ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Depresja poporodowa. Cichy nieprzyjaciel, o którym warto wiedzieć

 

Towarzyszy od 10 do 22%* kobiet po porodzie, odbiera radość z codzienności i uniemożliwia normalne życie – to właśnie depresja poporodowa, o której wciąż zbyt mało się mówi. 

Życie z depresją po porodzie

Być może wstajesz już zmęczona. Być może wcale nie spałaś, a jedynie czuwałaś nad maleństwem, które budziło się tak często, że przestałaś już liczyć.

Być może patrzysz na swoje dziecko – na tę maleńką istotę, nowego człowieka, którego wydałaś na świat – i nie czujesz nic. Przypływ bezwarunkowej miłości, o której tyle słyszałaś, jest dla ciebie obcym uczuciem. 

Być może obwiniasz się o to. Czujesz się winna i czujesz, że zawodzisz – dziecko i całą rodzinę.

Być może nie wiesz, co masz robić. Każda czynność sprawia niewyobrażalny trud, nawet jeśli to umycie zębów czy wstawienie wody na herbatę. Dlaczego właściwie miałabyś to robić? Wszystko wydaje się być bezcelowe.

Być może czujesz się samotna. Być może patrzysz na swoje dziecko i pierwsze, co czujesz, to lęk. Lęk przed opieką nad nim, lęk przed przyszłością, lęk przed obecną chwilą. 

Być może czujesz, że pochłania cię czarna dziura. Nie możesz już nawet płakać. Patrzysz w lustro i nie wiesz, kim jest kobieta w odbiciu.

Być może masz depresję poporodową. 

Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to uciążliwy i utrzymujący się dłużej niż dwa tygodnie stan obniżonego nastroju i smutku, jednak w przeciwieństwie do zwykłej depresji jest ściśle związany z urodzeniem dziecka. Poród zmienia wszystko w życiu kobiety: to, co znajome znika bezpowrotnie, a świeżo upieczona mama, zmęczona i nierzadko z minimalnym zasobem energii, musi sprostać niezwykle trudnemu zadaniu, jakim jest całodobowa opieka nad maleńkim człowiekiem. To generuje nie tylko lęk, ale i poczucie niemocy – tak częste w depresji poporodowej. 

Jak odróżnić baby blues od depresji?

Baby blues jest całkowicie normalną reakcją na poporodowy szok, nową rzeczywistość i stres związany z opieką nad noworodkiem. Występuje u większości kobiet i nie jest chorobą, a naturalnym obniżeniem nastroju po porodzie. Znika zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach, ale jeżeli utrzymuje się dłużej, to mamy niestety do czynienia z depresją.

Objawy depresji poporodowej

Jak rozpoznać depresję poporodową? Jakie emocje powinny być światełkiem ostrzegawczym i skłonić nas do wizyty u psychiatry?

Depresja poporodowa – objawy:

  • obniżony nastrój, uciążliwy i utrzymujący się przez większość czasu smutek

  • lęk i stres

  • napięcie

  • płaczliwość lub odwrotnie – niemożność płakania

  • zobojętnienie

  • poczucie pustki i bezsensu

  • niechęć do dziecka, do siebie lub innych ludzi

  • zbyt krytyczne spojrzenie na własną osobę

  • bezsenność

  • utrata zainteresowań

  • ataki paniki

  • myśli samobójcze.

Jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej osoby którekolwiek z powyższych symptomów, bez zwłoki udaj się do psychiatry – oceni on stan psychiczny i dobierze odpowiednie formy leczenia, które pozwolą na powrót do normalnego życia. Możesz także skorzystać z porady online, jeśli nie masz z kim zostawić maluszka lub czujesz, że taka wizyta będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Czy depresja poporodowa jest wyleczalna?

Szybka reakcja pozwala wyleczyć depresję. Jej łagodna forma jest leczona zwykle z pomocą psychoterapii i farmakologii – to zazwyczaj wystarcza, żeby po dwóch tygodniach lub po miesiącu poczuć różnicę. Szukaj zaufanego i kompetentnego psychiatry, który pomoże ci w kryzysie. 

Uwaga: to, że karmisz piersią nie znaczy, że nie możesz przyjmować leków! Jeśli usłyszysz taką uwagę z ust lekarza, zwróć się do innego.

W depresji najważniejsze jest to, aby dać sobie przestrzeń na jej przechorowanie: poprosić bliską osobę o zajęcie się maluszkiem, zostawić sprzątanie i obowiązki domowe na później i skupić się na odpoczynku. To choroba jak każda inna, podczas której wyjątkowo istotne jest to, aby nie robić nic ponad swoje siły – nawet jeśli ograniczają się one jedynie do czynności wokół dziecka i leżenia w łóżku. 

Pamiętaj – to, że masz depresję poporodową, absolutnie nie jest powodem do wstydu. Nie oznacza również, że zawodzisz jako mama. Depresja poporodowa oznacza jednak, że potrzebujesz pomocy. O tę pomoc warto prosić – dla siebie, dla bliskich, dla maleństwa.

Centrum Wsparcia

Jeśli jesteś w trudnej lub kryzysowej sytuacji i chcesz z kimś o tym porozmawiać, zadzwoń pod numer 800 70 22 22to bezpłatne Centrum Wsparcia, które pomaga osobom w kryzysie psychicznym przez całą dobę.

Zawsze warto także podzielić się swoimi odczuciami z zaufaną osobą - partnerem, przyjaciółką, mamą, siostrą.

*Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji (dostęp 19.07.2022).

Depresja poporodowa #depresja
 
Kategorie: Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć