O kamieniach milowych w pierwszym miesiącu życia, o tym, jak kształtuje się rozwój maluszków i o umiejętnościach, jakie zaczynają przyswajać – czyli co potrafi miesięczne dziecko?
Miesięczne dziecko – już nie noworodek, a niemowlę
Rozwój dziecka po narodzinach jest niezwykle gwałtowny – w każdym tygodniu maluch nabywa nowych zdolności, a jego organizm coraz lepiej adaptuje się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Kończy się również etap noworodkowy, a zaczyna okres niemowlęcy, który potrwa do pierwszych urodzin.
Rozwój miesięcznego dziecka
Miesięczne dziecko zazwyczaj opanowało już parę istotnych umiejętności, a jego zmysły pozwalają mu na coraz większą interakcję z otoczeniem i odkrywanie świata. Tempo rozwoju niemowląt jest jednak bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników. Jeden maluch szybciej opanuje rozczulającą sztukę uśmiechu, inne później; jedno dziecko już w pierwszym miesiącu będzie wydawało ciekawe dźwięki czy ćwiczyło podnoszenie główki, a inne dopiero za parę tygodni – i zazwyczaj nie świadczy to o nieprawidłowościach.
Co potrafi miesięczne dziecko?
Przejdźmy do sedna, czyli do rozwoju maluszków. Co (zazwyczaj) potrafi miesięczne dziecko i co będziemy mogli zaobserwować w nadchodzącym czasie?
Rozwój zmysłów u miesięcznego dziecka
-
Zmysł wzroku – niemowlę żegna się z szarościami i zaczyna dostrzegać kolory. Z początku jedynie te intensywne i jaskrawe, jak czerwień, ale w nadchodzących tygodniach będzie w stanie rozróżnić również zieleń i kolor niebieski. To świetny czas na stymulację wzroku przy pomocy książeczek kontrastowych lub dużych, czerwonych przedmiotów – można je rozłożyć przed maluchem podczas “tummy time”, czyli ćwiczenia leżenia na brzuszku, albo powoli przesuwać przed jego oczami. Pamiętajmy jednak, że miesięczne niemowlę widzi dobrze jedynie na odległość około 30 cm.
-
Zmysł słuchu – dziecko potrafi zlokalizować źródło dźwięku: obraca za nim głowę lub szuka go wzrokiem. Ze zmysłem słuchu jest związany również odruch Moro, który można zaobserwować podczas snu – na głośniejszy dźwięk dzieci reagują gwałtownym ruchem rąk.
-
Zmysł węchu – niemowlę wie już, jak pachnie ukochana mama; jeśli karmisz piersią, rozpoznaje również zapach pokarmu – to dlatego czasem wystarczy jedynie przytulić dziecko do piersi, aby ukoić jego płacz.
-
Zmysł smaku – dziecko potrafi rozpoznać słodki smak pokarmu i właśnie ten posmak będzie jego faworytem, o czym z pewnością przekonasz się podczas rozszerzania diety.
Rozwój ruchowy w 1. miesiącu życia dziecka
Położone na brzuszku niemowlę będzie podejmowało próby podniesienia głowy do góry – z początku jedynie na kilka sekund, żeby potem, w okolicy trzeciego lub czwartego miesiąca, trzymać ją swobodnie w górze przez dłuższą chwilę.
U miesięcznego dziecka można zaobserwować również chwytanie przedmiotów lub palca rodzica – jest to jednak pierwotny odruch chwytny, którego maluszek nie potrafi jeszcze kontrolować.
Rozwój psychiczny i emocjonalny w 1. miesiącu życia dziecka
Dziecko w pierwszym miesiącu życia:
-
komunikuje się za pomocą płaczu, który potrafi różnicować według potrzeb. Nie znaczy to jednak, że takie dziecko “manipuluje” rodzicem ani cokolwiek “wymusza” – płacz to jedyny sposób, w jaki potrafi się porozumieć z opiekunami.
-
zaczyna głużyć – najczęściej potrafi wypowiadać samogłoski “a” i “e”, ale próbuje artykułować także inne dźwięki.
-
delikatnie się uśmiecha – choć jest to jeszcze nieświadomy uśmiech, zwany anielskim, uśmiechające się niemowlę to wspaniały widok, którego wyczekuje każdy rodzic.
Pamiętajmy, że miesiąc po porodzie to wciąż czas trwania tak zwanego “czwartego trymestru”, kiedy to maluch dopiero uczy się egzystowania poza łonem mamy – nie oczekujmy więc zbyt wiele od takich maluszków. Płacz, chęć bycia blisko rodzica, pragnienie bycia noszonym, przesypianie większości doby lub przeciwnie – częste pobudki i problemy z zaśnięciem są jak najbardziej normalne. Niektóre narządy niemowlęcia nie są jeszcze w pełni wykształcone, więc mogą zdarzać się kolki, problemy z wypróżnianiem, ulewanie lub częste wybudzanie się ze snu.
Nauka funkcjonowania w zupełnie nowym otoczeniu i rozwój małego człowieka to proces, jednak jeśli coś cię niepokoi, warto skonsultować się z pediatrą.
Czytaj także:
Co potrafi 2-miesięczne dziecko?
Pierwszy raz sama w domu z noworodkiem – 5 wskazówek
Szukasz rzeczy dla noworodka?
Skompletuj tutaj wyprawkę dla noworodka. Odbierz 15% zniżki.