Sama w domu z nowym człowiekiem. Z noworodkiem, do którego nikt nie dołączył instrukcji obsługi. Stresujesz się – to normalne. Jak przetrwać pierwszy samodzielny dzień po porodzie? Co robić i jak żyć? Podpowiadamy i uspokajamy – każda z nas czuła ten strach.
Minęły dwa tygodnie i mąż musi wrócić do pracy – a ciebie paraliżuje wizja przebywania samej z malutkim człowiekiem, z którym rzeczywistość bywa tak nieprzewidywalna. Albo inaczej: od początku jesteś samodzielną mamą i już w szpitalu dopada cię stres przed powrotem do domu. To normalne uczucie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dolegliwości związane z połogiem i hormony, które wciąż w tobie buzują.
Pamiętaj: nie bądź dla siebie zbyt krytyczna. Nie karć siebie za emocje, które odczuwasz i nie porównuj siebie do innych mam (to klucz do szczęśliwego macierzyństwa). Każda z nas jest inna. Jeżeli koleżanka, sąsiadka czy teściowa powie ci, że nigdy nie bały się zostać sam na sam z maluchem – puść to mimo uszu. Stres jest wpisany w bycie mamą, ba, w ogóle bycie człowiekiem! Boimy się – i to całkowicie naturalne. Jak więc przeżyć pierwszy dzień z noworodkiem?
PIERWSZY RAZ SAMA W DOMU Z NOWORODKIEM. CO ROBIĆ, ŻEBY SOBIE RADZIĆ?
1. PRZYGOTUJ PRZESTRZEŃ
Nie chodzi tu o mityczne już „wszystko jest kwestią organizacji” – bo nie jest. Życie z noworodkiem bywa chaotyczne i niewiele da się zaplanować. Możesz jednak przygotować przestrzeń tak, aby było ci łatwiej funkcjonować z maluszkiem.
Jeżeli jesteś samodzielną mamą, możesz zebrać najważniejsze rzeczy jeszcze przed porodem – koło łóżka ustawić szafkę lub regał na kółkach (świetna sprawa!), w których znajdą się najistotniejsze przedmioty: pieluszki, krem do przewijania, pampersy, chusteczki lub waciki, butelki (jeżeli będziesz karmić mlekiem modyfikowanym), laktator, rogal do karmienia czy smoczki. Warto wcześniej zakupić zapas takich produktów jak pampersy, mleko i chusteczki. Możesz poprosić również bliską ci osobę o zrobienie zakupów spożywczych i przygotowanie obiadów na parę dni, które będą czekały w zamrażarce.
Przenośny regał z najpotrzebniejszymi rzeczami będzie niezbędny także w pierwszym dniu powrotu partnera do pracy – oszczędzi ci wiele czasu. Oprócz tego warto mieć przy łóżku szlafrok lub sweter, parę ubranek dla dziecka czy butelkę wody dla siebie.
2. NIE BIERZ ZBYT WIELE NA SIEBIE GDY MASZ NOWORODKA
Nie porywaj się na wielkie rzeczy – daj sobie spokój. Nie musisz odkurzać, myć podłóg, sprzątać kuchni, pucować okien czy robić prania: na pewno nie pierwszego dnia. Wiemy, jak ciężko jest uciszyć wewnętrznego krytyka i perfekcjonistę, ale warto dać sobie czas na dojście do siebie po porodzie. Jeżeli nie możesz patrzeć na bałagan – zamknij oczy. Drzemka dobrze ci zrobi.
3. ODPOCZYWAJ, KIEDY TYLKO MOŻESZ
À propos snu: staraj się spać lub chociaż odpoczywać. „Śpij, kiedy dziecko śpi” jest radą trochę nad wyrost, ale pamiętaj po prostu o swoich potrzebach. Noce z noworodkiem bywają ciężkie, zwłaszcza przy karmieniu piersią. Deprywacja snu, na którą cierpią rodzice, poważnie odbija się na ich zdrowiu; świeżo upieczone mamy często nie odsypiają za dnia, wykorzystując sen maluszka na sprzątanie czy gotowanie (patrz punkt wyżej).
Niech twoją złotą zasadą macierzyństwa będzie odpoczynek. Podczas snu dziecka skup się na spełnieniu swoich potrzeb. Jeżeli jesteś śpiąca, spróbuj się zdrzemnąć; poleż, odpocznij, poczytaj książkę, pooglądaj telewizję czy bez skrupułów pogap się w telefon.
4. ZDOBĄDŹ WIEDZĘ, KTÓRA POMOŻE CI SIĘ USPOKOIĆ
Czasem nasz lęk wynika z tego, że czujemy się niekompetentne: boimy się, że źle złapiemy maluszka, źle przytrzymamy mu główkę, boimy się zakrztuszenia, kolek czy zaparć. Zdobycie informacji i edukacja w tych tematach pomoże ci poczuć się pewniej podczas pierwszego samodzielnego dnia z noworodkiem.
W sieci jest wiele przydatnych artykułów czy filmów, dzięki którym uspokoisz swój umysł. Wiedza na temat pierwszej pomocy noworodkom, prawidłowego noszenia czy prawidłowej pielęgnacji noworodka na pewno się przyda i sprawi, że poczujesz się przygotowana na każdą ewentualność.
5. WYJDŹ NA SPACER
Świeże powietrze działa cuda. Jeśli pogoda sprzyja, wyjdź z domu. Przy odrobinie szczęścia maluszek zaśnie na spacerze, a ty zyskasz chwilę wytchnienia. Załóż słuchawki na uszy i posłuchaj ulubionej muzyki, podcastów lub audiobooka. Spacer pomoże ci oczyścić umysł i poczuć się lepiej, a czas szybciej minie.
Nie musi to być długa wyprawa: możesz spacerować przed domem, udać się do pobliskiego parku czy kupić kawę na wynos z kawiarni, jeżeli masz takową w pobliżu. Takie drobne przyjemności sprawiają, że dzień staje się przyjemny, a twoje samopoczucie lepsze – rozpieszczaj się więc na każdym kroku.