ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Najczęstsze błędy językowe popełniane na forach dla mam

 

Media społecznościowe sprzyjają niedbałej polszczyźnie. Piszemy szybko, nieuważnie. Powielamy błędy. Jak językowo grzeszymy na forach dla mam? Jakie błędy językowe najczęściej popełniamy?

Fora internetowe, Facebook i inne portale społecznościowe to miejsca, w których dajemy sobie na luz, a nasze wypowiedzi stają się luźniejsze: brak znaków diakrytycznych, brak interpunkcji, błędy ortograficzne, fleksyjne i składniowe to grzeszki, które popełnia każda z nas. 

Internetowe grupy zrzeszające mamy są kopalnią błędów językowych. Nie mogłoby być inaczej – jak tu pisać hiperpoprawną polszczyzną, gdy jedną ręką przebierasz dziecko, mieszasz zupę albo układasz wieżę z klocków? Może i jesteśmy mistrzyniami multitaskingu, ale bywa i tak, że wystukanie prostego komunikatu na klawiaturze staje się dla nas nie lada wyzwaniem. 

Jak jeszcze możemy się wytłumaczyć? Piszemy w emocjach, na szybko – zwłaszcza w okresie ciąży, tuż po porodzie czy w chwilach choroby dziecka. Szukamy doraźnej pomocy, porad i wsparcia – w takich chwilach mało kto myśli o poprawności językowej.

Poniżej lista najczęstszych baboli, które my – mamy – popełniamy na forach i grupach dla mam. Dbajmy o nasz piękny język i sprawmy, żeby nasze wypowiedzi były równie piękne!

1. CHROSTA

Znamy to? „Mam chrostę”, „mojej córce wyskoczyła jakaś chrosta”. Oj, znamy i lubimy. I często popełniamy ten błąd, chociaż poprawną wersją tego słowa jest krosta.

2. KRZEST

A także krzesny, krzesna lub krzestny, krzestna i krzciny. Spotykane są również takie potworki jak chrzesny i chrzesna. Najczęstsze występowanie: fora dla mam, okres wczesnego niemowlęctwa i sezon chrzcinowy. Drogie mamy, pamiętajmy – mówimy chrzest, chrzestny, chrzestna, chrzciny

3. BODY NA DŁUGI RĘKAW/ BODY NA KRÓTKI RĘKAW

Znana i lubiana gafa. Która z nas chociaż raz tak nie powiedziała? Przecież na pierwszy rzut oka (i ucha) ta fraza wydaje się całkiem logiczna. 

Po pierwsze: mówimy body z długimi rękawami, body z krótkimi rękawami. Po drugie: no właśnie, w mowie wzorcowej powiedzielibyśmy z długimi rękawami, nie z długim rękawem. Ta druga forma jest dopuszczalna jedynie w języku potocznym – a więc na mamusiowych forach możemy jej używać bez większych wyrzutów sumienia. 

4. JECHAĆ NA SZPITAL

Zamiast do wkrada się tu na i otrzymujemy jakiś dziwny twór. Nie jeździmy na szpital, podobnie jak nie jeździmy na sklep i na dom. No to gdzie mamy się udać, gdy zacznie się akcja porodowa? Uwaga – jedziemy wtedy do szpitala.

5. PRZEPUCHLINA

Ach, te oboczności k : ch. Po raz kolejny wprawiają nas w zakłopotanie! Taka mała rzecz, a robi wielką różnicę. Poprawnie mówimy przepuklina. 

6. DZIECIĄ, MAMĄ

Podstępne końcówki fleksyjne często sprawiają nam problemy. Ą czy om? Oto jest pytanie.

Odpowiedź jest prosta: om, om! Dzieciom, mamom

7. ROZUMIĘ 

Oj, zdarzają się i takie błędy. Ale sprawa jest całkiem prosta: piszemy rozumiem, podobnie jak piszemy jem, wiem czy umiem. 

8. USPAĆ DZIECKO

Zmęczone po całym dniu mówimy z ulgą: „Nareszcie uspałam dziecko”. Kolejnego dnia nie mamy tyle szczęścia i publikujemy wpis na forum, w którym pytamy inne sojuszniczki: „Jak uspać dziecko?”. No właśnie, jak? Może spróbujmy je uśpić?

9. WSTAWIĆ SIĘ DO SZPITALA

Wstawić się możemy za koleżanką. Drugie znaczenie wstawić się to coś, co z pewnością ciężarnych nie dotyczy. Mówimy tak potocznie o stanie po wypiciu paru lampek wina w piątkowy wieczór – ale takie przyjemności dopiero po porodzie. Do szpitala się więc stawiamy, drogie mamy! Lepiej się nie wstawiajmy

10. UBRAĆ CZAPKĘ

Dylematów odzieżowych ciąg dalszy. Ubieramy czapkę – w co ją ubieramy? No właśnie: ubrać możemy kogoś. Możemy ubrać dziecko, ubrać choinkę w grudniu, ubrać siebie (w coś). Czapkę możemy nałożyć albo włożyć, choć forma ubrać czapkę wkrada się podstępnie w nasz uzus językowy i triumfuje, bo której z nas ta gafa się nie zdarzyła? 

11. PRZECZKOLE

Czy to miejsce, w którym dzieci uczą się zaprzeczać? Nie – i całe szczęście, bo tę sztukę i tak mają opanowaną do perfekcji (mamy dwulatków i trzylatków mogą to potwierdzić!). W wymowie aż tak ten błąd nie razi, ale już od przeczkola i przeczkolanki mogą zaboleć oczy. A więc gdzie chodzą dzieci? Do przedszkola!

12. BLOMBA 

Blomba? Bomba? Chodzi tu oczywiście o to, co wypełnia ubytek w zębie – czyli plombę. Ech, na samą myśl czujemy dreszcze – może stąd ten błąd, z niechęci do dentystów?

13. PLAJSTER

Brzmi trochę z angielska, ale to błędna forma wyrazu plaster, do którego podstępnie wkradła się litera j i wyczarowała taki oto byk językowy. 

14. Z KĄD

Topowa gafa, która zdarza się nawet najlepszym – zwłaszcza podczas szybkiego i niedbałego pisania. Ani z kąd, ani zkąd – poprawny zapis to skąd.

15. BOMBELEK

Na koniec słynny już bombelek – znamy i kochamy, używamy ironicznie i żartobliwie. Chyba nikt nie ma jeszcze wątpliwości, że to błąd, ale przypomnijmy – bąbelek jest poprawną formą. Ale bombelek śmieszniejszą, prawda?

błędy językowe na forach dla mam
 
Kategorie: Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć