ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jesteś w ciąży? Oto lista 10 rzeczy, których nie wolno robić w ciąży

 

Czego nie jeść, jakich czynności nie wykonywać, czego unikać i co może nam zaszkodzić – czyli o tym, jak (nie) dbać o siebie w tym wyjątkowym okresie i o rzeczach, które nie są ciężarnym wskazane. 

Są rzeczy, których należy unikać w ciąży. Bez wyjątków. Nie z poczucia bezzasadnej ostrożności, lecz z uwagi na prawidłowy rozwój ciąży. A ten może zostać zaburzony nawet przez – z pozoru błahe – czynności, które wcześniej były dla nas naturalne. 

Podczas ciąży całe ciało kobiety się zmienia: maluch rozwija się w brzuchu, ale pracuje na to cały organizm. Bywa, że ciężarnym doskwierają dolegliwości, których dotąd nie znały; kobiety zawsze przepełnione energią nagle zaczynają czuć się słabo i sennie, a spacery sprawiają trudności. To normalne. Nawet najsilniejsze z nas w ciąży miewają gorsze samopoczucie. To czas, w którym wyjątkowo należy zaprzyjaźnić się z odpuszczaniem – dla swojego dobra i prawidłowego rozwoju ciąży.

Poniżej lista rzeczy, których w ciąży nie wolno robić i które mają (lub mogą mieć) niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Niektóre powszechnie znane i najczęściej unikane, inne zaś mniej oczywiste, ale równie ważne. 

  1. W ciąży nie wolno pić alkoholu

Jeszcze nie tak dawno temu narracja była taka, że lampka czerwonego wina w ciąży nikomu nie zaszkodzi, a nawet korzystnie wpłynie na organizm kobiety. A poza tym, że to przecież tylko wino. I tylko jeden kieliszek. Czy na pewno?

W ciąży każda ilość alkoholu jest niebezpieczna i może doprowadzić do uszkodzenia płodu. Wino, piwo, słaby drink – nie ma różnicy. Nawet niewielka ilość alkoholu spożytego przez kobietę w ciąży przenika do dziecka i może powodować uszkodzenia mózgu, niską wagę urodzeniową, deformację twarzy, wady serca czy wady nerek. 

  1. Nie pal papierosów

38% Polek pali papierosy w ciąży, podczas gdy w ciąży niewskazane jest choćby przebywanie w otoczeniu palaczy. 

Palenie papierosów to nałóg silny i wyjątkowo ciężki w eliminacji, uzależniający fizycznie i psychicznie. Ale w ciąży należy się go pozbyć jak najszybciej, bo nikotyna i dym tytoniowy nie szkodzą tylko palącej kobiecie, ale i dziecku w brzuchu. Jakie są więc skutki palenia w ciąży? Niedotlenienie i niedożywienie płodu, możliwość wystąpienia porażenia mózgowego i wad rozwojowych, a także duże ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. To wszystko może powodować z pozoru niewinny papieros, nawet ten okazjonalny.

  1. Nie dźwigaj

Duże przeciążenie organizmu w ciąży jest niebezpieczne, a dźwiganie ciężkich przedmiotów niesie ze sobą ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, krwawień czy urazów mięśni miednicy. Podnoszenia ilu kilogramów należy się w ciąży wystrzegać? Trudno powiedzieć – dla jednej kobiety dźwiganie pięciu kilo będzie uciążliwe, dla innej podnoszenie starszego dziecka nie będzie żadną trudnością. Wszystko zależy od naszego ciała i tego, jak ono reaguje.

  1. Unikaj gorących kąpieli

Większość z nas przepada za kąpielami w gorącej wodzie, która świetnie potrafi zrelaksować napięcia w naszym ciele. Niestety, w ciąży należy się jej wystrzegać. Nie tylko kąpiel, ale także i prysznic w zbyt gorącej wodzie może być niebezpieczny: wysoka temperatura może powodować skurcze macicy, a także krwawienia i przedwczesny poród. Jeśli jednak chcesz odpocząć w wannie, pamiętaj, żeby temperatura wody nie przekraczała 37 stopni. 

  1. Nie przyjmuj leków bez konsultacji z lekarzem

Nie wszystkie leki są bezpieczne w ciąży. Niektóre przenikają do łożyska i mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, a nawet zagrażać ciąży. Przed użyciem każdego leku przeczytaj ulotkę, a najlepiej skonsultuj ją ze swoim ginekologiem – tyczy się to również powszechnie znanych leków bez recepty, jak choćby aerozoli do nosa zawierających oksymetazolinę czy leków zawierających pochodne witaminy A 

  1. Uważaj na produkty zakazane

Ciężarne kobiety powinny szczególnie dbać o to, co spożywają – to jasne. Najlepsza dieta to ta zdrowa i zbilansowana, pełna warzyw, owoców i dobrych tłuszczów. W ciąży jemy przecież dla dwojga – ale nie oznacza to, że nie można skusić się na pyszne ciasto, popcorn do filmu czy ulubiony comfort food. Wszystko z umiarem, ale z małymi wyjątkami. W ciąży jest lista produktów, których należy unikać, a których działanie może negatywnie wpływać na rozwój ciąży.

W czasie ciąży lepiej unikać:

  • surowego mięsa (ryzyko zachorowania na toksoplazmozę)

  • surowych jaj i niepasteryzowanego mleka (ryzyko zachorowania na Salmonellę)

  • wędzonych, surowych ryb

  • wątróbki

  • niektórych ryb (rekin, tuńczyk, makrela)

  • wysoko przetworzonej żywności

  1. Unikaj chemii w kosmetykach i w domu

Chemia jest wszędzie i niewiele możemy z tym zrobić – ale jesteśmy w stanie zadbać o to, co nakładamy na skórę i czym czyścimy nasz dom. Silne środki do czyszczenia większości powierzchni można zastąpić wodą z octem – niezawodną i naturalną miksturą, która oczyści i odkazi – albo sodą oczyszczoną. 

Kosmetyki również powinny być naturalne i z jak najprostszym składem. Należy pamiętać, że substancje zawarte w kremach czy żelach pod prysznic wchłaniają się przez skórę. Z tego względu unikaj parabenów, formaldehydów, pochodnych witaminy A i fenoksyetanolu. 

  1. Nie sprzątaj kociej kuwety

Miłośniczki kotów mogą odetchnąć, bo nie zamierzamy przestrzegać ich przed kocimi pieszczotami. Jeżeli masz w domu kota, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wylegiwał się on na twoich kolanach. Niebezpieczne dla ciężarnych koty to mit, jednak sprzątanie kociej kuwety warto powierzyć innej osobie – zwłaszcza gdy kot jest wychodzący. Chodzi tu głównie o zakażenie toksoplazmozą, którą koty mogą przynieść z dworu lub którą mogą się zarazić przez zjedzenie nadpsutego, surowego mięsa. Odchody zarażonych kotów zawierają niebezpieczne dla płodu jaja toksoplazmozy. Jeśli dbasz o dietę swojego kota i o higienę kuwety, nie ma powodów do obaw – ale wciąż warto zachować ostrożność.

  1. Nie korzystaj z sauny

Tak jak w przypadku gorących kąpieli, szkodliwa może być wysoka temperatura – zwłaszcza jeżeli nie korzystasz z sauny zbyt często. Istnieje ryzyko zasłabnięcia czy wystąpienia skurczy, które mogą być niebezpieczne dla rozwoju ciąży. 

  1. Nie rób tatuażu

Jedni twierdzą, że można, a drudzy, że absolutnie nie. Jak jest z tatuażami w ciąży? Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas wykonywania tatuażu istnieje ryzyko zakażenia się wirusem HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Sam tusz również nie jest obojętny dla organizmu, bo przedostaje się do krwiobiegu, a tym samym do płodu. Tatuaż to w końcu rana – w ciąży może goić się dłużej, może wystąpić infekcja. Warto więc poczekać i wykonać go po porodzie.

WYPRAWKA DO SZPITALA DLA MAMY I DZIECKA - LISTA RZECZY DO SPAKOWANIA

Pobierz bezpłatną listę wyprawkową, żeby dowiedzieć, co najlepiej spakować do torby do szpitala.

 
Kategorie: Ciąża
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć