Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Potówki u niemowląt: jak sobie z nimi poradzić?

 

Skóra niemowląt i noworodków rzadko jest bez skazy. Po porodzie cały organizm maluszka adaptuje się do funkcjonowania na zewnątrz, a jego skóra narażona jest na działanie wielu nowych czynników, z którymi wcześniej nie miała do czynienia. Wiele narządów i organów noworodka nie funkcjonuje jeszcze tak sprawnie, jak u starszych dzieci czy u dorosłych – a to za sprawą niedojrzałości wielu układów w ciele maluszka, przez co większość bobasów zmaga się z dolegliwościami brzuszkowymi lub, o czym dzisiaj piszemy, z problemami skórnymi. 

Czym są potówki i jak powstają?

Jeśli zauważysz na ciele swojego maluszka małe krostki, prawdopodobnie są to potówki. U tak małych dzieci ich występowanie jest całkowicie naturalne – gruczoły łojowe noworodków i niemowląt nie są w pełni rozwinięte, przez co organizm dziecka ma trudności z odprowadzaniem ciepła z ciała. W takim przypadku gruczoły łojowe się blokują i powstają łagodne zmiany skórne, zwane potówkami.

Po czym poznać potówki?

Po czym możemy rozpoznać potówki? Przede wszystkim po tym, że są to małe i wypukłe krostki wypełnione przezroczystym lub ropnym płynem. Skóra wokół nich może być zaczerwieniona, a ich występowanie zauważymy najczęściej w okolicach szyi, karku, na nogach i rękach, w okolicach pieluszkowych i na twarzy

Czy potówki są groźne?

Na małym ciałku niemowlaka takie zmiany skórne mogą niepokoić, ale w przypadku potówek nie ma powodu do obaw. Najczęściej potówki nie wymagają nawet specjalistycznej pomocy i są jedynie mało estetycznym skutkiem przegrzania organizmu i zablokowania gruczołów łojowych. To naturalna i całkowicie bezpieczna reakcja organizmu na nagromadzenie ciepła w ciele. 

Potówki u niemowlaka - jak sobie radzić? – Sprawdzone sposoby

Potówek u niemowlaka z powodzeniem pozbędziesz się w domu. Oto najważniejsze rady i sprawdzone sposoby w walce z potówkami w domowym zaciszu:

  1. Nie przegrzewaj malucha

Jeśli na ciałku dziecka pojawiły się potówki, najpewniej było one zbyt grubo ubrane lub miało na sobie materiał, który słabo przepuszcza powietrze. Pamiętajmy, aby  nie przegrzewać dziecka: noworodki i niemowlęta potrzebują jedynie o jedną warstwę więcej, niż my. I to w zupełności wystarcza, aby utrzymać u nich odpowiednią temperaturę (Uwaga: koc czy inne przykrycie również liczymy jako warstwę). 

Zadbaj o to, żeby dziecku nie było zbyt ciepło i żeby się nie pociło – temperaturę ciała zawsze sprawdzaj na karku, a nie na rączkach, a także wybieraj odzież oraz tekstylia z materiałów pochodzenia naturalnego. Bawełna, bambus, len, wełna – te tkaniny zadbają o odpowiednią cyrkulację powietrza i nie wzmogą nadmiernej potliwości u maluszka. 

  1. Utrzymuj odpowiednią higienę

W walce z potówkami ważne jest to, żeby utrzymywać odpowiednią higienę miejsca, w którym się pojawiają. Możesz przemywać skórę dziecka wacikiem nasączonym przegotowaną wodą: pamiętaj jednak, aby je potem dobrze osuszyć. Jeśli potówki występują w okolicach pieluszkowych, częściej wymieniaj maluchowi pieluszkę. 

  1. Wypróbuj krem na odparzenia

W zaognionych miejscach na potówki może pomóc krem na odparzenia – taki, który ma cynk w składzie. Wybieraj jednak kremy bez parafiny i innych sztucznych substancji, które mogłyby jedynie jeszcze bardziej zapchać gruczoły łojowe. 

  1. Wietrz ciałko dziecka

Przy jakichkolwiek urazach naskórka, także przy potówkach świetnie działa wietrzenie skóry, czyli zapewnienie jej dostępu do świeżego powietrza. Jeśli potówki pojawiają się w okolicach pupy pozostaw dziecko bez pieluszki na kilka-kilkanaście minut. Jeśli miejsce, w którym pojawiły się potówki, ciężko jest “przewietrzyć” – jak w przypadku szyi lub pach – możesz pomóc sobie pieluszką tekstylną. Wystarczy, że zwiniesz materiał w rulon i włożysz pod brodę lub pachę dziecka tak, aby żadne fałdy skóry na siebie nie nachodziły. Najlepiej sprawdzi się pieluszka z delikatnego muślinu bambusowego.

  1. Kąpiel w krochmalu gdy dziecko ma potówki

Czasami najlepsze sposoby to te domowe, babcine. Tak jest z krochmalem, który sprawdzi się praktycznie zawsze, gdy ze skórą maluszka dzieje się coś niedobrego. Do przygotowania kąpieli krochmalnej potrzebujesz jedynie mąki ziemniaczanej i wody. Jak zrobić krochmal? Rozpuść dwie łyżki mąki w szklance zimnej wody, a potem całą zawartość wlej do litra gotującej się wody. Mieszaj, aż mikstura zgęstnieje, a potem dodaj krochmal do wanny i umyj w tym maluszka.

Po jakim czasie znikają potówki?

Potówki znikają zazwyczaj samoistnie po kilku dniach. Możemy ich się pozbyć jednak nieco szybciej, korzystając z powyższych sposobów. Jeśli będziemy dbać o skórę niemowlaka odpowiednio, możemy zażegnać potówki nawet w dwa dni. 

W walce z potówkami, a także w zapobieganiu im najważniejsze jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka. Co to znaczy? Ubierajmy dziecko tak, jak siebie + jedną warstwę więcej. Używajmy przewiewnych, oddychających i łagodnych dla skóry tkanin pochodzenia naturalnego: zapominamy o sztucznych, futrzastych tekstyliach czy sweterkach, które może i wyglądają uroczo, ale łatwo w nich o przegrzanie malucha. Często wietrzmy również ciało i pupę dziecka, aby skóra miała stały dostęp do świeżego powietrza. 

akcesoria wiosnę dla dzieci i niemowląt

 
Kategorie: Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć