekuje się nim w razie potrzeby. Żeby zapisać dziecko do przychodni, musimy jedynie odwiedzić dane miejsce i wypełnić na miejscu formularz (w niektórych placówkach można zrobić to przez internet). 

 1. Wniosek o urlop macierzyński/rodzicielski

Każda kobieta po porodzie ma obowiązek skorzystać z urlopu macierzyńskiego, który trwa zazwyczaj 20 tygodni. Zacząć możemy go już przed terminem porodu – a dokładniej 6 tygodni przed planowanym terminem rozwiązania. W takiej sytuacji musimy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek u pracodawcy, który będzie zawierał:

 • miejscowość i datę

 • imię i nazwisko

 • dane pracodawcy

 • prośbę o udzielenie urlopu

 • imię i nazwisko dziecka

 • datę porodu

 • datę początkową i końcową urlopu

 • podpis pracownika.

Do 21 dni po porodzie możemy również złożyć wniosek o urlop rodzicielski. Dotyczy to sytuacji, w której chcemy go wykorzystać pełnowymiarowo tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Wnioskując o urlop rodzicielski, musimy podać nasze imię i nazwisko, imię, nazwisko oraz datę urodzenia dziecka oraz datę rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego. 

Po narodzinach naszego dziecka czeka nas trochę papierologii, ale nie warto tego zaniedbywać – na załatwienie wielu spraw wystarczy nam jeden dzień, a bez nich nie będziemy mogli załatwić kolejnych istotnych rzeczy, jak choćby wniosku o 500+. 

akcesoria na jesień i zimę dla dzieci i niemowląt

Skomentuj

Kod zabezpieczający