Darmowa dostawa od 199 zł | od 350 zł sadzimy drzewa | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | kurier/paczkomaty | tel. 600 600 317 Flaga Unii Europejskiej

Dlaczego MAYLILY?

 • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

 • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

 • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

 • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jak odpieluchować dziecko latem?

Ciepłe i słoneczne letnie dni to także idealny czas na przejście od pieluch do nauki korzystania z nocnika. Odpieluchowanie dziecka to ważny krok i wielka zmiana w życiu malucha. Żeby początek przygody z nocnikiem był przyjazny, maluszek musi być w odpowiednim wieku - na równi istotna jest tutaj gotowość fizyczna i psychiczna. Jak rozpoznać, że to już czas na odpieluchowanie? Jak sprawić, żeby proces odpieluchowania przebiegał łagodnie zarówno dla rodziców jak i dziecka? Czytaj dalej!

Kiedy odpieluchować dziecko?

Opowieści o tym, że najlepiej odpieluchować dziecko jak najwcześniej, nawet już w okolicy roczku, wkładamy między bajki. Nie na tym polega zdrowe odpieluchowanie. Większość dzieci wykazuje oznaki gotowości dopiero w okolicach 2. roku życia, a czasem nawet później. I to jest jak najbardziej w porządku – nie ma żadnej granicy czasu, do którego musimy pożegnać pieluchy. 

Kiedy więc odpieluchować dziecko? Odpieluchowujemy dziecko wtedy, kiedy jest ono gotowe pod względem fizjologicznym i psychicznym. Co to znaczy?

Oznaki gotowości dziecka do opieluchowania:

 • Pielucha coraz dłużej pozostaje sucha

 • Dziecko domaga się zmiany pieluszki, czuje dyskomfort, gdy jest mokra

 • Zainteresowanie nocnikiem, chęć siadania na nim

 • Dziecko mówi, kiedy chce się załatwić lub komunikuje to już po fakcie

 • Dziecko stabilnie siedzi i wstaje bez pomocy opiekuna

Dlaczego najlepiej odpieluchować dziecko latem?

Lato to bardzo wygodny czas na proces odpieluchowania – i dla dziecka, i dla rodziców. Jest ciepło, a więc maluch może swobodnie biegać bez pieluszki lub w samych majtkach, a gdy je zmoczy (a będzie zdarzać się to często), wystarczy szybko zmienić je na nowe. 

Jak odpieluchować dziecko latem? 

 1. Zapoznaj dziecko z nocnikiem

Proces odpieluchowania rozpoczynamy od zapoznania dziecka z nocnikiem. Nie znaczy to, że kupujemy nocnik, stawiamy przed maluchem, po czym oznajmiamy “to jest nocnik” i próbujemy go wysadzać. Zaznajamianie z nocnikiem powinno być procesem – nawet kilkumiesięcznym, więc dobrze kupić nocnik z wyprzedzeniem. Pozwólmy dziecku bawić się nim i przenosić oraz zachęcajmy do siadania – najpierw w ubraniu, a potem, gdy już maluch oswoi się z nowym przedmiotem, bez pieluszki. 

Jeśli jednak dziecko nie chce poznawać nocnika, nie wykazuje zainteresowania, a nawet denerwuje się, kiedy inicjujemy oswajanie z nim, nie naciskajmy. Najwyraźniej maluch nie jest gotowy psychicznie.

 1. Inicjuj siadanie na nocniku bez pieluszki

Gdy dziecko oswoi się już z nocnikiem, zachęcamy je do siadania na nim bez pieluszki. Lato jest pod tym względem bardzo praktyczne – rozebranie malucha trwa sekundę, a dzięki wysokim temperaturom nawet z gołą pupą dziecko będzie czuło się komfortowo.

 1. Pozwól na chodzenie bez pieluszki

To właśnie w tym momencie zaczyna się prawdziwa nauka załatwiania się na nocniku. I znowu: latem to łatwe i komfortowe, bo jest ciepło. Jak to wygląda? Maluch biega po domu czy ogrodzie bez pieluszki, a nocnik jest zawsze w gotowości tuż obok niego. Gdy dziecko zasygnalizuje nam, że chce się załatwić, prowadzimy go do nocniczka. 

Obserwuj swoje dziecko - czasami malec lubi ukryć się i załatwić z dala od wzroku innych osób. Możesz umieścić nocnik właśnie w takim intymnym zakątku. Czasami dziecko lubi siedzieć sobie na nocniku na środku salonu i układać klocki - to także jak najbardziej naturalne. 

Nawet jeśli dziecko sprawnie załatwia się do nocnika i zaczyna komunikować nam swoje potrzeby fizjologiczne, wpadki mogą się zdarzać (i prawdopodobnie będą). Pełne odpieluchowanie może trwać nawet kilka miesięcy. Z pewnością przyda wam się prześcieradło nieprzemakalne, które skutecznie zabezpieczy materac. 

prześcieradło nieprzemakalne

Prześcieradło nieprzemakalne

Czego nie robić podczas odpieluchowania dziecka?

Odpieluchowanie to wielka zmiana dla dziecka i cały ten proces bywa dla niego stresujący. Ważne jest to, żeby wspierać malucha i zapewnić mu bezpieczną przestrzeń do oswojenia się z nową sytuacją.

Czego absolutnie nie robić podczas odpieluchowania?

 • Nie krzycz na dziecko, gdy nie będzie chciało usiąść na nocniku lub gdy zdarzy się wpadka. 

 • Nie wywieraj presji – zachęcaj, ale nie natarczywie. 

 • Nie przymuszaj dziecka do załatwiania się w konkretnych sytuacjach, np. przed wyjściem z domu – maluch powinien załatwiać się wtedy, kiedy czuje potrzebę. Takie wyuczone parcie często kończy się problemami z układem moczowym.

 • Nie zawstydzaj dziecka – a także poproś bliskich, aby unikali krzywdzących komentarzy. “Taki duży, a nosi pampersa” i podobne teksty są zakazane.

 • Ostrożnie z nagradzaniem i pochwałami – wiadomo, że pierwsza kupka czy siusiu do nocnika będą nas cieszyć, ale ciągłe chwalenie dziecka, oklaski czy nagrody za załatwienie się do nocnika to bardzo zły nawyk, który może doprowadzić do tego, że dziecko będzie na siłę się wypróżniać, aby zdobyć uznanie rodziców. 

 • Jeśli zaobserwujesz, że dziecko boi się i bardzo stresuje w momencie wypróżniania, możesz skorzystać z porady psychologa lub wspomóc się książeczkami, które pozwolą przepracować z maluchem nocnikowy temat.

Odpieluchowanie dziecka to ważny etap w jego życiu, który jednak nie powinien być przepełniony presją i stresem. Gdy jednak będziemy czekać na oznaki gotowości i podążać za dzieckiem i jego potrzebami oraz trochę “wyluzujemy”, proces odpieluchowania przebiegnie łagodnie i bezpiecznie dla dziecka.

Szukasz lekkich i przewiewnych produktów na lato? Sprawdź nasze akcesoria na lato dla dzieci i niemowląt.

akcesoria na lato dla dzieci i niemowląt

Skomentuj

Kod zabezpieczający
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć