Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać i kiedy występują?

Jak powiedzieć o ciąży #ciąża

Czasem ich wyczekujemy, a czasem zupełnie nas zaskakują. Niektóre z nich mogą niepokoić, inne nie są kojarzone z byciem przy nadziei. Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy możemy się ich spodziewać?

JAKIE SĄ PIERWSZE OBJAWY CIĄŻY?

1. BRAK MIESIĄCZKI – CZY TO OZNACZA CIĄŻĘ?

Brak miesiączki niemal automatycznie kojarzymy z ciążą. Ustąpienie krwawienia jest zazwyczaj pierwszym objawem ciąży, które zauważa większość kobiet. Miesiączka nie pojawia się w spodziewanym terminie, robimy test i… wszystko jasne. Dwie kreski. 

Czy zawsze tak jest? A co, jeśli miesiączka nie zanika?

Bywa tak, że pierwszym objawem ciąży wcale nie jest brak miesiączki. Nie u każdej kobiety ona zanika, niektóre krwawią nawet do trzeciego czy czwartego miesiąca. Ciężarne mogą doświadczyć również krwawienia implantacyjnego, które wynika z zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. 

Podsumowując – nie zawsze możemy się sugerować miesiączką. Jak więc prawidłowo rozpoznać pierwsze symptomy ciąży i co powinno zwrócić naszą uwagę?

2. SENNOŚĆ

Brak sił, ogólne zmęczenie i oczy, które zamykają się szybciej i częściej niż zazwyczaj – chociaż nie są to objawy, które na ogół kojarzymy z ciążą, to mogą ją zwiastować. Co więcej: większość ciężarnych doświadcza tego stanu na początku ciąży. Niektóre z nich senność dopada już po dwóch tygodniach od zapłodnienia, a niektóre odczuwają ją dopiero w drugiej połowie I trymestru. Dlaczego tak się dzieje? Wiąże się to ze wzrostem progesteronu i z wysiłkiem organizmu kobiety. 

3. NUDNOŚCI I WYMIOTY

Większość ludzi, gdy myśli o kobiecie w ciąży, widzi przed oczami kobietę z nudnościami. Wymioty odruchowo kojarzymy z ciążą, chociaż nie jest to symptom tak powszechny, jak mogłoby się wydawać. Objawy te występują około czwartego tygodnia ciąży i przybierają różne nasilenie: niektóre kobiety odczuwają delikatne, poranne mdłości, inne mdli przez cały dzień, a kolejne wymiotują przez cały I trymestr. 

4. BÓL PODBRZUSZA

Przypomina nieco ten miesiączkowy, przez co nie bywa rozpoznawalny jako objaw potencjalnej ciąży. Niekiedy pojawia się już po tygodniu od zapłodnienia i jest związany z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Nie wszystkie kobiety go doświadczają, a u niektórych ciężarnych jest tak delikatny, że bywa niezauważalny. Ból może wystąpić także na późniejszym etapie I trymestru, i – choć bywa powodem do niepokoju – jest normalnym objawem wczesnej ciąży. 

Pamiętaj, jeżeli ból przybiera na sile i cię niepokoi – skonsultuj go z lekarzem.

5. BÓL PIERSI I ICH POWIĘKSZENIE

Piersi w ciąży się zmieniają, co można zaobserwować już we wczesnym etapie. U wielu kobiet piersi powiększają się (tak, jak przy miesiączce) nawet na początku I trymestru, stają się również opuchnięte i wrażliwe na dotyk. 

6. CZĘSTE ODDAWANIE MOCZU

Ta dolegliwość towarzyszy niektórym ciężarnym przez całą ciążę, a może zacząć się już w szóstym tygodniu. Winowajcom jest – po raz kolejny – progesteron, który rozluźnia pęcherz moczowy, na skutek czego kobiety odczuwają zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Czasem nawet co kilkanaście minut.

7. WYCZULONY WĘCH 

Nagle orientujesz się, że perfumy, których do tej pory używałaś, już ci się nie podobają; płyn do płukania ma za ostry, chemiczny zapach, a wokół wciąż coś „dziwne pachnie”. To powszechny ciążowy objaw, który w połączeniu z nieustającymi nudnościami może być bardzo nieprzyjemny. 

8. GWAŁTOWNE ZMIANY NASTROJÓW…

i zachowanie, które przywodzi na myśl bunt dwulatka. Ale tak – tak może się czuć (i większość się tak czuje!) ciężarna kobieta, w której organizmie teraz wszystko się wywraca do góry nogami, a hormony szaleją. Łzy wzruszenia na reklamie, nieuzasadniona złość na partnera,  huśtawki nastrojów… Która z ciężarnych tego nie zna?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do ginekologa (w okolicy 4-5 tygodnia od zapłodnienia). Żeby wcześniej potwierdzić ciążę, możesz oczywiście wykonać test ciążowy (pamiętając jednak, że nie zawsze są one wiarygodne) lub zbadać poziom stężenia hCG we krwi. 

Czytaj także:

Jesteś w ciąży? Oto lista 10 rzeczy, których nie wolno robić w ciąży

8 SPRAWDZONYCH I DARMOWYCH APLIKACJI CIĄŻOWYCH

Pobierz bezpłatny E-book "8 sprawdzonych i darmowych aplikacji ciążowych"

e-book 8 sprawdzonych i darmowych aplikacji ciążowych

pierwsze objawy ciąży #ciąża #objawy

Skomentuj

Kod zabezpieczający