ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Katar u niemowlaka a spacer. Czy z chorym dzieckiem można wyjść na dwór?

 

Gdyby dzieci z katarem nie mogły wychodzić z domu… no cóż, place zabaw byłyby zapewne wyludnione. Wiele maluchów ma gila przez cały rok, a ruch lub po prostu przebywanie na świeżym powietrzu są im potrzebne. Kiedy katar u niemowlaka jest przeciwwskazaniem do spaceru?

Spacer z zakatarzonym dzieckiem jest niekiedy wręcz wskazany. Świeże powietrze może udrożnić nosek i poprawić nastrój malucha.

W skrócie:

 1. Katar nie jest przeciwwskazaniem do spacerów z dzieckiem.

 2. Na spacer z chorym dzieckiem nie wychodzimy, jeśli ma gorączkę.

 3. Musimy pilnować, by dziecko z katarem nie przegrzało się na spacerze (ani nie wyziębiło).

Czy można wyjść na spacer z niemowlakiem który ma katar?

Wśród większości lekarzy jest zgoda co do tego, że sam katar i przeziębienie nie wymagają siedzenia w domu2. Dopóki katarowi nie towarzyszy gorączka ani inne objawy ogólne (osłabienie, dreszcze), wyjście na spacer jest dobrym pomysłem. 

Zwróć szczególną uwagę na to, by dziecka nie przegrzać (spocone ciało wychłodzi się znacznie szybciej niż niespocone).

Czy można wyjść na spacer z dzieckiem, które kaszle?

Kaszel po infekcji może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Może być też wywołany spływaniem kataru do gardła dziecka. Jeśli dziecko nie ma uogólnionych objawów, takich jak gorączka – postępowanie jest podobne jak przy spacerach z katarem. Jeśli maluch czuje się na siłach, może wyjść na spacer.

Podobnie jest z kichaniem, które często towarzyszy dziecięcym katarom.

Czy kilkuletnie dziecko z katarem może wyjść na dwór?

Podobnie jak w przypadku niemowląt – sam katar nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór. Jeśli jednak dziecko może zarażać, to lepiej trzymać się z daleka od placów zabaw, gdyż niektóre choroby zakaźne przenoszą się przy bliższym kontakcie także na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, aby ubrać kilkulatka odpowiednio do pogody. Nawet wyjście na mróz nie będzie problematyczne, jeśli maluch będzie miał ciepły szalik, czapkę, rękawiczki i dobre buty.

Spacer z dzieckiem, które ma katar. Jak ubrać malucha?

Zakatarzone dziecko należy ubrać tak, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco. Niemowlę nie poruszające się samodzielnie powinno dostać jedną warstwę więcej niż dorosły (czyli np. kocyk wełniany lub bambusowy, w zależności od temperatury; zimą z kolei doskonale sprawdzą się śpiworki do wózka). Biegające dziecko – dokładnie tyle samo, co opiekun.

Czapki bambusowe lub bawełniane sprawdzą się w temperaturach między 5 a 15 st. C. Kiedy robi się zimniej warto poszukać czapek merino, u nas znajdziesz np.:

Pamiętaj, że przegrzanie dziecka nie tylko pogorszy jego samopoczucie, ale też może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie.

Możesz też skorzystać z naszych poradników:

Jak powinien wyglądać spacer z zakatarzonym dzieckiem?

Tak naprawdę spacer z zakatarzonym dzieckiem nie musi się różnić od spaceru z dzieckiem zdrowym. Warto jednak pilniej zwracać uwagę na:

 • komfort termiczny dziecka (sprawdzać karczek!),

 • drożność noska dziecka.

Jeśli nos się zatyka, unieś główkę dziecka nieco wyżej niż zwykle, aby katar miał szansę spłynąć. Możesz używać dobranej do wieku dziecka soli morskiej i aspiratora. Dobra wiadomość jest taka, że na świeżym powietrzu noski mają tendencję do odtykania się, a gile do zwisania z brody, szczególnie przy siedzących i chodzących dzieciach.

Uwaga! Zatkany nos u noworodka może być dla dziecka niebezpieczny. Do 6. tygodnia życia niemowlę nie potrafi jeszcze oddychać ustami1. U tak małego dziecka trzeba zwracać szczególną uwagę na higienę nosa i jego drożność.

Zobacz też:

Dlaczego warto wychodzić z dzieckiem na spacer, nawet jeśli ma katar?

Świeże powietrze, o wyższej wilgotności i niższej temperaturze niż to “domowe” może dobrze zadziałać na objawy infekcji u dziecka. Zmieniający się krajobraz z kolei korzystnie wpływa na rozwój nawet malutkich niemowląt.

Dla dzieci siedzących i chodzących spacery są także okazją do obserwacji świata i zabawy. Nie warto tego ograniczać, jeśli maluch czuje się na siłach.

W ładną pogodę zaleca się spacery nawet kilka razy dziennie, a zimą 1-2 wyjścia4.

Kiedy NIE wychodzić z dzieckiem na spacer?

Są sytuacje, w których nie należy wychodzić z chorym (a także zdrowym) dzieckiem na spacer.

Kiedy nie wychodzić z dzieckiem na spacer? Stan dziecka

W skrócie, dziecko powinno zostać w domu jeśli ma:

 • gorączkę,

 • dreszcze (niekiedy występują bez gorączki),

 • zapalenie ucha,

 • zapalenie oskrzeli,

 • zapalenie płuc,

 • choroby zakaźne w okresie, kiedy są zaraźliwe (np. w przypadku ospy można wychodzić, jeśli krostki są przyschnięte, a dziecko czuje się dobrze3),

 • a także jeśli dziecko jest osłabione.

Kiedy nie wychodzić z dzieckiem na spacer? Pogoda

Praktycznie żadna pogoda nie wyklucza spaceru z dzieckiem. Chociaż zazwyczaj odradza się spacery z niemowlętami w temperaturze poniżej -10 st. C4. Biegające kilkulatki mogą bawić się na dworze nawet przy niższych temperaturach. Są jednak dwa warunki: odpowiedni strój i ruch.

Kiedy nie należy wychodzić z chorym dzieckiem? Stan powietrza

Przed wyjściem na spacer z dzieckiem zwróć uwagę na jakość powietrza, np. korzystając z aplikacji na telefon. Smog występuje najczęściej w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą, i jest szczególnie szkodliwy dla dzieci. Nie zabieraj ich na spacer, jeśli parametry powietrza są oznaczone jako szkodliwe.

Przyczyny kataru u dziecka

Katar u niemowlaka może być wywołany:

 • alergią (u niemowlaków jest to alergia pokarmowa, a u dzieci powyżej 3. roku życia – także wziewna5),

 • ząbkowaniem (oficjalnie katar nie jest objawem ząbkowania, ale dość często pojawiają się razem6),

 • zapaleniem zatok,

 • przeziębieniem,

 • grypą lub inną infekcją.

Trzeba najpierw upewnić się, że katar nie towarzyszy chorobie poważniejszej niż przeziębienie, aby spokojnie wyjść z niemowlakiem na spacer.

Zobacz też:

FAQ

Jak kłaść niemowlę podczas kataru?

Do snu dziecko z katarem kładź z głową uniesioną wyżej niż reszta ciała. W przypadku niemowląt nie stosujemy poduszek ze względu na bezpieczeństwo. Poduszkę lub złożony kocyk włóż pod materacyk w wózku lub łóżeczku. W domu możesz podłożyć coś pod nogi z jednej strony łóżka dziecka.

Nieco uniesioną pozycję zapewnia także fotelik samochodowy. Możesz zabrać w nim dziecko na krótki spacer (taka pozycja nie jest dla niemowlęcia najzdrowsza na dłuższą metę). Fajnym sposobem na to, by dziecko nie zmarzło są specjalne, wygodne otulacze do fotelika.

Pamiętaj, że noworodek nie może oddychać przez nos i jeśli jest niedrożny, musisz go oczyścić oraz zgłosić się do lekarza.

Czy katar u niemowlaka sam przejdzie?

Jeśli jest to katar wywołany przeziębieniem, to powinien przejść po kilku dniach. Należy jednak w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na higienę nosa dziecka.

Zwróć jednak uwagę na to, czy dziecko nie ma problemów z oddychaniem i czy nie pojawiają się u niego inne niepokojące objawy. Jeśli tak, skontaktuj się z pediatrą.

Źródła

1. Małgorzata Dębska, Mieczysław Chmielik, Anna Bielicka, Eliza Brożek „Zaburzenia drożności nosa u noworodków i niemowląt [w:] Nowa Pediatria 3/2005, s. 102-104. https://www.czytelniamedyczna.pl/2108,zaburzenia-droznosci-nosa-u-noworodkow-i-niemowlat.html 

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/116442,czy-z-przeziebionym-dzieckiem-moge-wychodzic-na-dwor

3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/100583,czy-po-tygodniu-od-zachorowania-na-ospe-dziecko-moze-wychodzic-na-dwor

4. Prof. dr hab. Jacek Grygalewicz “Spacery z małym dzieckiem” [w:] “Pierwsze 2 lata życia dziecka” Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.

5. David T.J. ”Infant feeding causes all cases of asthma, eczema, and hay fever. Or does it?” [w:] “Arch. Dis. Child.” 1998; 79 (2): 97-98.

6. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/99171,katar-przy-zabkowaniu

 
Kategorie: Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć