Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak przygotować się do ciąży? 8 kroków

Decyzja zapadła: chcesz zostać mamą. Ciąża i poród diametralnie zmieni nie tylko twoje życie, ale również ciało. Czy można się do tego przygotować? Jak najbardziej – w tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do ciąży, jakie nawyki ci w tym pomogą i co warto zrobić, aby przeżyć ten okres świadomie.

Jakiś czas temu coś się zmieniło w naszym podejściu do zdrowia. Jesteśmy bardziej świadomi: zwracamy uwagę na to, co jemy i dbamy o zdrowe nawyki żywieniowe, analizujemy składy produktów, robimy profilaktyczne badania i coraz więcej się ruszamy. Nikogo nie dziwi już praktykowanie jogi, odwiedzanie osteopaty czy przyjmowanie suplementów. Z tego względu wiele kobiet pragnie przygotować swoje ciało na ciążę tak, aby przebiegła ona bezproblemowo i była wartościowym, pełnym skupienia okresem. Jak się za to zabrać? Przedstawiamy 8 kroków, które pomogą ci przygotować się do ciąży.

Jak się przygotować do zajścia w ciążę?

Żeby odpowiednio przygotować się do ciąży:

 • Odwiedź ginekologa
 • Zadbaj o odpowiednią dietę
 • Odwiedź stomatologa
 • Unikaj używek
 • Pomyśl o szczepieniach
 • Suplementuj kwas foliowy
 • Odwiedź fizjoterapeutę uroginekologicznego
 • Zdobądź odpowiednią wiedzę

 1. Odwiedź ginekologa

Chcesz zajść w ciążę? Świetnie – czas odwiedzić ginekologa. Na tym etapie możesz wybrać już tego, który będzie twoim lekarzem prowadzącym. Taka wizyta służy przede wszystkim dokładnemu wywiadowi, dzięki któremu lekarz pozna twój stan zdrowia i przebyte choroby, a także przeprowadzi badanie. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, ginekolog powie, czy dalsze leczenie jest możliwe. Na koniec skieruje cię na badania profilaktyczne – morfologię krwi, cytologię czy USG piersi. 

Uwaga: nie tylko przyszła mama musi wykonać badania – twój partner również powinien odwiedzić lekarza rodzinnego, poinformować go o planach i wykonać badania profilaktyczne.

 1. Zadbaj o odpowiednią dietę

I to nie tylko po to, aby dziecko się dobrze rozwijało, ale przede wszystkim po to, aby wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Zwracanie uwagi na to, co jemy, czytanie składów produktów i wybieranie tych możliwie najprostszych to klucz świadomego odżywiania. Jeśli planujesz ciążę, twoja dieta powinna być zróżnicowana i wartościowa: unikaj wysoko przetworzonej żywności, postaw na posiłki z sezonowych warzyw i owoców, włącz do diety pestki i orzechy, a także pamiętaj o nawadnianiu – 2,5 litra wody dziennie to podstawa.

 1. Odwiedź stomatologa

Może nie oczywisty, ale wizyta u stomatologa to ważny element przygotowań do ciąży. Istnieje przekonanie, że w ciąży psują się zęby. Czy to prawda? Nie do końca – to, że rozwija się w nas dziecko, nie wpływa magicznie na stan naszego uzębienia, ale już złe nawyki żywieniowe i nieodpowiednia higiena jamy ustnej jak najbardziej. Niestety w ciąży nie wszystkie zabiegi stomatologiczne są wskazane – dobrze jest więc sprawdzić zęby jeszcze przed planowanym poczęciem i wyleczyć wszystkie ubytki. 

Wspomnijmy jeszcze o próchnicy, bo wiele ludzi wciąż ma o niej niewłaściwe przeświadczenie. To nie muszą być wcale czarne dziury na zębach – próchnica w początkowym stadium może być przez nas nawet niezauważona, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa. Jest jeszcze jedna rzecz: próchnica to choroba zakaźna. Przyszła mama, całkiem nieświadomie, może zarazić nią maluszka – pamiętajmy więc o profilaktyce. 

 1. Unikaj używek

Jeśli starasz się o dziecko, nie ma zmiłuj się – powinnaś odstawić wszelkie używki. Jak najszybciej należy rzucić palenie i zrezygnować z częstego picia alkoholu (choć symboliczny toast czy lampka wina raz na jakiś czas nie zaszkodzi). O narkotykach nie musimy nawet wspominać. 

Uwaga: nie tyczy się to jedynie kobiet – twój partner również bierze czynny udział w płodzeniu potomstwa.

 1. Pomyśl o szczepieniach

Niektóre choroby mogą być zagrożeniem dla przyszłej mamy i dziecka, a nie wszystkie szczepienia zalecane są dla kobiet ciężarnych. Planując dziecko, pomyśl o szczepieniach – szczególnie o szczepieniu przeciwko różyczce, grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ospie i śwince

 1. Suplementuj kwas foliowy

Być może słyszałaś, że kobiety w ciąży przyjmują kwas foliowy. Specjaliści zalecają jednak, aby zacząć go suplementować już w trakcie starania się o ciąże. Dlaczego? Kwas foliowy jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju płodu – w szczególności dla układu nerwowego i kręgosłupa. Zalecana dawka dla kobiet planujących ciąże to 0.4 mg na dobę*, jednak jeżeli w twojej lub partnera rodzinie urodziło się dziecko z wadą cewy nerwowej, należy zwiększyć tę dawkę do 4 mg na dobę. 

Kwas foliowy możesz przyjmować w jedzeniu (szparagi, brukselka, kalafior, kapusta, fasolka, banany, pomarańcze) lub w tabletkach.

*źródło https://www.ptgin.pl/artykul/rekomendacje-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-dotyczace-suplementacji-u

 1. Odwiedź fizjoterapeutę uroginekologicznego

Każda kobieta powinna zaprzyjaźnić się z fizjoterapeutą uroginekologicznym – zwłaszcza na etapie ciąży i jej planowania. Pomoże ci on nie tylko przygotować się do porodu naturalnego, ale jeszcze przed poczęciem oceni stan twojej miednicy i mięśni prostych brzucha (które często rozchodzą się podczas ciąży), a także pokaże, jak wykonywać niezwykle ważne ćwiczenia dna miednicy

 1. Zdobądź odpowiednią wiedzę

Czy da się nauczyć bycia mamą? Cóż, nie do końca – ale jak najbardziej można przygotować się do nowej roli. Żadna z nas nie rodzi się z wiedzą medyczną czy pedagogiczną i o ile nie jesteśmy specjalistkami w tych dziedzinach, o wielu rzeczach – zwłaszcza podczas pierwszej ciąży – nie mamy pojęcia. Co więcej, mogą w nas “przesiadywać” nieaktualne już założenia lub szkodliwe mity, dlatego warto postawić na odpowiednią edukację – na tym polega świadome macierzyństwo. 

O czym czerpać wiedzę? O przygotowaniu do porodu naturalnego, o świadomym oddychaniu, o połogu i czwartym trymestrze, o karmieniu piersią, rozszerzaniu diety niemowlaka, wspieraniu rozwoju fizycznego maluszka już od pierwszych dni życia (czyli tak zwanej “przyjaznej pielęgnacji”) czy o rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. 

Jeśli chcesz, możesz poszerzyć biblioteczkę o pozycje dotyczące wychowania niemowląt i dzieci, komunikacji bez przemocy czy unikania systemu kar i nagród. Być może na etapie planowania ciąży czy też samej ciąży te tematy wydadzą ci się odległe, ale uwierz – gdy już maleństwo pojawi się na świecie, książki zejdą na dalszy plan.

Te 8 kroków pozwoli ci świadomie przygotować się na ciążę i dziecko – nie tylko cieleśnie, ale także emocjonalnie. Oprócz nich warto zrobić coś jeszcze: odbyć z partnerem szczerą, wartościową rozmowę: o oczekiwaniach, o wyobrażeniach i o tym, jaka jest wasza wizja wspólnego wychowywania dziecka. Wiele par zapomina o tym, jak ważna jest komunikacja i jasny przepływ informacji między wybrankami już na etapie planowania potomstwa – dzięki temu obędzie się bez rozczarowań w późniejszym czasie i rozwiązywania problemów już z noworodkiem w domu. 

Czytaj także: 
Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać i kiedy występują?

Skomentuj

Kod zabezpieczający