Kategorie bloga
Popularne wpisy
-
-
-
Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać i kiedy występują?Opublikowane w: Ciąża
-
-
Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.
Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.
Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.
Setki produktów wykonywanych ręcznie.
Jak dbać o środowisko będąc mamą? Czy można zminimalizować generowanie odpadów przy dziecku? Sprawdź 5 wielorazowych i ekologicznych produktów, dzięki którym zadbasz o planetę i zaoszczędzisz.
Moda na less waste nie mija i jest to dobry znak. W czasach, gdy piękno plaż ginie pod tonami śmieci, a nasi bracia mniejsi w oceanach dławią się plastikiem, rozważne podejście do generowania odpadów jest kluczowe. Czy jest to do zrobienia przy małych dzieciach?
Jasne, że tak. Jest to oczywiście utrudnione – maluszki potrzebują na start wielu rzeczy – ale wielorazowe i ekologiczne akcesoria możemy znaleźć również w branży dziecięcej. Poniżej przedstawiamy 5 wielorazowych i ekologicznych produktów stworzonych z troski o środowisko i wiarę w istotność idei less waste.
Jedni je kochają, drudzy totalnie nie rozumieją – ale faktem jest, że wielorazowe pieluchy dla dzieci to absolutnie wspaniała alternatywa dla jednorazowych, plastikowych pieluszek. Nie dla każdego, owszem. Ale pokochali je rodzice na całym świecie i dziś pieluszki wielorazowego użytku mają swój wielki powrót.
Są naturalne i o niebo lepsze dla skóry noworodków i niemowląt niż powszechnie używane jednorazówki – w nich nie trudno o odparzenia. Żaden syntetyczny materiał nie będzie dla ciała tak dobry, jak ten naturalny, a tym wielorazowe pieluszki mogą się pochwalić – wkłady są naturalne: rynek oferuje takie z bawełny, bambusa czy nawet z lnu.
Używanie wielorazowych pieluch dla dzieci to bez wątpienia najlepszy sposób na ograniczenie generowania śmieci przy dziecku do minimum. Jednorazowe pieluszki to produkcja zatrważającej ilości odpadów – noworodek zużywa nawet kilkanaście takich jednorazówek w ciągu doby. Pieluszki wielorazowe wydają się więc wytchnieniem dla środowiska, naszego portfela i skóry dziecka.
Nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej odpadów generują artykuły higieniczne, których przy małych dzieciach używamy dużo i często. Zwłaszcza chusteczek nawilżanych – do mycia pupy, buzi, rączek i wszystkiego naokoło. Są wygodne i łatwe w użyciu – ot, wystarczy wyciągnąć, przetrzeć to, co chcemy i wyrzucić do kosza. Nic prostszego.
Szkoda, że w parze z łatwością użycia idzie ich nadużywanie, a co dalej – produkowanie dużej ilości odpadów. Warto też pamiętać, że jednorazowe chusteczki nawilżane bardzo często mają nieciekawy skład, który sprzyja podrażnieniom i zaczerwienieniom u maluszków.
Co ciekawe, uchwalona została dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która potocznie jest zwana Dyrektywą SUP (Single Use Plastics). Co to właściwie oznacza? Dla klimatu bardzo dużo – zakaz wprowadzania do obrotu m.in jednorazowych sztućców, talerzyków czy patyczków higienicznych. Producenci niektórych produktów, w tym chusteczek nawilżanych, będą zobowiązani do tak zwanej “rozszerzonej odpowiedzialności”, czyli pokrycia kosztów zbierania, sprzątania, transportu i przetwarzania odpadów związanych z ich produktem.
Wielorazowe myjki to więc idealna rzecz dla tych, którzy w duchu less waste chcą ograniczyć ilość plastiku na świecie (a jednorazowe chusteczki go zawierają) i otoczyć maleństwo naturalnymi produktami. Myjki wielorazowego użytku nie są tak trudne w obsłudze, jak mogłoby się wydawać – wystarczy je zwilżyć i przetrzeć dziecku pupę czy buzię, a po użyciu przepłukać wodą lub wyprać przy silniejszym zabrudzeniu. Naturalny materiał świetnie sprawdza się przy pielęgnacji wrażliwej skóry noworodków i niemowląt, a my jesteśmy uwolnieni od ciągłego kupowania jednorazowych chusteczek – i nigdy nam ich nie zabraknie!
Jednorazowe podkłady zużywają się co chwilę, a wielorazową matę kupisz raz i może starczyć na cały okres pieluszkowy. To duży plus – dla naszej planety i dla naszego portfela. Maluchom też przyjemniej leżeć na miękkiej, naturalnej tkaninie, aniżeli na syntetycznym i śliskim podkładzie.
Wielorazowa mata do przewijania to uniwersalny produkt – przyda się nie tylko podczas zmiany pieluszki, ale i do ułożenia pod dzieckiem na wizycie u lekarza, czy na przewijaku w publicznym miejscu, po kąpieli podczas czynności pielęgnacyjnych czy do wietrzenia okolic pieluszkowych. Dodatkowo mata jest nieprzemakalna i miła w dotyku.
Mamy niemowlaków i starszych dzieci z pewnością wiedzą, jak bardzo dzieci lubią owocowe musy. Nie raz ratują one spacery czy wycieczki, są też świetnym składnikiem błyskawicznych śniadań – płatki owsiane lub orkiszowe z owocowym musem i zadowolony jest każdy malec.
Wielorazowe saszetki na mus to pomysłowa alternatywa dla gotowych przecierów, które można kupić w sklepach – zdrowsza i ekologiczna. Można je wypełnić pysznymi domowymi musami owocowymi, warzywnymi przecierami, zupkami krem i czym tylko zechcesz. Zamrożone saszetki z ulubionymi dziecięcymi przekąskami to zbawienna rzecz dla każdego rodzica.
Zamiast jednorazowych reklamówek z plastiku – wielorazowe, materiałowe woreczki na brudne pieluszki. Z powodzeniem użyjesz ich także na brudne ubrania i akcesoria dziecięce, a w przyszłości jako saszetka-organizer do torebki, kosmetyczka czy worek na mokry strój kąpielowy latem. Uniwersalność to drugie imię wielorazowych produktów.
Toniemy w plastiku. Wszędzie jest go aż nadto, a jednorazowe folie, reklamówki i produkty higieniczne oraz łatwość ich użytkowania – wszystko to zwiększa problem. Używanie wielorazowych zamienników przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów, jakie codziennie każdy z nas generuje. Wielorazowe produkty to także oszczędność i inwestycja w jakość – większość przedmiotów wielokrotnego użytku jest wykonana z materiałów, które przetrwają niejedno pranie i mogą posłużyć na lata.
Nie trzeba od razu wymieniać wszystkiego na wielorazowe produkty; do niektórych zamienników trzeba się przekonać (jak do pieluszek wielorazowych czy wielorazowych podpasek). Przygodę z less waste warto zacząć od drobnych zmian – być może zdziwimy się, jak łatwo te zmiany nam przychodzą.
Daj znać czy starasz się zamieniać produkty na te wielorazowe? Jakie są Twoje ekologiczne odkrycia, które sprawdzają się lepiej niż ich jednorazowe wersje?
Jeszcze tylko jeden krok!
Potwierdź subskrypcję klikając w link, który znajdziesz w wiadomości wysłanej na Twój adres
Jeszcze tylko jeden krok!
Potwierdź subskrypcję klikając w link, który znajdziesz w wiadomości wysłanej na Twój adres