Darmowa dostawa od 199 zł | od 350 zł sadzimy drzewa | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | kurier/paczkomaty | tel. 600 600 317 Flaga Unii Europejskiej

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

10 zasad bezpiecznego podróżowania z dzieckiem samochodem

Wypad do lasu, wycieczka do dziadków, wyjazd na wakacje czy krótka wyprawa do sklepu – niezależnie od długości podróży samochodem należy zadbać o bezpieczeństwo i komfort dziecka. Są zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać, aby podróż samochodem przebiegła pomyślnie i w ogóle mogła się odbyć. Jeśli zastanawiasz się, jakie są zasady bezpiecznego podróżowania autem z dzieckiem, zapraszamy do lektury poniższego artykułu. A jeśli szukasz otulaczy i kocyków do fotelików sprawdź nasz miękki otulacz do fotelika

Wskazówki dotyczące podróżowania z dzieckiem samochodem

 1. Zawsze pamiętaj o foteliku

To najważniejszy punkt bezpiecznego podróżowania. Bez fotelika podróż po prostu nie może się odbyć – to zbyt niebezpieczne. Fotelik samochodowy nie tylko pozwala komfortowo przewozić dziecko, ale chroni go przed urazami w przypadku ewentualnej kolizji. 

Jaki powinien być fotelik samochodowy?

Przede wszystkim – jeśli pierwszy fotelik, to typu RWF, czyli montowany tyłem do kierunku jazdy. Eksperci uważają ten typ fotelików samochodowych za najbezpieczniejszy i najbardziej chroniący dziecko w przypadku zagrożenia. Dziecko przewożone w foteliku tyłem do kierunku jazdy w przypadku wypadku – nawet poważnego – ma bardzo duże szanse na wyjście z niego bez żadnych urazów

Czas na wybór fotelika. Co robimy? Najlepiej udajemy się do zaufanego sklepu z fotelikami samochodowymi, w którym pracują eksperci w tym temacie – to oni pomogą nam wybrać nasz model. Dobry fotelik to taki dopasowany do auta i do dziecka; nie każdy model sprawdzi się u każdego, bo wszystko jest uzależnione od rodzaju samochodu, typu siedzeń, a także od wagi i ogólnej budowy dziecka. Dobrze jest wybierać również foteliki o wąskim zakresie wagowym, zwłaszcza w przypadku foteliku dla noworodka i niemowlaka. 

Fotelik to must-have – czy w przypadku niemowląt, czy w przypadku czterolatków. Zawsze przewoź dziecko w foteliku samochodowym i nigdy z niego nie rezygnuj – nawet jeżeli uważasz, że przecież chcesz tylko zaparkować, a twoje umiejętności jako kierowca są wysokie.

 1. Fotelik zamontuj na tylnym siedzeniu na środku lub z tyłu od strony pasażera

Tylna kanapa jest najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dzieci. Dlaczego? Na tylnej kanapie maluch będzie najmniej narażony na urazy w przypadku kolizji; przodem możemy przewozić jedynie w podbramkowych sytuacjach, kiedy z jakiegoś powodu nie możemy zamontować fotelika z tyłu – uwaga! wtedy obowiązkowe jest wyłączenie poduszek powietrznych.

Miejsce montażu fotelika jest równie ważne. Najbezpieczniejsze miejsce to centrum samochodu – czyli środek tylnej kanapy. Żeby móc zamontować na nim fotelik samochodowy, kanapa musi być płaska i mieć wydzielone miejsce pośrodku. Jeżeli tylna kanapa jest zbyt mała, fotelik montujemy za pasażerem – to bezpieczne i komfortowe dla wszystkich miejsce, bo w razie jakiegokolwiek zdarzenia mamy łatwiejszy dostęp do dziecka. 

 1. Odpowiednio zapinaj pasy

Zapięcie malucha pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowe, nawet podczas bardzo krótkich podróży czy już wspomnianego parkowania. Żeby jednak pasy działały tak, jak mają działać, muszą być zapięte poprawnie. Co to znaczy? Pasy nie mogą być skręcone i luźne – dociągamy je najmocniej, jak możemy, aby między nimi a ciałem dziecka nie było żadnego luzu. 

 1. Ściągnij dziecku kurtkę czy kombinezon

Dziecko powinno być przewożone w foteliku bez kurtki czy kombinezonu – tyczy się to przede wszystkim grubych, puchowych kurtek o śliskim materiale zewnętrznym. Jeżeli cokolwiek stanie się podczas jazdy, śliska kurtka w połączeniu z niedociągniętymi pasami mogą sprawić, że maluch po prostu wyślizgnie się i wypadnie ciałem z fotelika. Najbezpieczniej jest ściągnąć odzież wierzchnią przed włożeniem malucha do fotelika

Zimą, jeżeli aura jest mroźna, możemy skorzystać z odpowiednich otulaczy do fotelika – pozwalają one na swobodne zapięcie pasów, a przy tym dają maluszkowi ciepło. 

otulacze i kocyki do fotelików

Otulacze i kocyki do fotelików

 1. Nie siadaj obok dziecka

Tak, dla niektórych może brzmieć to dziwnie, ale prawda jest taka, że osoba siedząca obok dziecka może stanowić dla niego zagrożenie. W przypadku jakiejkolwiek kolizji nie panujemy nad ciałem, które może zagrażać maluchowi. Najlepiej jest usiąść z przodu i pozostawić puste miejsca obok dziecka. Jeżeli martwimy się tym, że nie widzimy naszego maluszka, pomocne będzie specjalne lusterko, dzięki którym będziemy mogli zerkać na to, co dzieje się u dziecka. 

 1. Zablokuj drzwi samochodu

Podczas jazdy drzwi od strony dziecka powinny być zablokowane. Nigdy nie wiadomo, co maluchowi przyjdzie do głowy; blokada powinna być włączona nawet wtedy, gdy przewozimy noworodka.

 1. Zabezpiecz wolno leżące przedmioty

Walizki, torby czy cokolwiek, co przewozimy autem powinny być zabezpieczone, aby w przypadku kolizji nie stanowić zagrożenia dla dziecka. Zwróć również uwagę na małe, ale twarde przedmioty, które mogą uderzyć dziecko nawet podczas silniejszego hamowania. Telefon trzymany w ręce podczas wypadku zachowuje się jak rozpędzona cegła.

 1. Jedzenie tylko na postojach

Karmienie malucha w aucie może skończyć się bardzo źle. Wystarczy nagłe hamowanie, silniejszy zakręt czy lekka kolizja, aby dziecko zakrztusiło się lub zachłysnęło jedzeniem. Najbezpieczniejszym wyborem jest rezygnacja z jedzenia podczas jazdy na rzecz nakarmienia dziecka podczas postoju. Ta uwaga tyczy się także kierowcy - pijąc wodę lub przegryzając kanapkę możemy się zakrztusić i spowodować groźny wypadek.

 1. Uważaj na zabawki

Podróże z dziećmi bywają bardzo różne – czasem jest marudzenie i płacz, trzeba więc malucha jakoś zająć. Większość rodziców zabiera w podróż zabawki czy inne umilacze czasu. Pamiętajmy, aby wybierać zabawki miękkie i lekkie, bez wystających czy twardych elementów. 

 1. Zadbaj o komfort dziecka

Jeśli maluch ma skłonności do nudności podczas jazdy, odpowiednio przygotuj samochód przed rozpoczęciem podróży. Najlepiej sprawdzi się zaciemnienie szyby specjalnymi nakładkami lub, w przypadku braku takiej możliwości, zasłonięcie jej pieluszką czy innym materiałem. Dlaczego? Dzieci lubią obserwować to, co się dzieje za oknem, a mijający szybko obraz za oknem tylko wzmaga nudności. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że zażywa środki przeciw nudnościom, pamiętaj, by zaaplikować je odpowiednio wcześniej.

Warto zwrócić również uwagę na to, co dziecko ma na sobie. Na podróż wybierzmy takie ubrania, w których będzie bobasowi wygodnie – miękkie i z naturalnych materiałów, które nie będą wzmagać potliwości. Latem świetnie sprawdzą się specjalne wkładki do fotelika, dzięki którym dziecko nie będzie miało kontaktu ze sztuczną i chropowatą tapicerką. 

Podczas podróżowania z dzieckiem najważniejsze jest jego bezpieczeństwo, wszystko inne jest na dalszym planie. Kierując się tymi zasadami będziemy mieć pewność, że nasze dziecko jest odpowiednio zaopiekowane i w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia ma szansę wyjść z niego bez szwanku.

Skomentuj

Kod zabezpieczający
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć