Gdy na główce noworodka pojawia się złuszczający naskórek w postaci niewielkich, żółtych plam, wiele mam się martwi – zupełnie nie potrzebnie. Ciemieniucha to powszechne zjawisko, które występuje u większości nowo narodzonych dzieci. Czym dokładnie jest ciemieniucha i jak ją zwalczyć? W tym artykule wyjaśniamy jakie są naturalne sposoby na ciemieniuchę?
Pielęgnacja niemowlaka może stanowić nie lada wyzwanie. Małe ciałko wymaga szczególnego traktowania: delikatnego mycia, uważnego podnoszenia w odpowiedniej pozycji, podtrzymywania główki, która nie jest jeszcze stabilna. Do tego dochodzi – typowy dla większości rodziców – strach o zdrowie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawia się ciemieniucha, rodziców ogarnia stres i pragną ją jak najszybciej zniwelować.
Spis treści:
Co to jest ciemieniucha i dlaczego występuje?
Bez obawy – ciemieniucha u dziecka nie wynika z braku higieny czy nieprawidłowej pielęgnacji; to naturalne zjawisko, które występuje u większości noworodków pomiędzy 2 a 10 tygodniem życia. Dlaczego pojawia się ciemieniucha? Maluszek przez 9 miesięcy był w bezpiecznym i dobrze znanym mu miejscu. Po narodzinach cały jego organizm doznaje szoku: musi przyzwyczaić się do funkcjonowania w nieznanej mu jeszcze przestrzeni. Skóra noworodka także – stąd nadprodukcja łoju, która odpowiada za wystąpienie ciemieniuchy. Główka niemowlęcia pokrywa się wtedy małymi, żółtymi plamami złuszczającego się naskórka.
Ciemieniucha nie dotyczy wszystkich dzieci i nie jest niebezpieczna – jednak jej przebieg u niektórych maluszków może być ostrzejszy, a nieleczony prowadzić do problemów skórnych.
Gdzie występuje ciemieniucha?
Najczęściej pojawia się na główce, w okolicach ciemiączka. Z początku skóra delikatnie się złuszcza i przypomina początki łupieżu, potem zwykle łuszczący się naskórek przybiera żółtawy odcień. U dzieci z ostrzejszym przebiegiem ciemieniucha występuje także na twarzy – głównie w okolicach brwi, czoła i nosa.
Jak zwalczyć ciemieniuchę? Naturalne i domowe sposoby
1. Codzienne mycie główki
Co na ciemieniuchę? Przede wszystkim ważna jest regularna pielęgnacja – zwłaszcza gdy zauważymy pierwsze oznaki ciemieniuchy. Do mycia głowy noworodka używaj odrobiny żelu do mycia rozcieńczonego z wodą. Zwróć uwagę na skład produktu – postaraj się wybrać taki, który nie zawiera sztucznych i szkodliwych substancji.
2. Olej ze słodkich migdałów - na zmiękczenie ciemieniuchy
To wszechstronny produkt; sprawdza się przy maluszkach w wielu aspektach. Idealny będzie również podczas walki z ciemieniuchą. Gdy na główce lub twarzy dziecka pojawią się łuski, nałóż olej na skórę – na dłuższą chwilę przed kąpielą (a najlepiej na całą noc) i załóż maluszkowi miękką czapeczkę. Olej migdałowy nawilży i zmiękczy ciemieniuchę, a ty będziesz mogła z łatwością go wyczesać.
3. Szczotka do ciemieniuchy koniecznie z naturalnego włosia
Szczotka do ciemieniuchy to nieodłączny element walki z ciemieniuchą. Po nałożeniu oleju i odczekaniu odpowiedniego czasu, aby skóra zmiękła, zacznij wyczesywać łuski. Wyczesuj powoli i delikatnie, w kierunku „pod włos”. Pamiętaj, aby nie robić tego na siłę i nie zdrapywać – może to powodować zaczerwienienia i rany. Najlepiej sprawdzi się szczotka do ciemieniuchy.
Szczotki dla niemowląt
4. Peeling z płatków owsianych
Peeling to świetny sposób na złuszczenie skóry – także u niemowlaka zmagającego się z ciemieniuchą. Wystarczy namoczyć błyskawiczne płatki owsiane (lub orkiszowe) we wrzątku, a potem zostawić do ostudzenia. Taką papką posmaruj główkę dziecka tuż przed kąpielą, a niewykorzystane płatki użyj dla siebie jako maseczkę na twarz w duchu zero waste.
5. Nie przegrzewaj
Ostatnie, ale najważniejsze. Żeby gruczoły łojowe u noworodków dobrze funkcjonowały, skóra nie może być przegrzewana. Żadne środki nie zadziałają, jeżeli głowa będzie się dziecku pocić – w ten sposób problem z ciemieniuchą może się pogłębić. Nie nakładaj więc dziecku czapeczki w domu; pozwól, aby skóra głowy maluszka mogła swobodnie oddychać.
Schemat usuwania ciemieniuchy krok po kroku:
-
Wetrzyj w skórę głowy malucha ekologiczny olejek (np. ze słodkich migdałów) lub specjalny olejek dedykowany na ciemieniuchę
-
Załóż miękką czapeczkę i poczekaj, aż olejek zmiękczy skórę (nawet na całą noc)
-
Używając szczotki ze szczeciną wyczesz delikatnie łuski
-
Wykąp maluszka, umyj głowę delikatnym dedykowanym płynem
-
Delikatnie osusz maleństwo i uczesz włoski - najlepiej pod włos lub "na irokeza".
Zobacz także:
6 sposobów na czkawkę u noworodka
Video instrukcja na Instagramie: "Jak zwalczyć ciemieniuchę"