Dziecko włącza syreny alarmowe za każdym razem, kiedy zbliżasz się z nim do wanny? A może do tej pory lubiło kąpiel, a teraz ucieka w najdalszy kąt pokoju, zanim zdążysz powiedzieć: „myjka”? Jeśli Twoje dziecko boi się kąpieli, to jesteś w dobrym miejscu. Zobacz jak sprawić, by dziecko dało się wykąpać.
Strach przed kąpielą może pojawiać się u dzieci na różnych etapach rozwoju i czasem zupełnie nagle. Sprawdź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji.
W skrócie:
-
Problemy z kąpielą noworodka lub niemowlaka mogą wynikać z nieodpowiedniej temperatury wody, powietrza, podrażniających kosmetyków do kąpieli, albo szorstkiego ręcznika.
-
Podobne przyczyny mogą wystąpić także u wrażliwszych dzieci w starszym wieku.
-
Kąpiel może stanowić stałą część wieczornego rytuału kładzenia się spać.
-
Jeśli starsze dziecko się nudzi w kąpieli, spróbuj urozmaicić mycie za pomocą zabawek kąpielowych.
Zobacz też:
Dlaczego dziecko nie lubi się kąpać?
Niektóre dzieci po prostu nie lubią się kąpać. Inne czują dyskomfort, kiedy są mokre i robi im się zimno. Jeszcze inne reagują paniką na samą myśl o zamoczeniu ucha, oka czy twarzy podczas kąpieli (stąd problemy z myciem włosów). Przyczyną może być też skóra lub oczy podrażnione płynem do kąpieli czy szamponem.
Nie wiesz, dlaczego dziecko płacze przy kąpieli? Sprawdź naszą listę:
-
temperatura wody powinna wynosić ok. 37 st. C;
-
temperatura powietrza w łazience powinna wynosić ok. 22-24 st. C;
-
najlepszy czas na kąpiel to wieczór, ale nie zbyt późny – zmęczone dziecko może nie chcieć już współpracować, szczególnie jeśli ma za sobą dzień pełen atrakcji;
-
ręcznik powinien umożliwiać okrycie główki dziecka (dla niemowląt sprawdzą się ręczniki z kapturem, a dla starszych dzieci poncza kąpielowe);
-
aby nie zalewać oczu dziecka podczas mycia głowy, kup daszek kąpielowy lub dobrze osłaniaj twarz dziecka dłonią (przy niemowlęciu potrzebna będzie dodatkowa ręka);
-
zwróć uwagę na stan skóry dziecka – jeśli jest zaczerwieniona i szorstka po myciu, zmień kosmetyki do kąpieli;
-
zastanów się, czy podczas kąpieli nie robisz się nerwowa/y, a Twoje ruchy gwałtowne – to może stresować dziecko!
Zbyt głośne dźwięki, zbyt jasne światło, zbyt duża wanna…
Niekiedy strach przed myciem włosów może wynikać ze zbyt głośnych dźwięków lub zbyt mocnego strumienia wody. Ewa, mama dwójki dzieci opowiada: „Moja trzyletnia córka nie cierpiała mycia włosów. Problem zniknął, kiedy zaczęliśmy płukać jej włosy zabawkowym prysznicem zamiast prawdziwego”. Dodaje, że płukanie włosów kubeczkiem lub konewką było z kolei zbyt czasochłonne, gdyż jej trzylatka miała bardzo bujne włosy.
Jeśli Twoje dziecko nie ma długich włosów, możesz wypróbować po prostu płukania za pomocą jakiegoś naczynia zamiast słuchawki prysznicowej.
W łazienkach często mamy zainstalowane jasne oświetlenie. Może to intensywne światło stresuje Twoje dziecko? Spróbuj wymienić żarówkę na taką z nieco mniejszą mocą. Zwróć też uwagę, by światło nie padało bezpośrednio w oczy dziecka.
Problemy z kąpielą dziecka mogą pojawić się także podczas „przesiadki” z małej niemowlęcej wanienki do pełnowymiarowej wanny. Możesz spróbować:
-
dać dziecku więcej czasu na oswojenie nowej przestrzeni,
-
zaproponować wspólną kąpiel lub/i zabawę w dużej wannie,
-
początkowo nalewać mało wody, aby dziecko nie czuło się niepewnie,
-
położyć matę antypoślizgową na dnie wanny.
Co zrobić gdy dziecko boi się kąpieli?
Postępowanie będzie różne dla dzieci w różnym wieku. Niemowlęta mogą reagować na najmniejsze różnice w temperaturze, gdyż ich możliwości termoregulacyjne dopiero się kształtują. Starsze dziecko może po prostu… nudzić się w wannie.
Zrób z kąpieli niemowlęcia rutynę!
Jeśli przy kąpieli płacze noworodek lub niemowlę, koniecznie sprawdź naszą podstawową listę powyżej. Potem zastanów się, jak wygląda Wasz wieczór. Czy wieczorna kąpiel zawsze odbywa się o podobnej porze? Czy robicie mniej więcej te same czynności każdego wieczoru przed kąpielą i po niej?
Noworodki, wrzucone w chaotyczny, głośny i jasny świat, potrzebują jak najwięcej stabilności – a to zapewni rutyna. Kąpiel co wieczór nie jest wymagana jeśli chodzi o higienę dziecka, ale może uporządkować dzień i nadać mu rytm. Pomaga też w wieczornym rytuale pt. „Nadchodzi noc. W nocy śpimy”.
Dodatkową zaletą wypracowania takiej rutyny jest to, że dziecko po prostu po kilku razach przyzwyczai się do pewnej kolejności wieczornych czynności. I kąpiel stopniowo przestanie być trudna.
Zrób z kąpieli dziecka przygodę!
KIlkulatki potrafią się znudzić w 0,003 sekundy. Spraw, by w wannie czekała przygoda! Sposoby na urozmaicenie kąpieli:
-
gumowe zabawki kąpielowe (takie jak gumowe kaczuszki),
-
małe prysznice (przydadzą się również, jak wspomnieliśmy, do bezstresowego spłukiwania głowy),
-
plastikowe kubeczki do przelewania wody (mogą być najzwyklejsze, te używane do picia),
-
pozwól dziecku wybrać muzykę do kąpieli – może zabawicie się w piratów przy pirackich szantach? (tylko pamiętaj, aby odtwarzacz leżał możliwie daleko od wody!),
-
fajnym pomysłem jest wykorzystanie klocków typu Duplo do kąpieli – łatwo je wysuszyć i nie niszczą się od wody,
-
zaproponuj dziecku zrobienie dużych ilości piany, niewiele maluchów jest w stanie odmówić takiej frajdy (ale tu uwaga na dzieci z alergiami skórnymi – postaraj się poszukać pieniącego płynu hipoalergicznego),
-
pozwól dziecku najpierw wykąpać jego zabawkę (o ile się nie zniszczy od wody).
Pamiętaj, aby dokładnie myć i osuszać zabawki po kąpieli!
Mięciutkie i urocze ponczo kąpielowe zamieni malucha w króliczka, ale też otuli i sprawi, że dziecko nie zmarznie po kąpieli. Podobnie zadziała szlafrok dziecięcy.
Pamiętaj, jeśli histeria przed kąpielą przybiera straszne wymiary lub jeśli wynika z jakiegoś nieprzyjemnego doświadczenia związanego z wodą, możesz zrezygnować na kilka dni z tradycyjnej kąpieli i przemyć dziecko myjką kąpielową.
Zobacz też:
FAQ
Jak uspokoić dziecko po kąpieli?
Co zrobić po trudnej kąpieli, kiedy dziecko płacze i nie może się uspokoić? Przede wszystkim dokładnie osusz dziecko, zwracając uwagę na buzię, oczy i uszy. Przytul, pobujaj. Owinięty iękkim, ciepłym ręcznikiem, w ramionach opiekuna, maluch powinien dość szybko wrócić do równowagi.
Po uspokojeniu malucha, możesz zrobić mu masażyk za pomocą oliwki dla niemowląt. Dopiero potem ubierz dziecko w piżamkę albo body/pajacyk i śpiworek do spania.