ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak spać w ciąży? O odpowiedniej pozycji i sposobach na wygodny sen

 

Znalezienie wygodnej pozycji do spania czy odpoczynku w ciąży to nie lada wyzwanie. Ból kręgosłupa, obolałe ciało i pokaźny brzuszek sprawiają, że wiele ciężarnych ma problemy z zasypianiem i relaksem. Jest na to sposób – a nawet kilka. Oto najwygodniejsze i najzdrowsze pozycje do spania w ciąży, a także kilka trików na komfort podczas leżenia!

Czy w ciąży – zwłaszcza tej zaawansowanej – da się wygodnie spać? Wiele kobiet w stanie błogosławionym z pewnością ma z tym problem, a ciążowa bezsenność wcale nie ułatwia sprawy. Do tego wszystkiego ból odcinka lędźwiowego, z jakim zmaga się wiele kobiet, opuchnięte ciało i ciężar, jaki nosimy pod sercem. Na odpoczynek i sen w ciąży jest jednak kilka sposobów i przydatnych gadżetów, które umilą nam relaks – tak istotny podczas tego wyjątkowego okresu.

Najważniejsza jest jednak pozycja, w której leżymy. Jaka jest ta prawidłowa i najbardziej komfortowa?

Sen w ciąży – pozycja na lewym boku

Ile z nas oddałoby wszystko, aby choć na chwilę położyć się na brzuchu i odciążyć plecy! Niestety, to marzenie musimy na chwilę odłożyć na bok – chociaż z pewnością taka odskocznia przydałaby się każdej kobiecie w zaawansowanej ciąży. Jak więc spać, aby zaznać choć odrobinę komfortu? Na lewym boku!

Nie od dziś wiadomo, że to jedna z najlepszych pozycji do spania dla ciężarnych. Dlaczego? 

Leżenie na lewym boku umożliwia prawidłowy przepływ krwi przez naczynia łożyska i jest polecane dla kobiet, które mają stwierdzoną hipotrofię płodu. Nie oznacza to jednak, że spanie w innych pozycjach jest zabronione – w zdrowej ciąży z powodzeniem możemy zmieniać bok, na którym leżymy (bo nieustanne leżenie na tym samym boku i męczy, i nie jest najzdrowsze). Pamiętajmy jednak, że to właśnie spanie na lewym boku jest najbardziej zalecane przez specjalistów.

A co z leżeniem na plecach? W I i II trymestrze jak najbardziej możemy spać na plecach. Niewskazane jest to jednak w zaawansowanej ciąży, bo w tej pozycji macica może uciskać żyłę główną i aortę. To powoduje, że zmniejsza się przepływ krwi, a ciężarnej nierzadko robi się słabo. 

Spanie w ciąży – zbawienna poduszka do karmienia

W pewnym momencie nawet leżenie w najbardziej zalecanej pozycji na lewym boku nie przynosi nam ulgi. Bolą plecy i biodra, a powiększający się brzuszek uniemożliwia zrelaksowanie się. Rozwiązanie? Poduszka do karmienia – ale tak naprawdę poduszka do zadań specjalnych, która przyda się już w czasie ciąży.

Taki rogal do karmienia to prawdziwy must have – dzięki niemu leżenie będzie przyjemne, a ciało odpocznie. Jak z nim spać? Poduszkę do karmienia możemy ułożyć między nogami – sprawdzi się lepiej niż klasyczna poduszka, bo jest odpowiednio twarda i wyprofilowana tak, że z łatwością zapleciemy ją między kończynami. Taka pozycja odciąży kręgosłup i biodra, a nam będzie (wreszcie!) wygodnie. 

Rogal do karmienia sprawdzi się też przy bólach kręgosłupa lędźwiowego – wystarczy włożyć go pod plecy, aby choć trochę odciążyć dolną partię. Świetnym sposobem jest także założenie poduszki do karmienia za głowę albo ułożenie jej pod brzuchem w taki sposób, aby przenieść na nią ciężar. 

Sen w ciąży – kilka ważnych kwestii

Nie tylko pozycja jest istotna, aby zapewnić sobie dobry sen. Oto kilka ważnych kwestii, które pomogą nam zadbać o nocny wypoczynek.

  1. Wygodne miejsce do spania

Kanapa, wersalka, narożnik – to nie są odpowiednie miejsce do spania, zwłaszcza dla ciężarnych. Nawet najlepsza pozycja i najfajniejsze gadżety do spania się nie sprawdzą, jeśli nie zadbamy o zdrowie naszego kręgosłupa. To, czego potrzebujemy, to wygodny i dobrze dobrany materac – najlepiej średniej twardości. 

  1. Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do snu

Ciążowa bezsenność to nie mit – im dzidziuś w brzuchu jest większy, tym trudniej nam nie tylko wygodnie się ułożyć, ale także zasnąć. Pomocne będzie zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni: wpuszczenie świeżego powietrza przed snem, zadbanie o odpowiednią temperaturę (około 19 st. Celsjusza) i zaciemnienie pomieszczenia. Bardzo ważne jest też usunięcie lub zakrycie świecących ekranów i diod - każde z takich źródeł światła utrudnia zasypianie, zmniejsza komfort snu i skraca jego czas.

  1. Wieczorny rytuał

Przyjemny i wyciszający rytuał ułatwi nam zasypianie. Może to być prysznic i nałożenie ulubionego balsamu czy olejku, a następnie relaksujący masaż ciała, może to być ciepła herbata wypita w skupieniu – cokolwiek, co pozwoli nam się wyciszyć. Warto także unikać tuż przed snem niebieskiego światła, które nie lubi się z melatoniną. Zamiast korzystania z telefonu czy komputera, przed zaśnięciem lepiej poczytać książkę czy posłuchać podcastu.

  1. Przyjemna pościel

To, w czym śpimy również ma znaczenie! W komplecie pościeli z poliestru będziemy się pocić i z całą pewnością nie wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie. O wiele lepiej sprawdzą się pościele z bawełny, lnu czy bambusa – zadbają o to, żeby nasze ciało oddychało, a także będą przyjemne i zdrowe dla naszej skóry. Niektórzy twierdzą także, że łatwiej im zasypiać w pościeli o stonowanej barwie – być może sprawdzi się to u ciebie?

  1. Wieczorny posiłek

Ciąża to czas zachcianek - niektóre z nich z pewnością nie znalazłyby się w kategorii lekkiej i odżywczej diety. Wieczorem warto jednak zjeść coś, co nie obciąży uciśniętego żołądka i nie wywoła dokuczliwej zgagi. Najlepiej nie jeść także tuż przed snem. 

Podsumowując: higiena snu, klimatyczna i odpowiednio przygotowana sypialnia, niezastąpiona poduszka do karmienia i pozycja na lewym boku – oto przepis na komfortowy sen w ciąży. Wiemy, że ciało nie przestanie nagle boleć, a rosnący brzuszek wciąż będzie uciążliwy, ale te sposoby z pewnością poprawią jakość nocnego odpoczynku.

 
Kategorie: Porady, Ciąża
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć