ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Poporodowe pogotowie, czyli 6 otulających rad dla świeżo upieczonych mam

 

Młoda mamo! Masz w domu nowego człowieka i po porodzie czujesz, że nie wiesz, co dalej? Połóg nie jest jednak pasmem błogiej szczęśliwości, nie pamiętasz, kiedy wypiłaś coś ciepłego i obudziłaś się z własnej woli? Poniżej znajdziesz 6 otulających porad dla świeżo upieczonej mamy, które pozwolą Ci przejść (względnie) spokojnie przez pierwsze tygodnie po porodzie.

(Tatusiowie czują się dyskryminowani? Nie martwcie się, do ojców też dojdziemy, ale najpierw zajmiemy się osobami, które wydały właśnie dziecko na świat. Tymczasem Wy też przeczytajcie).

W skrócie:

  1. Dobrostan mamy jest ważny. Dbaj o siebie!

  2. Dzieci płaczą i czasem nie wiadomo dlaczego. To nie jest Twoja wina.

  3. Masz prawo do każdej emocji po porodzie.

1. Nie bierz do serca wszystkich złotych rad

Młoda mama po porodzie potrzebuje tysięcy porad z każdej możliwej strony: od nieznajomej w windzie, pani z pieskiem w parku, teściowej, mamy, obcych ludzi w Internecie… 

Zaczekaj. A może jednak nie? 

Najważniejszą radą dla świeżo upieczonej mamy jest to, żeby nie przejmowała się wszystkimi złotymi radami (szczególnie że często się wykluczają; wierz mi, mówię z własnego doświadczenia). Dziecko o tej porze roku musi mieć na główce czapeczkę i prawdziwe obuwie do leżenia w wózku, za głośno płacze, zbyt długo jest noszone, a pani to w ogóle nie powinna jeść cytryny/orzecha/kapusty/jajka/mleka/fasoli (niepotrzebne skreślić)....

Możesz grzecznie wysłuchać, a potem zrobić dokładnie to, co dyktuje Ci serce. Wyjątek stanowią porady pediatry i położnej. Te osoby rzeczywiście mogą wiedzieć lepiej, szczególnie jeśli chodzi o dbanie o fizyczny dobrostan noworodka i Twój.

Zobacz też:

2. Proś o pomoc lub zaplanuj wsparcie w domowych obowiązkach

Pamiętaj, nie musisz ogarniać wszystkiego sama!

Porozmawiaj z ojcem dziecka, mamą, teściową, przyjaciółką, siostrą, bratem, przyjacielem jeszcze przed urodzeniem dziecka. Zapytaj, czy będziesz ich mogła prosić o wsparcie. I nie chodzi tu o wielkie rzeczy: czasem ratunkiem okazują się drobne zakupy, włożenie naczyń do zmywarki, wyprowadzenie psa. Możesz im podsunąć nasz artykuł o tym, jak pomóc młodym rodzicom po porodzie.

Jeśli w najbliższej okolicy nie masz osób, które mogą zaoferować Ci wsparcie, zastanów się, czy na czas po porodzie nie zapłacić komuś za pomoc. Może Ci się przydać sprzątanie, dieta pudełkowa dobrej jakości, wszelkie usługi, które ułatwią Ci funkcjonowanie po porodzie.

Delegowanie zadań, które możesz komuś powierzyć, to nic złego.

Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Do przetrwania po porodzie tym bardziej.

3. Zadbaj o swój dobrostan

Nie, nie chodzi mi o bycie fit mamą (chyba że lubisz i czujesz się na siłach), ani o jogging i jogę o piątej nad ranem (to już nowy dzień czy jeszcze noc? Z noworodkiem jeszcze trudniej się połapać).

Zrób coś, co Ci sprawi przyjemność. Usiądź otulona miękkim kocem w fotelu. Zorganizuj sobie małe, domowe SPA. Zrób rytuał zgodny z ideą włosingu: po umyciu nałóż na włosy miękki turban do suszenia włosów, a na twarz maseczkę. Albo wymocz stopy w wodzie z dodatkiem soli do kąpieli. Przy okazji zauważ, o ile zmniejszyły się Twoje stopy po porodzie, szczególnie w kostkach. Po takich zmianach zasługują na nieco troski. Wymasowanie ich też nie zaszkodzi.

A może… się zdrzemnij (obstawiam, że to będzie pierwszym pomysłem, szczególnie jeśli karmisz nocą. To jest absolutnie OK).

Aha, to będzie możliwe, jeśli najpierw wdrożysz radę nr 2!

4. Pamiętaj: Dzieci płaczą…

Przez pierwsze miesiące życia płacz to w zasadzie jedyny ich sposób komunikacji (słowniczek płaczu niemowlaka opublikujemy wkrótce). Noworodek płacze, bo czegoś potrzebuje. Zachowanie spokoju, świadomość, że to nie jest oznaka cierpienia, pozwoli Ci na sprawne znalezienie przyczyny i uspokojenie malucha.

Zobacz też:

5. …i Ty też możesz!

Daj sobie przyzwolenie na wszystkie emocje. Tak, noworodek potrafi wyczerpać i wkurzyć. Możesz być zdenerwowana, możesz mieć problem z nawiązaniem więzi z dzieckiem, szczególnie jeśli poród był trudny.

Szacuje się, że nawet 20%1 matek cierpi na depresję poporodową. Jeśli czujesz, że Twój obniżony nastrój nie przechodzi, a Ty masz coraz mniej energii, nawet na rzeczy, które do tej pory sprawiały Ci radość – skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą.

Taka rozmowa na pewno nie zaszkodzi. A może Ci bardzo pomóc.

6. Nie bądź mamą idealną 

Wystarczy, że będziesz… wystarczająco dobra.

Zobacz też:

Masz jeszcze jakieś rady dla innych młodych mam? Podziel się nimi w komentarzu!

Źródła

1. Kossakowska, K. (2019). Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 39(3), 134-151. https://doi.org/10.34766/fetr.v3i39.127

 
Kategorie: Rodzicielstwo, Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć