UWAGA! CZAS REALIZACJI MOŻE BYĆ WYDŁUŻONY Z POWODU DUŻEJ ILOŚCI ZAMÓWIEŃ!
Darmowa dostawa od 199 zł | od 350 zł sadzimy drzewa | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | kurier/paczkomaty | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Narodziny dziecka? Zobacz, jak możesz pomóc świeżo upieczonym rodzicom

Czas po porodzie bywa niezorganizowany, chaotyczny i wykańczający, a młodzi rodzice potrzebują wsparcia. Jak im mądrze pomóc w tym okresie? Podpowiadamy!

Niezastąpiona pomoc po porodzie

Każdy, kto zadebiutował już w roli rodzica, wie, jak ważna i potrzebna jest pomoc bliskich w tych pierwszych tygodniach po porodzie. Bałagan, nieprzespane noce, piętrzące się stosy prania, dzień zlewający się z nocą – tak wygląda rzeczywistość wielu rodziców z noworodkiem. Dodajmy do tego początkowy stres obcowania z maleńkim człowiekiem, gigantyczne zmęczenie po porodzie, połóg, przeboje z karmieniem, a często także starszaka, którym przecież wciąż trzeba się zająć, i prawdziwy poporodowy chaos gotowy. Jeśli więc w bliskiej ci rodzinie urodził się bobas, a ty pragniesz choć trochę odciążyć rodziców, czytaj dalej, jak im pomóc – pod istotnym warunkiem, że tej pomocy sobie życzą.

Jak pomóc świeżo upieczonym rodzicom?

  1. Szanuj granice 

Największą pomocą będzie przede wszystkim wykazanie się taktem i zrozumieniem. Nie zjawiaj się bez zaproszenia w szpitalu czy w domu, nie obrażaj się, jeżeli rodzice odmówią przyjmowania jakichkolwiek form pomocy i daj im czas. Wiele rodzin woli spędzić te pierwsze tygodnie z noworodkiem samotnie i na własnych warunkach, więc nawet jeżeli wydaje ci się, że dasz chwilę wytchnienia, wpadając znienacka w celu zajęcia się bobasem, uszanuj ich prośby i granice.

  1. Pomóż w obowiązkach domowych

Najbardziej pożądana pomoc to nie ta przy dziecku, a ta wokół domu, dzięki której lista rzeczy do zrobienia się pomniejszy, a rodzice będą mogli bez wyrzutów sumienia zdrzemnąć się razem z maluchem. Zaoferuj pozmywanie brudnych naczyń, wstawienie lub rozwieszenie prania, ogarnięcie domu, zrobienie zakupów spożywczych czy wyprowadzanie psa na spacer.

  1. Przynieś jedzenie

Po porodzie nikt nie ma czasu na gotowanie, a jeść przecież trzeba – i to nie byle co, ale najlepiej zdrowe i smaczne potrawy, które pomogą zregenerować się młodej mamie po wielkim wysiłku. Niezwykle pomocne będzie przyniesienie nie tylko ciepłego obiadu, ale również wszystkiego, co można przechować w zamrażalniku i później szybko przyrządzić. 

  1. Zajmij się starszym rodzeństwem

Jeśli w rodzinie oprócz noworodka jest także jego starsze rodzeństwo, rodzice na pewno będą wdzięczni za zaoferowanie opieki nad nim. Starszaki mocno przeżywają pojawienie się noworodka, a spędzenie radosnego czasu poza domem – kiedy to 100% uwagi rodzice nie mogą mu obecnie podarować – pozwoli dziecku zrelaksować się i poczuć ważnym. Co sprawdzi się najlepiej? Wypad do parku, na plac zabaw, do kina czy na lody!

  1. Przynieś użyteczny prezent

Wybierasz się w odwiedziny do maluszka i chcesz mu coś podarować? Na zaawansowane zabawki, maskotki czy klocki przyjdzie jeszcze czas – teraz najpotrzebniejsze są wszelkie artykuły okołopielęgnacyjne. Pieluszki jednorazowe i materiałowe, chusteczki nawilżane, waciki, kremy, mleko modyfikowane… Wbrew pozorom to właśnie z takich funkcjonalnych prezentów rodzice ucieszą się najbardziej. Podarujesz im nie tylko codzienne niezbędniki, ale także… czas, który zaoszczędzą, mając w domu zapasy najpotrzebniejszych rzeczy.

Pomoc świeżo upieczonym rodzicom to także wykazanie się empatią. Gdy odwiedzasz rodzinę z noworodkiem, nie obrażaj się, jeśli młoda mama nie będzie zbyt rozmowna i nie zaproponuje ci kawy – prawdopodobnie sama jej jeszcze w tym dniu nie piła. Poporodowa rzeczywistość bywa trudna i wykańczająca, a opieka nad gośćmi to ostatnia rzecz, na jaką młodzi rodzice mają siłę. Jeśli już wpadasz z wizytą, postaw na zrozumienie i prostą, realną pomoc, która pozwoli mamie i tacie zająć się tym, co najistotniejsze – maluszkiem i sobą nawzajem.

Skomentuj

Kod zabezpieczający