ZOBACZ PRODUKTY Z OPCJĄ PERSONALIZACJI
Darmowa dostawa od 399 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | [email protected] | tel. 600 600 317

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Ząbkowanie u niemowląt - objawy, kiedy, co na ząbkowanie

 

Ząbkowanie to zupełnie naturalny proces, którego przejście jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Przebijające się mleczaki nie dokuczają jednakowo – niektóre dzieci przechodzą ten etap bezobjawowo, ale zdarza się również gorączka i marudzenie. Jak wygląda ząbkowanie? Co może pomóc na ząbkowanie i jak długo ono trwa?

Po czym poznać, że dziecko ząbkuje?

Najczęstszym objawem ząbkowania u niemowląt, który występuje niemal u większości dzieci, jest zwiększone wydzielanie śliny i wkładanie wszystkiego do buzi. Dziąsła niemowląt są również rozpulchnione i zaczerwienione, zanim przebije się kawałek ząbka. Niekiedy może wystąpić u dziecka gorączka – jednak zazwyczaj jest ona krótkotrwała i nie towarzyszą jej żadne inne objawy. Przed samym ząbkowaniem bardzo często maluszki mają również zarumienione policzki, są płaczliwe, mają niespokojny sen i miewają problemy trawienne.

Jak zachowuje się dziecko podczas ząbkowania?

Ząbkowanie u niemowląt wiąże się najczęściej z marudzeniem, płaczem, brakiem apetytu, problemami ze snem i swędzeniem w okolicach wyrzynającego się ząbka. Dzieci bywają niespokojne przy piersi lub piciu z butelki, często się przebudzają w nocy i popłakują; swędzące i bolące dziąsła wzmagają również wkładanie rąk i różnych przedmiotów do buzi, dlatego warto zaopatrzyć się w gryzak, który będzie dla niemowląt wielką ulgą. 

Jak długo przebija się pierwszy ząbek?

Jeśli zauważysz, że dziąsła twojego malucha są zaczerwienione, a dziecko bardzo się ślini, najprawdopodobniej niedługo powitacie pierwszy ząbek – a dokładniej dolny, bo dolne zęby pojawiają się jako pierwsze. Ciężko stwierdzić, jak długo trwa proces przebicia się zęba przez dziąsło – jest to sprawa bardzo indywidualna, ale zazwyczaj trwa to około tygodnia. Pierwszy ząb pojawia się u niemowląt około 5 miesiąca życia. 

Jak długo trwa ból przy ząbkowaniu?

Dzieci bardzo różnie przechodzą ząbkowanie – jedne są drażliwe i płaczą, bo wychodzący ząbek widocznie im doskwiera, a inne nie mają żadnych objawów poza spuchniętymi dziąsłami i nadprodukcją śliny. Proces wyrzynania się zębów trwa tak naprawdę dość długo – bo jeden ząb może “wychodzić” nawet miesiąc lub dwa, ale to właśnie końcowy etap, tuż przed przebiciem się zęba, jest dla maluchów najbardziej dokuczliwy. Po przebiciu się ząbka przez dziąsło zazwyczaj ustępuje ból, swędzenie i inne objawy, a dziecko staje się spokojniejsze.

Co na ząbkowanie?

Najlepszym ukojeniem w okresie ząbkowania będą po prostu ramiona mamy. Dużo tulenia, noszenia i bliskości to coś, czego maluchy najbardziej potrzebują w tym czasie. Jeśli karmisz dziecko piersią – karm jak najczęściej, to pomoże zmniejszyć dyskomfort, jaki maleństwo odczuwa.

Niezastąpione będą również wszelkie przedmioty do gryzienia – gryzaki kauczkowe, silikonowe lub drewniane – które ukoją swędzące dziąsła i przyniosą maluchom ulgę. Taki gryzak warto schłodzić przed podaniem w lodówce: zimno dodatkowo ukoi ból.

Przydadzą się również ślinaczki – aby maluch nie miał mokrego od śliny ubranka. Najlepiej sprawdzą się te w kształcie apaszki, które łatwo założyć, a także są dla malucha komfortowe i nie przeszkadzają mu w pełzaniu lub czworakowaniu. Polecamy ślinaczki bambusowe z MAYLILY. 

Jeśli dziecko bardzo płacze, gorączkuje i widocznie zmaga się z dużym bólem, warto sięgnąć po bezpieczny dla dzieci środek przeciwbólowy – dawkę zawsze konsultuj z lekarzem lub farmaceutą, a także podążaj za wskazówkami producenta. 

Na rynku jest również wiele maści i żeli, które mają szansę pomóc bolącym dziąsłom. Działają one na zasadzie miejscowego znieczulenia, chłodzą i likwidują ból oraz swędzenie. 

To, co przy ząbkowaniu będzie nam na pewno potrzebne, to dużo cierpliwości i siły, a także wiedza na temat higieny jamy ustnej – bo to właśnie od pierwszego ząbka należy ją wprowadzić. Warto zaopatrzyć się w silikonową szczoteczkę nakładaną na palec i przemywać dziąsła – jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka – wykonując delikatny masaż, który również pomoże maluchowi, a także zadba o jego jamę ustną. 

Czytaj także:

6 sposobów na czkawkę u noworodka

Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowląt – 5 naturalnych i skutecznych sposobów

ząbkowanie u niemowląt #ząbkowanie

akcesoria wiosnę dla dzieci i niemowląt

 
Kategorie: Porady
Akceptuj Więcej informacji Odrzuć