Wielu przyszłych rodziców zastanawia się nad tym, jak powinna wyglądać prawidłowa, czyli bezpieczna i sprawna kąpiel niemowlaka. Jak przygotować się do wieczornej toalety z dzieckiem? Jak często ją powtarzać? O czym pamiętać? W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci najważniejsze zasady dotyczące tego zagadnienia. Zapraszamy do lektury!
Jak często kąpać niemowlaka?
Na pytanie, jak często kąpać niemowlaka, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z reguły lepiej unikać codziennych kąpieli, ponieważ mogą one powodować szybsze przesuszanie się skóry i nadwrażliwość na niektóre środki higieny. Ponadto, zbyt duża częstotliwość mycia przez wielu specjalistów uważana jest za przyczynę alergii u dzieci, które wcześniej były zupełnie zdrowe.
Z drugiej strony, jeśli widzisz, że skóra Twojego maleństwa dobrze znosi codzienny kontakt z wodą, a do tego kąpiel sprawia dziecku czystą przyjemność, nie musisz za wszelką cenę unikać pełnej wieczornej toalety. Z kolei w przypadku maluchów z AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) codzienna kąpiel jest wręcz niezbędna. Należy tylko pamiętać, by stosować odpowiednie środki higieny, czyli np. emolienty dla niemowlaków.
Bez względu na wybraną przez Was częstotliwość kąpieli, są pewne części ciała, które trzeba oczyszczać codziennie (lub nawet kilka razy dziennie). Mowa przede wszystkim o pupie, szyi, ustach i oczach. Na regularne przecieranie mokrą chusteczką lub wielorazową mięciutką myjką zasługują także wszystkie fałdki (pachwiny, zgięcia kończyn czy pachy).
Jaka jest najlepsza pora na kąpanie niemowlaka?
Kiedy najlepiej myć niemowlę? Na to pytanie także brak jednej odpowiedzi, chociaż większość rodziców decyduje się na porę wieczorną, tuż przed położeniem dziecka do spania. Taki wybór nie jest przypadkowy - maluszek po kąpieli jest odprężony oraz dużo spokojniejszy. Dodatkowo, jeśli rodzice traktują kąpiel niemowlaka jako część wieczornego rytuału, dziecko szybko nauczy się, że jest to czynność, która poprzedza sen.
Jak kąpać niemowlę? Instrukcja krok po kroku
Dla wszystkich rodziców, którzy zastanawiają się, jak kąpać niemowlę, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa, przygotowaliśmy krótką listę kroków do wykonania. Sugeruj się nią podczas wieczornej toalety, a wszystko pójdzie jak z płatka.
-
Zacznij od przygotowania wanienki dla dziecka. Umieść ją na pewnym podłożu i na takiej wysokości, by było Ci wygodnie do niej sięgnąć (możesz wykorzystać np. kuchenny stół). Napełnij wanienkę ciepłą wodą tak, tafla sięgała do wysokości bioder dziecka. Zaopatrz się również w inne akcesoria, które będą potrzebne po kąpieli: czyste ubranie, pieluszkę, oliwkę, czy krem przeciw oparzeniom.
-
Teraz umieść maluszka w wanience. Połóż swoją prawą rękę pod pośladki, a lewą przytrzymuj główkę i kark. Trzymaj przegub swojej lewej dłoni pod główką dziecka i podpieraj delikatnie plecki dziecka. Aby dziecko nie ślizgało się w Twoich rękach, możesz wykorzystać pieluszki bambusowe lub wkład antypoślizgowy.
-
Podczas całej kąpieli obowiązuje zasada „od najczystszego do najbrudniejszego”, dlatego warto zacząć od umycia główki. W drugiej kolejności przemyj szyję, ręce, klatkę piersiową, plecy, brzuch i nogi.
-
Następnie przemyj twarz dziecka. Skup się na oczach i ustach, używaj delikatnej myjki lub tetrowej pieluszki. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień, możesz skorzystać z wody destylowanej lub przegotowanej.
-
Jeśli widzisz, że bycie w wodzie przynosi dziecku radość, pozwól mu pochlapać się swobodnie w wanience. Taka zabawa z pewnością poprawi mu nastrój.
-
Po kąpieli wyjmij dziecko z wanienki. Trzymaj mocno jedną ręką pod plecami, a drugą złap za pupę i obróć maluszka w swoją stronę. Następnie połóż go na miękkim ręczniku i delikatnie osusz skórę.
-
Kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, nałóż na nią trochę oliwki i wmasuj kolistymi ruchami. Delikatny masaż różnych części ciała pomoże się dziecku uspokoić i wyciszyć przed snem. Do relaksacyjnego masażu można wykorzystać szczotkę z kozim włosiem. Po zakończonym masażu możesz utulić maluszka, wykorzystując miękki ręcznik bambusowy z kapturkiem.
Nie przejmuj się, jeśli na początku kąpiel niemowlaka sprawia Ci trudność i zabiera dużo czasu. Zobaczysz, że po kilku powtórzeniach będzie Ci to szło coraz sprawniej i łatwiej!
Czytaj także:
Jaki ręcznik dla niemowlaka wybrać
Pierwszy spacer z niemowlakiem krok po kroku