Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Dzieci i zwierzęta w domu - wpływ zwierząt na rozwój dzieci

Zwierzęta wnoszą do domu wiele ciepła i radości. I obowiązków oczywiście :). Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez merdającego ogonem psa czy łaszącego się do nóg kota. A co wtedy, gdy spodziewamy się dziecka albo nasz maluch prosi o futrzanego przyjaciela? Jaki wpływ mają zwierzęta na rozwój dzieci i czy taka kolaboracja to dobry pomysł?

Wpływ zwierząt na rozwój dzieci

Kontakt ze zwierzętami wpływa na nasze samopoczucie bardzo korzystnie. Zwierzęta uczą nas empatii, cierpliwości i niwelują nasz niepokój. Terapeuci od wielu lat wykorzystują je w terapii i wiedzą, że opieka, nawet chwilowa, nad zwierzakiem pozwala człowiekowi zapomnieć o troskach, skupić się na tym, co tu i teraz i polepszyć samopoczucie. 

Zwierzęta mają również fantastyczny wpływ na dzieci, szczególnie na ich rozwój. Codzienne obcowanie ze zwierzętami uczy dzieci nie tylko zrozumienia, ale także odpowiedzialności oraz szacunku. Dziecko uczy się, że zwierzę ma swoje granice, których nie wolno przekraczać i należy je szanować, widzi, że wymaga ono stałej opieki, karmienia i wyprowadzania oraz opanowuje umiejętność odpowiedniego traktowania każdej żywej istoty. Wychowywanie się z psem czy kotem pozwala maluchowi stworzyć wspaniałą i magiczną relację z czworonogiem, który nierzadko staje się najlepszym przyjacielem i powiernikiem. 

Czas, który dziecko spędza ze zwierzakiem, może być niezwykle wartościowy dla jego rozwoju. Pies czy kot w domu to szansa na lepszy rozwój psychiczny, emocjonalny, społeczny i fizyczny dziecka. Zabawa ze zwierzakiem redukuje napięcie i stres, a także wspiera aktywność fizyczną. Codzienne spacery z psem mogą nauczyć nie tylko odpowiedzialności, ale i tego, jak ważny jest ruch. 

Wpływ psa na rozwój dziecka

 • Pies uczy dziecko odpowiedzialności i systematyczności w wykonywaniu obowiązków.

 • Kontakt z psem wspiera rozwój fizyczny dziecka – maluch ma szansę szybciej nauczyć się raczkować czy chodzić, a w późniejszym etapie spacer z psem jest świetną okazją do wyjścia z domu i aktywności na świeżym powietrzu. 

 • Kontakt z psem od urodzenia zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka alergii.

 • Obcowanie z psem zmniejsza poziom kortyzolu i działa kojąco na dziecko.

 • Posiadanie psa uczy malucha empatii, wrażliwości, cierpliwości i zwraca uwagę na potrzeby innych.

Wpływ kota na rozwój dziecka

 • Kot uczy dziecko stawiania granic – te zwierzęta jak żadne inne bronią swojej przestrzeni osobistej. Dziecko, które wychowuje się z kotem zaczyna przyswajać, że są granice, których nie wolno przekraczać oraz że należy szanować potrzeby innych.

 • Posiadanie kota od wczesnych dziecięcych lat zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i astmy. 

 • Kot uczy cierpliwości – czas, w którym maluch chce się pobawić ze swoim pupilem może być czasem, w którym kot odsypia właśnie nocne buszowanie po mieszkaniu.

 • Posiadanie kota rozwija w dziecku umiejętności społeczne i interpersonalne, a także uczy empatii. 

Pies i kot w domu a alergie

Wielu rodziców martwi kwestia alergii w posiadaniu zwierzaka. Czy wychowywanie się ze zwierzakiem może wywołać alergię u dzieci? Specjaliści twierdzą, że może nawet zredukować ryzyko jej wystąpienia – badania przeprowadzone przez Ownby’ego i Gerna potwierdzają, że kontakt ze zwierzęciem we wczesnym dzieciństwie – lub nawet w życiu płodowym – może zmniejszać ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jak to się dzieje? Można powiedzieć, że magicznie – kontakt z psem czy kotem stymuluje układ immunologiczny, a także podwyższa poziom wolnych endotoksyn, których obecność w kurzu domowym zmniejsza ryzyko chorób atopowych u dzieci

Może się jednak zdarzyć, że dziecko ma alergię na zwierzę – dlatego warto przed wzięciem zwierzaka do domu wykonać testy alergiczne. Pozwoli to podjąć ewentualną decyzję świadomie. Bywa tak, że alergia ujawnia się dopiero po jakimś czasie mieszkania ze zwierzęciem; wtedy należy wybrać się do alergologa i jednocześnie ograniczyć bezpośredni kontakt dziecka i zwierzęcia (np. spanie w jednym łóżku, lizanie po rękach/twarzy).

Czy zwierzę to zawsze dobry pomysł?

Posiadanie psa, kota czy chomika to marzenie wielu dzieci. Gdy malec prosi o małego przyjaciela, ciężko jest nam odmówić – zwłaszcza mając na uwadze ogromne korzyści, jakie niesie ze sobą wychowywanie się ze zwierzęciem. Ale zwierzę w domu to nie zawsze dobry pomysł i musimy o tym pamiętać. 

Decyzja o przygarnięciu zwierzaka nie ma być tylko spełnieniem zachcianki dziecka – to ogromnie ważna decyzja, która niejako zmienia życie i funkcjonowanie całej rodziny. Gdy w naszym domu pojawiają się pies czy kot, jesteśmy za nich odpowiedzialni – właśnie my, rodzice, a nie dziecko, które chciało zwierzaka. Maluch może jedynie towarzyszyć nam w opiece nad czworonogiem czy wypełniać część obowiązków, ale to na osobę dorosłą spada pełna odpowiedzialność. 

Są sytuacje, w których zwierzę w domu będzie złym pomysłem. To głównie przypadki, w których rodzice dużo pracują lub przebywają poza domem i istnieje ryzyko, że zwierzę będzie przez większość dnia samo w domu. O ile kot nie pogniewa się za odrobinę spokoju i samotności (choć te zwierzęta, wbrew pozorom, również potrzebują bliskości z opiekunem), to pies sam się nie wyprowadzi na dwór. Posiadanie zwierzaka nie sprowadza się jednak do samych obowiązków, czyli do zapewnienia pożywienia i zaspokojenia najprostszych potrzeb – musimy zapewnić mu również zabawę, odpowiednią aktywność i wiele miłości. 

Pamiętajmy, że zwierzęta w domu to nie tylko miłe i szczęśliwe chwile, ale także obowiązki i wyzwania. W momencie przyjmowania pupila do swojego domu jesteśmy za niego odpowiedzialni – za jego zdrowie i życie, a także za nasze dzieci w jego towarzystwie. Adaptacja dziecka ze zwierzęciem powinna być powolna i odbywać się etapami – nie oczekujmy, że od razu zostaną najlepszymi przyjaciółmi, a my będziemy codziennie obserwować chwile jak z obrazka. Dajmy czas i pupilowi, i naszemu maluchowi oraz pamiętajmy o tym, że ten duet ma szansę zaistnieć jedynie wtedy, gdy zadbamy o bezpieczne i komfortowe warunki dla obojga. 

Czytaj także:

Jaki kocyk dla dziecka o skłonnościach alergicznych?

zwierzęta domowe a rozwój dziecka

Skomentuj

Kod zabezpieczający