Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka. Jakie wybrać? 6 wartościowych pomysłów

Jakie warto wybrać zabawki dla niemowlaka, aby nie tylko sprawiały dziecku frajdę, ale i wspierały rozwój? Przedstawiamy 6 zabawek, które zapewnią dziecku wartościową rozrywkę.

Kiedy kupić pierwsze zabawki dla niemowlaka?

Bawienie się jest niezwykle ważne do prawidłowego rozwoju niemowląt i dzieci. Podczas zabawy dziecko się rozwija, fizycznie i psychicznie, a także spędza wartościowy czas, w którym poznaje otaczający go świat i reguły, jakie w nim panują.  

Jeśli zastanawiasz się kiedy kupić pierwsze zabawki dla niemowlaka to w praktyce wszystko zależy od maluszka, ale zazwyczaj już dwutygodniowy noworodek będzie chętnie patrzył na kontrastowe obrazki. Pamiętajmy też, że zabawką może być wszystko: pluszak, książka, kolorowa piłka, miska czy drewniana łyżka. Często to właśnie rzeczy codziennego użytku interesują dzieci najbardziej i stają się ich ulubieńcami – do nas należy ocena, czy przedmiot jest dla malucha bezpieczny - zawsze także sprawujmy nadzór nad bawiącym się maluchem.

Zabawki dla niemowlaka – 6 wartościowych pomysłów

 1. Książki/karty kontrastowe 

Książeczki lub karty kontrastowe to świetna i uniwersalna propozycja dla najmłodszych. Oglądanie kontrastowych obrazków stymuluje wzrok noworodków i niemowląt, a przyciągające uwagę grafiki pozwalają poznać nowe kształty i figury. Książeczki bywają również pomocne w ćwiczeniu leżenia na brzuchu – dziecko ogląda obrazki i chętniej pozostaje w nowej pozycji.

 1. Zabawki sensoryczne dla niemowlaka

Sensoryczne zabawki dla niemowląt to połączenie przyjemnego z pożytecznym: przyciągają uwagę, są interesujące dla maluszków, stymulują ich zmysły i wspomagają rozwój integracji sensorycznej. Najciekawsze i najbardziej wartościowe będą:

 • szeleszczące, dzwoniące i wydające inne dźwięki miękkie zabawki, które można gnieść do woli,

 • sensoryczne piłeczki o różnych kształtach, kolorach i fakturach: z wypustkami lub kolcami, które świetnie mieszczą się do małej rączki i stymulują dziecko,

 • książeczki i zawieszki sensoryczne – idealne na podróż,

 • maty wodne,

 • zabawki przypominające bąbelki, które można wciskać,

 • sypkie i suche produkty spożywcze zamknięte w butelce, którymi dziecko może grzechotać.

jaka przytulanka sensoryczna dla niemowlaka

Przytulanki sensoryczne Szuszu

jaka grzechotka dla niemowlaka

Grzechotko-gryzak króliś - pudrowy róż

 1. Gryzaki dla niemowlaka

Na pewnym etapie dziecko uwielbia eksplorować przedmioty za pomocą ust. W ten sposób poznaje otoczenie, różne faktury i smaki, a także pomaga sobie podczas bólu dziąseł. Jeśli maluszek się ślini i wszystko kieruje ku buzi, czas na gryzak! Drewniane, silikonowe, okrągłe, w kształcie zwierzątek, z grzechotką – na rynku jest ich mnóstwo, pamiętaj jednak, że gryzak powinien być wykonany z bezpiecznych i certyfikowanych materiałów, które w żaden sposób nie zaszkodzą dziecku. Przed zakupem warto sprawdzić, czy zabawka ma wymagane atesty. 

jaki gryzak dla niemowlaka

Grzechotko-gryzak Kulkotek

jaki gryzak dla niemowlaka

Eko gryzak Sówka - beż

  1. Klocki dla niemowlaka

  Dla najmłodszych te miękkie, pluszowe lub silikonowe, a dla starszych niemowląt drewniane. Klocki to ponadczasowe, uniwersalne i wieloletnie zabawki. Można je wykorzystywać na wiele sposobów: do nauki kolorów, do sortowania, do układania wieżyczek i burzenia ich, do układania długiego pociągu, budowania zamku, tworzenia garażu dla samochodów czy nauki liczenia. Klocki pokocha każde dziecko!

  1. Instrumenty muzyczne dla niemowlaka

  Trąbki, dzwoneczki, małe gitary, cymbałki, grzechotki, zabawkowe pianina… Instrumenty muzyczne to pomysł na fantastyczną zabawę dla całej rodziny. Edukacja muzyczna już od najmłodszych lat to inwestycja w rozwój malucha – pobudza wyobraźnie, wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny, stymuluje słuch, ćwiczy kreatywność i pozwala spędzić z dzieckiem wartościowy czas pełen radości.

  1. Ścieżki sensoryczne

  A teraz coś, co wspomoże rozwój ruchowy niemowląt – ścieżki sensoryczne. To różnego rodzaju maty podłogowe – z wypustkami, chropowate, wyższe, niższe – które stymulują całe ciało dziecka, zachęcają do podejmowania prób przemieszczania się i są świetną zabawą dla młodszych i starszych dzieci. 

  Powyższa lista to wybór najciekawszych i wartościowych zabawek dla dzieci, które nie tylko posłużą na lata, ale są w wielu przypadkach uniwersalne i można je wykorzystać na różne sposoby. Nie wybraliśmy również żadnych grających czy interaktywnych zabawek, ale nie znaczy to, że są one złe. Mogą jednak łatwo przebodźcować malucha, zwłaszcza kilkumiesięcznego, dlatego zalecamy podchodzić do nich z głową. Najważniejsza przecież nie jest sama zabawka, ale sposób, w jaki wykorzystujemy ją do mądrej i rozwijającej aktywności z dzieckiem – i to już od najmłodszych lat.

  Zobacz także przytulanki dla dzieci i niemowląt - szydełkowe i minky . 

  Skomentuj

  Kod zabezpieczający