Słyszałaś o wełnie merino – cudzie z merynosów? Nie? Już śpieszymy z wyjaśnieniem. To supermateriał idealny dla dzieci i niemowląt, na każdą pogodę, na każde ciało, na co dzień. Miękki, naturalny i miło otulający nawet najbardziej wrażliwą skórę. Poniżej przedstawiamy właściwości wspaniałej wełny merino, za które ją pokochasz.
Co to jest wełna merino?
Jeśli wełna kojarzy ci się z drapiącymi i gryzącymi swetrami, czas poznać magiczną wełnę z owiec merynosowych. Merynosy żyją w górskich terenach Nowej Zelandii, gdzie warunki bywają zmienne i ekstremalne – latem jest tam bardzo gorąco, a zimą temperatura spada nawet do -30°C. Owce świetnie się jednak do tego dostosowują – a to dzięki runie, które chroni je przed każdą aurą.
-
Wełna merino jest termoregulacyjna
Po pierwsze wełna merino ma właściwości termoregulacyjne. To dlatego, że wełna merynosów chroni je przed bardzo niskimi temperaturami, a zarazem przed letnimi upałami. Właśnie dzięki terenom, na których żyją owce wełna ma właściwości termoregulacyjne. Wspaniale utrzymuje ciepło podczas zimnych dni, ale latem również jest funkcjonalna – przyjemnie chłodzi ciało, odprowadzając ciepło na zewnątrz. To fantastyczna, całoroczna tkanina, która szczególnie sprawdza się u dzieci i niemowląt. Zwłaszcza do spania, kiedy maluch potrzebuje czegoś, w czym się ani nie spoci, ani nie zmarznie. Dlatego szczególnie polecamy śpiworki merino dla niemowląt oraz kocyki merino dla niemowląt z kolekcji MAYLILY.
-
Wełna merino jest bardzo lekka
Ciężkie, wełniane swetry? Nie z wełny merino – jest ona nieporównywalnie cieńsza niż tradycyjna wełna, jest nawet cieńsza niż ludzki włos! Produkty z runa merynosów są więc bardzo lekkie, lejące się i komfortowe w użytkowaniu – nawet podczas ciepłych dni fantastycznie się je nosi.
Kocyk dla niemowlaka merino - szary
-
Wełna merino jest hipoalergiczna
Wełna z merynosów jest odpowiednia dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Dzieje się tak dlatego, że wełna merino nie powoduje podrażnień oraz nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest bardzo delikatna i przyjemna w kontakcie ze skórą – jej malutkie włókna nie “wbijają” się w skórę, lecz układają się wzdłuż ciała. Merino wspaniale sprawdzi się więc u alergików i niemowląt, których skóra jest szczególnie delikatna i wrażliwa.
Śpiworek merino dla niemowląt - beżowy
-
Wełna merino jest miękka, a nawet ultramiękka
Serio. Wełna merino jest jak chmurka – cudownie miękka i otulająca. Wiąże się to przede wszystkim z jej lekkością i cienkimi włóknami, które dają wrażenie puszystości. To nie ta wełna, z której babcie robiły swetry czy skarpety na drutach – wełna merino w niczym nie przypomina tradycyjnej wełny.
-
Wełna merino jest oddychająca
Kolejna zaleta - wełna merino to tkanina w 100% naturalna, dzięki czemu pozwala skórze oddychać i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie spocisz się w niej, nie zgrzejesz, ani nie zmarzniesz – dlatego coraz popularniejsza jest odzież sportowa z wełny merynosów czy nawet bielizna.
-
Wełna merino odprowadza wilgoć
Dla wełny merino wilgoć nie jest problemem – ten materiał fantastycznie ją absorbuje. Kiedy produkt z merino staje się wilgotny, włókna odprowadzają tę wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra wciąż jest sucha. Z tego powodu produkty merino tak rewelacyjnie sprawdzają się jako bielizna termoaktywna np. pod ubrania narciarskie.
-
Wełna merino nie pochłania zapachów
Tak to prawda, wełna merino nie pochłania zapachów. A co za tym idzie – nie trzeba jej często prać. Włókna wełny merino uniemożliwiają rozwijanie się na jej powierzchni bakterii, dzięki czemu przykre zapachy bardzo szybko się z niej ulatniają. O ile ma to mały minus – w przypadku ładnych zapachów, którymi chcielibyśmy otaczać się na dłużej – o tyle większość ludzi pokocha ją za tę właściwość. Pot i inne nieprzyjemne zapachy lada moment znikają z wełny merino, więc jeśli chcesz ją odświeżyć, zamiast do pralki, wystaw ją na balkon.
-
Wełna merino jest łatwa w pielęgnacji
Panuje przekonanie, że wełna jest trudna w pielęgnacji. Cóż, do pralki z ręcznikami jej nie wrzucisz i nie wypierzesz w 90°C, bo delikatne tkaniny wymagają równie delikatnego traktowania, ale jak najbardziej możesz odzież i dodatki z wełny merino wyprać ręcznie lub w pralce. Wystarczy tylko przestrzegać zaleceń producentów (zazwyczaj jest to zalecenie prania w 30°C), używać dedykowanych wełnie środków, unikać wybielaczy i płynów do płukania, a wełna merino posłuży ci na lata. I jak wyżej – jeśli chcesz ją jedynie odświeżyć, wystarczy wystawić ją na świeże powietrze (albo, choć brzmi to zabawnie, włożyć na chwilę do zamrażarki).
Czytaj także poradnik jak prać wełnę merino, który przygotowaliśmy.
Dzięki swoim cudownym właściwościom wełna merino jest fantastycznym materiałem dla noworodków i niemowląt. Jest miękka i delikatna, więc nie podrażni dziecięcej skóry, jest lekka i przyjemna, dzięki czemu jej noszenie będzie komfortowe, jest termoregulująca, a więc ociepli maluszka i zapewni mu optymalne warunki, pozwala skórze oddychać i świetnie radzi sobie z wilgocią. Jeśli chcesz otulić maleństwo czymś naturalnym, niezwykle przyjemnym i miłym dla skóry, postaw na wełnę merino – zapewniamy, że zakochasz się w niej od pierwszego dotyku.
Czytaj także:
10 mitów na temat wełny merino