Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

6 sposobów na czkawkę u noworodka

 

Czkawka u noworodka pojawia się nagle i bywa dla maluszków uporczywa. Co zrobić gdy noworodek ma czkawkę i co ona właściwie oznacza? Podpowiadamy najlepsze sposoby na czkawkę u noworodka i wyjaśniamy, kiedy warto jej się przyjrzeć bliżej. 


Czkawka u noworodka – czy to normalne?

U dorosłego człowieka czkawka jest zjawiskiem naturalnym i występującym często. Nikogo więc nie dziwi i raczej mało kto zaczyna mieć wątpliwości dotyczące własnego zdrowia po jej wystąpieniu. Ale czkawka u noworodka? No tak, takie maluszki również miewają czkawkę. Niekiedy wywołuje ona płacz, bo tak, jak przeszkadza ona każdemu innemu, przeszkadza również noworodkowi, a rodzice się martwią, czy aby na pewno nie jest ona oznaką czegoś poważniejszego. To jak to z tą czkawką u dzieci?

Ze swojej ciąży na pewno pamiętasz rytmiczne, leciutkie uderzenia, które miały znaczyć o czkawce u maleństwa. Czkawka to coś, co towarzyszyło dziecko już w brzuchu mamy – nie jest to więc dla niego nic nowego. To (w większości przypadków) normalny i jak najbardziej naturalny odruch. 

Co oznacza czkawka u noworodka?

Czkawka u noworodka – jak i u każdego innego człowieka – to mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych. Pojawiają się najczęściej co kilka lub kilkanaście sekund, lecz u noworodków mogą występować nieco rzadziej. 

Jako całkowicie naturalne zjawisko, czkawka występuje u dzieci i dorosłych. Nie jest to oznaka nieprawidłowości. W związku z niedojrzałym jeszcze układem nerwowym czkawka pojawia się u maluszków częściej niż u dorosłych. U tak małego dziecka, które dopiero co przyszło na świat, jest to zupełnie normalne – organizm wciąż się kształtuje i niektóre narządy w jego ciele nie są do końca rozwinięte

Najczęściej więc nie ma się o co martwić, ale jeśli zauważysz, że czkawka występuje bardzo często i trwa długo lub jest przewlekła, warto skonsultować to z zaufanym lekarzem. Taki objaw może świadczyć np. o refluksie.

akcesoria wiosnę dla dzieci i niemowląt

Przyczyny czkawki u noworodka

Chociaż do końca nie wiemy, po co tak naprawdę jest czkawka (mówi się o tym, że to objaw atawistyczny, czyli taki, który pozostał po naszych praprzodkach), wiemy, że mogą ją wywoływać czynniki zewnętrzne. Najczęstsze przyczyny występowania czkawki u noworodków to więc:

 • połykanie powietrza – w przypadku nieprawidłowej techniki ssania piersi lub w przypadku za dużego otworu smoczka w butelce,

 • łapczywe jedzenie pokarmu,

 • zapowietrzenie się.

Noworodek ma czkawkę - co zrobić?

Zazwyczaj czkawka u maluszków szybciej mija, niż ją zdążymy zauważyć, ale jeśli trwa dłuższą chwilę i męczy noworodka, możemy spróbować mu pomóc. Co zrobić z czkawką u noworodka?

 1. Nakarm dziecko

Tak jak nam pomaga napicie się wody, maluszkowi może pomóc napicie się mleka z piersi lub mleka modyfikowanego. Pamiętaj jednak o prawidłowym chwycie i dopilnowaniu, aby dziecko nie jadło zbyt łapczywie.

 1. Zmień smoczek w butelce na ten z mniejszym otworem

Jeśli zauważysz, że czkawka występuje najczęściej po jedzeniu, być może dziecko połyka powietrze podczas przyjmowania pokarmu. Zmiana smoczka na taki z mniejszym otworem może być pomocna. 

 1. Spionizuj maluszka w celu wywołania “odbicia”

Na czkawkę może pomóc spionizowanie dziecka. Pozycja pionowa ułatwi usunięcie zbyt dużej ilości powietrza. Nie klep jednak dziecka w plecy – lepiej sprawdzi się delikatne masowanie. 

 1. Zmień pozycję karmienia

Jeśli karmisz piersią, być może maluszek źle chwyta brodawkę, ma złą technikę ssania lub zbyt łapczywie je – to zdarza się dość często. Spróbuj zmienić pozycję karmienia: przy zbyt łapczywym jedzeniu sprawdza się położenie malucha na swoim brzuchu tak, aby on też leżał na brzuszku. Pamiętaj, że dziecko powinno złapać całą twoją brodawkę – to prawidłowy chwyt, który umożliwia efektywne ssanie. Jeśli noworodek ma z tym problem, skontaktuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.

 1. Podaj dziecku smoczek

Niekiedy w walce z czkawką pomocny bywa smoczek. Zassanie go może przynieść ulgę maluchowi i pozbyć się uporczywej czkawki. Jeśli nie podajesz smoczka na co dzień, ta rada nie będzie przydatna :)

 1. Ogrzej maluszka

Czkawka może wystąpić w przypadku gwałtownej zmiany temperatury. W związku z tym pomocne może okazać się otulenie maluszka kocykiem lub przytulenie go w celu ogrzania.

Nie ma jednego remedium na czkawkę, tak malutkich dzieci nie wolno również “straszyć” lub zaproponować im chwilowe wstrzymanie oddechu. Pocieszeniem jest, że bardziej my się czkawką martwimy, niż maluszki ją odczuwają – bo zazwyczaj nie jest ona dla noworodków tak męcząca, jak bywa dla nas. Jeśli dziecko nie płacze i powyższe metody nie działają, pozostaje jedynie czekać, co jakiś czas pionizować dziecko i mieć świadomość, że czkawka nie jest ani bolesna, ani niebezpieczna

Powyższy artykuł powstał w konsultacji z lekarzem neonatologiem i pediatrą.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowląt – 5 naturalnych i skutecznych sposobów

co zrobić gdy noworodek ma czkawkę #czkawka #noworodek #niemowlę
 
Kategorie: Rodzicielstwo, Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć