Włosing – brzmi fikuśnie, ale jest nieodłącznym elementem w życiu każdej osoby, która posiada włosy i świadomie je pielęgnuje. Ściśle związany z pewną grupą na Facebooku, stał się niezwykle popularnym stylem pielęgnacji włosów. Co to jest włosing i jak się za niego zabrać? Poznaj tajniki włosomaniaków na piękne i zdrowe włosy!
Włosing – trend, który zachwycił polski Internet
Dawno, dawno temu ktoś założył bloga i kanał na YouToube, po czym zaczął uczyć ludzi, jak myć włosy. Tą osobą była Agnieszka Niedziałek – blogerka, która postanowiła uświadamiać ludzi, że reklamowany szampon wcale nie odbuduje łusek włosa, a droga odżywka nie naprawi rozdwojonych końcówek. WWWLOSY.PL podbiły polski Internet, a Agnieszka przekonała tysiące osób, aby zaczęły robić tajemniczy włosing. Jak? Wystarczy szybki rzut oka na jej włosy – niezwykle długie, lśniące i gęste – aby mieć ochotę rzucić wszystko i zacząć nakładać olej na włosy.
Co to jest włosing?
Okej, ale czym jest włosing? To nic innego jak świadome dbanie o włosy, czytanie składów kosmetyków i poznanie typu swoich włosów. Ideą włosingu jest również wybieranie naturalnych produktów i korzystanie z “domowych” sposobów na pielęgnację włosów. Niektóre z nich mogą zadziwiać, ale ich efekty bywają rewelacyjne. Chcesz nawilżyć włosy, a przy okazji pozbyć się zielonej poświaty (w slangu włosomaniaków znanej jako “glon”) po nieudanym farbowaniu? Nałóż na włosy koncentrat pomidorowy. Zapewniamy – to naprawdę działa.
Co ciekawe, włosing wyszedł już poza swoje ramy i stał się niejako filozofią pielęgnacyjną i stylem życia. Skierowanie się ku świadomej pielęgnacji włosów pozwala poznać kosmetyki “od środka”, uczy uważnego kupowania i czytania składów produktów. Wszystko to sprawia, że nie patrzymy już świadomie tylko na nasze włosy, ale również na ciało, twarz czy produkty spożywcze – wybieramy to, co naturalne i wartościowe, a także zwracamy uwagę na składniki i jesteśmy czujni wobec obietnic producentów. Można powiedzieć, że włosing zmienia życie.
Turban lniany do suszenia włosów - pudrowy róż
Jak zacząć przygodę z włosingiem?
Jedną z podstaw włosingu jest znajomość rodzaju swoich włosów. Cienkie i grube, suche i normalne? Ta klasyfikacja już dawno odeszła do lamusa. Teraz dzielimy włosy według ich porowatości: na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate.
Kiedy wiemy już, jakiej porowatości są nasze włosy, możemy dobrać odpowiednie kosmetyki. Czego potrzebujemy?
Musimy włosy czymś umyć, a więc potrzebujemy szamponu. I teraz pierwsza uwaga: szampon dobieramy do skóry głowy, a nie do włosów. Dlaczego? Tu pojawia się druga uwaga: szamponem myjemy tylko skórę głowy, a nie włosy. I ponownie – dlaczego?
Szampon ma służyć do mycia. Tylko. Nie do odżywienia włosów czy ich odbudowania. Z tego względu myjemy nim tylko skórę, a oczyszczenie włosów zostawiamy pianie, która spływa po nich podczas mycia czy spłukiwania.
Czy każdy szampon nadaje się do świadomej pielęgnacji? A skądże. Nie dość, że szampon do codziennego mycia powinien być dobrany do skóry głowy, to musi być jeszcze łagodny. Jak twierdzą włosomaniacy, w większości popularnych szamponów dominują silne substancje myjące (SLS, SLES), które może i dobrze oczyszczają skórę głowy, ale przy dłuższym stosowaniu mogą ją podrażniać. Zamiast tego zaleca się mycie włosów szamponami z łagodnymi substancjami myjącymi, a raz na jakiś czas użycie tradycyjnego szamponu, który dobrze oczyści skórę.
Czas na odżywki do włosów. Każdy szanujący się włosomaniak ma przynajmniej dwie. Nie dlatego, żeby gromadzić kosmetyki, ale żeby odpowiednio zadbać o kondycję włosów. Słowo klucz: równowaga PEH.
Co to jest równowaga PEH? Tak nazywamy utrzymywanie równowagi między stosowaniem kosmetyków z emolientami, proteinami i humektantami. Każda odżywka jest jakaś: albo proteinowa, albo emolientowa czy humektantowa. Wniosek jest taki, że do utrzymania tej równowagi potrzebujemy przynajmniej dwóch – proteinowej i emolientowo-humektantowej.
Jeśli wydaje ci się to bez sensu, przypomnij sobie sytuację, kiedy wspaniała i regenerująca odżywka po jakimś czasie “przestała działać”. Po jej użyciu włosy nie były już miękkie i przyjemne w dotyku, a spuszone i poplątane. Czy to wina produktu? Zazwyczaj nie – po prostu włosy dostały za dużo protein lub humektantów i potrzebują teraz równowagi. Jeśli więc mamy do czynienia z przeproteinowaniem, używamy odżywki z humektantami czy emolientami, a jeśli przesadziliśmy z odżywkami E-H, sięgamy po proteiny.
Włosing krok po kroku
Jak wygląda świadoma pielęgnacja włosów w praktyce?
-
Mycie głowy – zazwyczaj nakładasz szampon na rękę (albo włosy) i zaczynasz myć? Cóż, więc całe życie źle myłaś włosy. Prawidłowe mycie głowy według włosomaniaków wygląda tak: rozwadniamy szampon w pojemniczku, a następnie otrzymaną pianą myjemy głowę. O co tu chodzi? W ten sposób nie tylko zaoszczędzamy produkt, ale lepiej oczyszczamy skórę głowy.
-
Nakładanie odżywki – możemy tradycyjnie nałożyć ją na włosy (od ucha w dół) albo wczesać, czyli bardzo dokładnie rozczesać włosy z nałożoną odżywką. Działa cuda.
-
Olejowanie – czyli nakładanie na włosy oleju (odpowiednie dobranego) i pozostawienie go na godzinę lub kilka godzin. To fantastyczny (i naturalny!) sposób, aby dogłębnie odżywić włosy. Żeby olej zadziałał lepiej, możesz owinąć głowę w ręcznik lub folię.
Miłośnicy włosingu podczas włosowego rytuału nakładają na nie również wcierki, siemię lniane, jajka, miód czy zioła. Istotne jest dla nich również:
-
regularne podcinanie końcówek
-
zabezpieczanie włosów na noc poprzez wiązanie ich w koka lub warkocz
-
używanie dobrej szczotki
-
mycie włosów wtedy, kiedy tego potrzebują (nawet codziennie)
-
delikatne osuszanie włosów po myciu (unikamy szkodliwego tarcia ręcznikiem!) – właśnie po to powstał nasz bambusowy turban do włosów, który fantastycznie sprawdza się w swojej roli!
-
używanie dobrych gumek do włosów, które delikatnie je traktują – najlepiej sprawdzą się nieuciskające i delikatne dla włosów gumki typu scrunchies.
Na początku ilość informacji i etapów pielęgnacji może przytłaczać, ale warto zagłębić się w świadome dbanie o włosy – one odwdzięczą się genialnymi efektami. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat włosingu jest kultowa już grupa na Facebooku – WŁOSING – którą założyła wspomniana wcześniej Agnieszka, czyli włosowe guru. Włosomaniacy to wielka społeczność: grupa liczy prawie pół miliona miłośników świadomej pielęgnacji. Znajdziemy tam przewodniki dla początkujących i całą listę napisanych w PDF-ie informacji na temat włosingu. Jeśli preferujesz naukę poprzez oglądanie, na YouTube czeka kanał WWWŁOSY.PL – na którym można zaczerpnąć informacji z pierwszej ręki. To co, robimy włosing?
Turbany do włosów
Szukasz turbanów do włosów? Polecamy bambusowe turbany do suszenia włosów MAYLILY. Turbany do włosów z guzikiem to łazienkowe niezbędniki, które nie tylko przyspieszą proces schnięcia włosów, ale przede wszystkim będą wygodnie trzymały włosy, podczas gdy Ty będziesz mogła wziąć relaksującą kąpiel, wyszczotkować ciało, zrobić maseczkę czy masaż twarzy – wszystko to bez obaw o przeszkadzające, mokre kosmyki włosów lub rozwiązujący się materiał.