BLACK WEEKS -25% Z KODEM BLACK
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Jaki kocyk dla dziecka na jesień, zimę, wiosnę, lato? Z wypełnieniem czy bez? Z wełny, bawełny czy minky? Przewodnik

 

Kocyk dla dziecka to niezbędny element wyprawki – czy to dla niemowlaka, czy przedszkolaka. Jak wybrać odpowiedni rozmiar koca i najlepszy skład? Sprawdź nasz poradnik!

W skrócie:

  1. Najbardziej uniwersalne są kocyki dla dzieci z bawełny, bambusa i lekkiej wełny merino.

  2. Na zimę najlepiej wybrać dla dziecka grubszy kocyk merino.

  3. Do wózka dobrze sprawdzają się zimowe śpiworki.

Zobacz też: 

Jaki kocyk dla dziecka wybrać?

Kocyk dla dziecka na spacery powinien mieć odpowiednią wielkość, aby spowić niemowlaka lub okryć nogi starszego dziecka w spacerówce (o rozmiarach przeczytasz poniżej). Niezależnie od pory roku dobrze sprawdza się połączenie bambus+minky, wełna merino i bawełna. Sprawdź szczegóły doboru idealnego koca.

Jaki kocyk dla dziecka na wiosnę?

Wiosną dziecko siedzące lub leżące w wózku potrzebuje dodatkowego okrycia, szczególnie wczesną wiosną, kiedy pogoda jest nieco nieprzewidywalna. Tutaj najważniejsza jest oddychalność kocyka i jego uniwersalna grubość – nie powinien być ani za ciepły, ani za zimny. To oznacza, że najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, takie jak:

Zobacz też:  Jaki kocyk dla niemowlaka wybrać? 

Jaki kocyk dla dziecka na lato?

W lecie kocyka potrzebuje i niemowlak, i dziecko jeżdżące w spacerówce, choć niekiedy chodzi bardziej o to, żeby osłonić czymś ciało dziecka przed słońcem niż chłodem.

Najlżejsze materiały na kocyki dziecięce to len i bambus. Lniane kocyki wafelkowe rekomendowane powyżej sprawdzą się również bardzo dobrze. Jeśli chodzi o bambus, to tym razem rekomendujemy wykorzystanie raczej połączenia wiskozy bambusowej z bawełną (kocyki bambusowe bamboolove).

Ważne! Nie polecamy zasłaniania całego wózka pieluszką. Do ochrony przed słońcem i upałem lepiej użyć parasolki do wózka, przewiewnych ubranek, chustek na głowę lub czapeczek z daszkiem i kremów z filtrem.

Zobacz też:

Jaki kocyk dla dziecka na zimę?

Jeśli chodzi o mroźną zimę, to już zdecydowanie polecamy specjalne zimowe śpiworki z ociepleniem. Nie zsuną się z nóżek dziecka i zapewnią mu odpowiednią warstwę izolującą zarówno przed niską temperaturą, silnym wiatrem, jak i opadami. Niemowlęciu zapewnią komfort termiczny i ochronę przed śniegiem czy marznącym deszczem.

Do wózka głębokiego posiadającego osłonę przed deszczem i śniegiem, świetnie sprawdzi się naprawdę ciepły kocyk dla niemowlaka

Zobacz też:

Jaki kocyk dla dziecka na jesień?

Wodoodporne śpiworki zamiast kocyka mogą się sprawdzić zarówno jesienią, jak i zimą, szczególnie w deszczowe, wietrzne dni. Wczesną jesienią możesz wybrać dokładnie te same kocyki dziecięce, jakie rekomendujemy na wiosnę.

Zobacz też:

Jakie wymiary kocyka dla dziecka?

Zalecane i najczęściej spotykane wymiary kocyków dla dzieci:

  • kocyk dla noworodka (0-1 miesiąc życia): 70x90 cm, 110x110 cm, 80x100 cm,

  • kocyk dla niemowlaka (1-12 miesiąc życia) 80x100 cm, 100x120 cm: 

  • kocyk dla przedszkolaka (między 3. a 6. rokiem życia): 100x135 cm.

Jaki wełniany kocyk dla dziecka?

Jeśli chodzi o wełniane kocyki na zimę, to hitem są ciepłe kocyki merino.  Wełna to naturalny materiał, który ma doskonałe właściwości termoregulacyjne. A do tego merino ma na tyle delikatne i drobne „włoski”, w odróżnieniu od innych rodzajów wełny, że nie podrażniają nawet najdelikatniejszej skóry (więcej  na ten temat przeczytasz poniżej).

Zobacz też:

Jaki kocyk dla dziecka z alergią?

Dzieci z alergiami skórnymi, a także z bardzo wrażliwą skórą lub AZS (atopowym zapaleniem skóry) powinny mieć przede wszystkim kocyki wysokiej jakości, z atestami bezpieczeństwa. Wśród certyfikowanych produktów wybierz tkaniny takie jak bawełna lub wiskoza bawełniana (czyli bambus). Najlepszy cieplejszy materiał to wełna merino lub kaszmir.

Badacze z Uniwersytetu z Sydney2 przeanalizowali dane z badań reakcji skórnych (alergicznych i niealergicznych podrażnień) z ostatnich stu lat i doszli do następujących wniosków:

  • wełna o delikatnym, cieniutkim włosiu (czyli np. wełna merynosów)  nie podrażnia skóry alergika,

  • współcześnie produkowane tkaniny wełniane generalnie nie zawierają takich ilości substancji drażniących (formaldehyd, lanolina, chrom), by mogły uczulać.

Jakich tkanin nie wybierać dla dziecka z alergią skórną, AZS, wrażliwą skórą? Bezpieczniej będzie unikać poliestru, który nie przepuszcza powietrza, co wywołuje przegrzanie, pocenie się i w efekcie podrażnienie. Oprócz tego minky ze względu na swoją strukturę przyciąga kurz, co może wywoływać problemy z alergią na roztocza kurzu domowego (jeśli nie będzie prany wystarczająco często).

Zobacz więcej w artykule: Jaki kocyk dla dziecka z alergią.

Zobacz też:

Ile kocyków potrzebuje dziecko?

Do wyprawki noworodka przyda się rożek, otulacz, śpiworek lub kocyk do spania (niemowlę nie powinno spać pod luźno okrywającym go kocykiem, więc je spowijamy). Oprócz tego potrzebny jest dodatkowy kocyk na spacery. Z jednej strony tyle powinno wystarczyć, ale trudno to wyjaśnić niemowlakowi, który w planach ma przesiusianie przez body, pajacyk i dwie warstwy kocyka…. 

Z czasem starsze dziecko może spać pod jednym kocykiem i mieć drugi do spacerów – biegające maluchy mogą nieźle zabrudzić kocyk spacerowy, więc niekiedy przydaje się chociaż jeden na zmianę.

FAQ

Od kiedy można dziecko przykrywać kołderką lub kocykiem do snu?

Przykrywanie dziecka luźnym kocykiem lub kołderką jest bezpieczne dopiero wtedy, kiedy dziecko samo jest w stanie odsłonić sobie buzię. Nie ma jasnych wytycznych na ten temat, ale zazwyczaj szacuje się, że około 12–18 miesiąca życia zdrowe dziecko może być po prostu okryte do spania kołderką lub kocykiem.

Niemowlęta nie potrafią jeszcze odsłonić sobie buzi, kiedy nieskoordynowanym jeszcze ruchem narzucą sobie jego skrawek na twarz lub owinie się tkaniną.  Należy je więc spowijać w becik, kocyk (spowijanie stosujemy do momentu, aż dziecko nie zacznie samo się przewracać na boki, czyli ok. 4. miesiąca życia) lub ubierać w śpiworek do spania. Obniża się wtedy ryzyko  SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)1.

Tutaj znajdziesz:

Zobacz też:

Źródła

1. Rekomendacje AAP (American Academy of Pediatrics): Rachel Y. Moon, MD; Robert A. Darnall, MD; Lori Feldman-Winter, MD; Michael H. Goodstein, MD; Fern R. Hauck, MD „SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment” Pediatrics (2016). https://doi.org/10.1542/peds.2016-2938

2. Zallmann, M., Smith, P. K., Tang, M. L. K., Spelman, L. J., Cahill, J. L., Wortmann, G., … Su, J. C. (2017). Debunking the myth of wool allergy: reviewing the evidence for immune and non-immune cutaneous reactions. Acta Dermato-Venereologica, 97(8), 906-915. https://doi.org/10.2340/00015555-2655

3. Mohammad Fauzan Bin Maideen, Ollie Jay, Coen Bongers, Ralph Nanan, James W. Smallcombe „Optimal low-cost cooling strategies for infant strollers during hot weather” [w:] „Ergonomics” (2023). https://doi.org/10.1080/00140139.2023.2172212

 
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć