Przyszła mamo, kompletowanie wyprawki to kluczowy etap oczekiwania i przygotowywania się na maleństwo. Lista rzeczy w wyprawce dla noworodka jest długa, a przedmioty powinny funkcjonalne i ułatwiać codzienną pielęgnację malucha. Z pomocą tej listy możesz mieć pewność, że masz w domu wszystkie niezbędne artykuły dla niemowlaka. Od ubranek, przez pieluchy aż po akcesoria do wózka.
Szukasz także inspiracji do skompletowania produktów wyprawki? Zobacz tutaj nasze propozycje podstawowej wyprawki dla noworodka lub sprawdź gotowe zestawy wyprawkowe dla noworodka.
Oto lista podstawowych rzeczy, w które warto się zaopatrzyć przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka.
Kompletna wyprawka dla noworodka - lista na każdy sezon
Odzieżowa wyprawka dla niemowlaka powinna być przede wszystkim wygodna, bezpieczna dla skóry dziecka i poręczna.
Jest parę ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie ubranek. Wybieraj łatwe w założeniu kroje i naturalne, oddychające tkaniny, które będą łagodne dla wrażliwej dziecięcej skóry. Lepiej w swojej wyprawce dla dziecka postawić na jakość, a nie ilość, nawet w przypadku ubranek. Ich znowu nie potrzeba tak dużo, zwłaszcza na początku – maluszki rosną w tempie ekstremalnym i zanim się obejrzymy, będziemy potrzebować większego rozmiaru.
Wiosna-lato
-
Pajacyki – 3 sztuki w rozmiarze 56
-
Śpioszki – 2 sztuki w rozmiarze 56
-
Kaftaniki – 2 sztuki w rozmiarze 56
-
Koszulki/body z krótkim rękawem – 3 sztuki w rozmiarze 56
-
Koszulki/body z długim rękawem – 2 sztuki w rozmiarze 56
Jesień-zima
-
Pajacyki – 3 sztuki w rozmiarze 56
-
Śpioszki – 3 sztuki w rozmiarze 56
-
Kaftaniki – 3 sztuki w rozmiarze 56
-
Koszulki/body z długim rękawem – 4 sztuki w rozmiarze 56
-
Koszulki/body z krótkim rękawem – 2 sztuki w rozmiarze 56
Lista rzeczy do przewijania w wyprawce noworodka
Poniżej przedstawiamy listę rzeczy do kupienia w wyprawce dla noworodka, zawierającą produkty, które przydadzą się podczas zmieniania pieluszki. Akcesoria do przewijania są w wyprawce dla noworodka niezbędne i trudno się bez nich obyć, ale proponujemy również parę przyjaznych dla środowisku zamienników, które pomogą zmniejszyć ilość generowanych odpadów – a tych podczas przewijania gromadzi się bardzo dużo.
-
Pieluszki jednorazowe
-
Przewijak – najlepiej na odpowiednio wysokim podniesieniu (np. na komodzie), dzięki któremu nasze plecy nie odczują częstego schylania się.
-
Pokrowce na przewijak – 2 sztuki
-
Krem pod pieluszkę bez cynku
-
Krem na odparzenia z cynkiem
-
Wielorazowe myjki do wycierania pupy i ciała
-
Mata do przewijania – na podróże, zamiast przewijaka, jako podkładka do wietrzenia pupy.
Lista produktów do wyprawki niemowlęcej – kąpiel i pielęgnacja
Jeśli chodzi o kąpiel i pielęgnację to w wyprawce dla noworodka powinien pojawić się minimalizm kosmetyczny. Im mniej detergentów używamy podczas mycia maluszka, tym lepiej dla jego skóry. Na samym początku wystarczy do wanny dodać kilka kropel olejku z migdałów, aby umyć dziecko i zachować miękkość jego delikatnej skóry.
-
Płyn do mycia ciała o dobrym składzie
-
Olej ze słodkich migdałów
-
Myjki wielorazowe dla niemowląt
-
Krem ochronny na mróz (na okres jesienno-zimowy)
-
Krem z filtrem UV (na okres wiosenno-letni)
-
Pieluszki – co najmniej 5 sztuk materiałowych pieluszek
-
Otulacz – 1 sztuka
-
Ręczniki z kapturkiem – 2 sztuki
-
Szczotki dla niemowląt: z miękkim kozim włosiem i szczotka ze szczeciną na ciemieniuchę
-
Paczka gazików – do przecierania buzi czy oczu
-
Opakowanie soli fizjologicznej
-
Wanienka - najlepiej na stelażu
-
Termometr do wody
-
Aspirator do nosa
-
Termometr na podczerwień
Karmienie piersią
Do karmienia piersią nie potrzebujemy właściwie niczego, ale są rzeczy, które w wyprawce mamy karmiącej mogą okazać się niezwykle pomocne – zwłaszcza na początku drogi mlecznej.
Lista przydatnych rzeczy dla noworodka i mamy – karmienie piersią:
W przypadku odciągania pokarmu:
-
Laktator
-
Kolektor pokarmu.
Karmienie butelką
W wyprawce dla dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym nie może zabraknąć:
-
butelek – 2 lub 3 sztuki
-
smoczków do butelek – 2 lub 3 sztuki
-
termosu, który posłuży nam podczas podróży
-
sterylizatora do butelek.
Wyprawka do łóżeczka
Nie wiesz co kupić jako wyprawkę do łóżeczka? Niezależnie od tego, czy twoje maleństwo będzie miało swoje łóżeczko, czy będzie spało w dostawce, potrzebujesz paru rzeczy, aby zaaranżować dziecięcy kącik i przygotować bezpieczną przestrzeń do spania.
Lista produktów do wyposażenia łóżeczka dziecięcego:
Przydać Ci się mogą także:
Pamiętaj, że najlepsze i najbezpieczniejsze łóżeczko dla dziecka to puste łóżeczko – bez zbędnych akcesoriów, które mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu maleństwa. Rezygnujemy więc z wszelkich ochraniaczy na łóżeczko, baldachimów, czy pluszowych maskotek.
Rożek niemowlęcy Rozkwitajki
Akcesoria do wózka i fotelika
Co powinno być w wyprawce do wózka i fotelika? Jak przygotować maluszka na spacery i podróże?
W zależności od tego, w jakiej porze roku maluszek przyjdzie na świat, potrzebować będziesz różnych akcesoriów do wózka i fotelika.
W jesienno-zimowej wyprawce powinny się znaleźć:
Wiosenno-letni niemowlak potrzebować będzie:
Oprócz tego w liście rzeczy do kupienia dla noworodka nie może zabraknąć porządnej i funkcjonalnej torby do wózka – najlepiej takiej z przegródkami, która ułatwi organizację. Torba ta będzie niezastąpiona podczas wszystkich spacerów i podróży, ułatwi wyjścia poza dom i pomieści wszystko, co niezbędne maluszkowi i mamie.
Przytulanki dla niemowląt
Noworodki uwielbiają trzymać coś w rączce – zwłaszcza w późniejszym okresie, kiedy już zaczną interesować się przedmiotami i ich fakturami. Dobrze jest więc wyposażyć wyprawkę w bezpieczną i miłą przytulankę, którą maluszek będzie mógł tulić podczas zasypiania. Świetnie sprawdzą się przytulanki z pieluszką oraz miękkie maskotki – pamiętaj jednak, aby wybierać materiały bezpieczne dla skóry maluszka i zwracać uwagę na to, czy zabawki nie mają niebezpiecznych elementów, które mogłyby zaszkodzić dziecku.
Domowe akcesoria przydatne przy noworodku
Czym byłaby wyprawka bez niezbędnych akcesoriów, które ułatwią życie rodzicom? Warto się zaopatrzyć w przedmioty, dzięki którym wszystko będziemy mieć pod ręką, organizacja będzie łatwiejsza, a życie z noworodkiem nieskomplikowane.
Oto lista rzeczy dla noworodka, które będą niezwykle pomocne w początkowym okresie po porodzie:
-
organizer do łóżeczka – dzięki niemu wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do opieki nad maluszkiem będziesz miała pod ręką. Polecamy organizer do łóżeczka z MAYLILY.
-
szafka-organizer na kółkach – warto się zaopatrzyć w taką przenośną szafkę, która pomoże nam zorganizować dziecięce przedmioty: akcesoria do przewijania, pieluszki, wszelkie kremy i inne produkty do pielęgnacji noworodka.
-
elektroniczna niania – niezastąpiona zwłaszcza wtedy, gdy maluszek śpi w łóżeczku, a my przebywamy w innym pomieszczeniu. Posłuży na długo i niejeden raz nas uspokoi.
Gotowe zestawy wyprawkowe
Nie wiesz, od czego zacząć kompletowanie wyprawki? Lubisz praktyczne rozwiązania i wygodę? W może szukasz gotowego zestawu wyprawkowego na prezent dla przyszłej mamy? W takim razie polecamy wyselekcjonowane przez mamę trojga dzieci gotowe zestawy wyprawkowe – skompletowane tak, aby były świetnym wyjściem do dalszych zakupów. Gotowe zestawy wyprawkowe od Maylily zawierają niezbędne dla maluszka produkty: pieluszki, czapeczkę, kocyk, bambusowy zestaw ze sweterkiem i spodenkami, prześcieradło do wózka, śliniaczek, bambusową chusteczkę, buciki bawełniane, przytulankę i dużą otulinkę, która posłuży do spowicia noworodka czy jako okrycie.
Wyprawka dla niemowlaka - zestaw
Wyprawka dla niemowląt bliźniąt - lista
Wyprawka bliźniąt wydaje się być prawdziwym wyzwaniem – trudno jest zorganizować listę rzeczy dla jednego dziecka, a co dopiero dla dwóch! Jednak w rzeczywistości sprawa jest prostsza, niż się może wydawać – gdy kompletujesz wyprawkę dla bliźniąt w przypadku wielu przedmiotów dla noworodka wystarczy jedna sztuka (łóżeczko, wanienka), a listę ubranek wystarczy pomnożyć razy dwa. Podobnie jest z akcesoriami do pielęgnacji – nie ma potrzeby kupować dwóch kremów na odparzenia czy dwóch płynów do mycia ciała. Więcej o wyprawce bliźniąt przeczytasz w artykule Wyprawka dla bliźniaków lista niezbędnych produktów.
Wiosenna wyprawka dla noworodka
Wiosenna wyprawka dla noworodka jest o tyle problematyczna, że musimy się przygotować na duże wahania temperatur. Wiosenna aura potrafi być iście zimowa, żeby za kilka dni przeobrazić się w piękną pogodę. W wiosennej wyprawce powinny się znaleźć więc i cieplejsza, i lżejsza odzież. Tym, co na pewno się przyda jest otulacz do fotelika i śpiworek zimowy – zwłaszcza, jeżeli rodzimy na przykład w marcu, który potrafi być zaskakująco chłodny. Oprócz tego ciepłe sweterki, wygodny i ciepły kombinezon oraz czapki – jedna cieplejsza, druga cieńsza, na cieplejszą pogodę. Więcej o wiosennej wyprawce przeczytasz w artykule Wiosenna wyprawka dla noworodka.
Zimowa wyprawka dla noworodka
Jeśli rodzisz zimą, musisz zaopatrzyć wyprawkę dla noworodka w ciepłe ubrania i odzież wierzchnią. Obowiązkowy będzie również śpiworek do wózka, dzięki któremu maluszek będzie miał zapewniony komfort termiczny, a także otulacz do fotelika. Do tego ciepła, wełniana czapka i mięciutkie, świetnie grzejące koce, które otulą maluszka podczas drzemki. Więcej o zimowej wyprawce przeczytasz tutaj: Zimowa wyprawka dla noworodka.
FAQ, czyli wyprawkowe pytania
Na koniec parę kwestii odnośnie wyprawki dla dziecka, które bardzo często trapią przyszłych rodziców.
Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy zacząć kompletować wyprawkę, odpowiedź jest prosta – najlepiej jest zacząć kompletować wyprawkę w drugim trymestrze ciąży. Wtedy najczęściej już znamy płeć dziecka, a więc możemy dobrać odpowiednią kolorystykę, a także czujemy się najczęściej na tyle dobrze, żeby odwiedzać sklepy i wybierać akcesoria.
Ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka?
Kwestia pieniędzy często zastanawia przyszłych rodziców. Ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież każdy wybiera produkty o innej wartości. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowych rzeczy, koszt takiej wyprawki może oscylować w okolicach 8 tysięcy złoty. Jednak na wielu produktach można zaoszczędzić, na przykład kupując je z drugiej ręki lub “odziedziczając” po rodzinie lub znajomych.
Kiedy kupować wózek w ciąży?
Kupno wózka jest ważnym momentem w kompletowaniu wyprawki. To przecież jeden z najważniejszych przedmiotów, którego będziemy używać każdego dnia. Na kupno wózka najlepiej wybrać się również w drugim trymestrze ciąży, gdy samopoczucie ciężarnej jest względnie dobre, a chodzenie po sklepach w poszukiwaniu wymarzonego wózka nie będzie męczące.
Szukasz rzeczy dla noworodka?
Skompletuj tutaj wyprawkę dla noworodka. Odbierz 15% zniżki.