Darmowa dostawa od 199 zł | 30 dni na zwrot | Płatności: online, przy odbiorze, PayPo | Dostawa: GLS / InPost | tel. 600 600 317 | mail: sklep@maylily.pl
 

Dlaczego MAYLILY?

  • Unikalny design produktów. Przykładamy wagę do detali.

  • Piękne tkaniny najwyższej jakości. Miękkie i wytrzymałe.

  • Produkcja w 100% wykonywana w Polsce.

  • Setki produktów wykonywanych ręcznie.

Ciążowe mity - obalamy!

Prognozowanie płci dziecka, branie za pewnik czegoś, co zasłyszałyśmy lub z czym zgadza się większość, mity i przesądy na temat okresu ciąży – wszystkie (choć przez chwilę) tam byłyśmy. Nic dziwnego, w końcu ciąża to niezwykły okres, wokół którego powstało wiele wierzeń. Dziś obalamy największe mity ciążowe, które szerzą wśród przyszłych mam dezinformację. 

PRZESĄDY, ZABOBONY I MITY W CIĄŻY 

Wokół większości wydarzeń w życiu człowieka od lat powstają mity, legendy, wierzenia i przesądy. Kto nie słyszał o czerwonej wstążeczce przyczepionej do wózka, przelewaniu wody lub wosku nad dzieckiem w ramach odczarowania złego uroku czy licznych ślubnych przesądach? Albo o tym, że ciężarna nie powinna obcinać włosów, bywać na cmentarzach czy przechodzić pod drabiną? 

Te zabobony są oczywiście istotną częścią naszej kultury ludowej – miło o nich pamiętać, czasem nawet jakąś wstążeczkę do wózka przyczepić, jeżeli ma się na to ochotę, ale wciąż trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma to naukowego potwierdzenia. A jakże byłoby łatwiej, gdyby na płaczące niemowlę działało przelanie wody nad czołem! 

MIT 1: SAMOPOCZUCIE W CIĄŻY Z CHŁOPCEM

Większość ciężarnych z pewnością słyszała o tym, jakoby samopoczucie w ciąży z chłopcem miało być inne niż podczas ciąży z dziewczynką – przede wszystkim lepsze. Przykre i dokuczliwe objawy, takie jak mdłości, wymioty, zmienne nastroje, dziwne preferencje kulinarne i zamiłowanie do słodyczy miałyby zwiastować przyjście na świat dziewczynki. 

Co więc ma nam zdradzać, że urodzi się chłopiec? Ochota na kwaśne jedzenie, brak mdłości i wymiotów, pojawienie się drobnego owłosienia w okolicy brzucha i dokuczliwa zgaga. Czy da się jednak poznać płeć dziecka po objawać? Owszem, są kobiety, które w ciąży z chłopcem dokładnie tak się czują. Są też takie, które dużo wymiotują, zagryzają czekoladę chipsami i stają się bardziej płaczliwe. Samopoczucie w ciąży jest kwestią bardzo, bardzo indywidualną, z której nie można wywróżyć płci dziecka. 

MIT 2:  “CÓRKA ODBIERA URODĘ, SYN DODAJE” - WYGLĄD W CIĄŻY A PŁEĆ DZIECKA

To jeden z tych nieprzyjemnych mitów, bo która kobieta chciałaby usłyszeć, że urodzi córkę, bo wygląda źle i nieciekawie? Ale w to, że “córka odbiera urodę, syn dodaje” wierzy całkiem sporo ludzi – piękny i promienny wygląd w czasie ciąży oznacza chłopca, a problemy z cerą, włosami i zmęczony wyraz twarzy zwiastuje dziewczynkę, która odbiera mamie w ten sposób urodę. Dość przykra wizja. Na szczęście to mit: ciążowym glow możesz się cieszyć bez znaczenia, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki. 

Wygląd w ciąży zależy w dużej mierze od tego, jak w ogóle nasz organizm poradzi sobie z takimi zmianami – a podczas ciąży, tam w środku, w naszym organizmie zachodzi sporo zmian. Nasze ciało doznaje szoku i reaguje różnie; nie wymagajmy od siebie zbyt wiele, bo jest to czas, gdy zmęczone oczy, problemy z cerą czy rozstępy są czymś zupełnie naturalnym!

MIT 3: KSZTAŁT BRZUCHA W CIĄŻY A PŁEĆ DZIECKA

O płci dziecka ma świadczyć także wygląd brzucha – a właściwie kształt brzucha w ciąży. Chłopca ma zwiastować ten spiczasty i nisko ułożony, dziewczynkę natomiast okrągły i szeroki. Wygląd pępka też może dawać pewne wskazówki – wklęsły oznacza dziewczynkę, a wystający chłopca.

Z całą pewnością są kobiety, które czytają o tych wszystkich objawach zwiastujących daną płeć i myślą sobie: „Tak, mam dokładnie tak samo”. Ale nie potwierdza to niestety tezy, jakoby kształt brzucha w ciąży czy to, jak się czujemy, miało związek z płcią dziecka. To by było zbyt proste – nasza biologia jest fascynująca i nieprzewidywalna, a organizm każdej kobiety funkcjonuje zupełnie inaczej. Jedne ciężarne mają brzuszek niewielki i spiczasty, a drugie większy – ale odpowiadają za to sylwetka, mięśnie, postura i, przede wszystkim, ułożenie dziecka w brzuchu. 

MIT 4: JEDZENIE ZA DWOJE W CZASIE CIĄŻY

Jedz dla dwojga zamiast jedz za dwoje w czasie ciąży. W ciąży należy jeść tyle, ile się potrzebuje – ale absolutnie nie trzeba jeść ponad nasze uczucie sytości i pochłaniać takich ilości jedzenia, których normalnie by się nie zjadło. Jeżeli chodzi o odżywianie podczas ciąży, to najważniejsze są:

  • prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta

  • zdrowe posiłki

  • odpowiednia ilość owoców i warzyw

  • nawadnianie organizmu

  • ograniczenie spożywania wysoko przetworzonej żywności

  • unikanie produktów z niepasteryzowanego mleka

Krótko mówiąc: w ciąży należy zdrowo się odżywiać, unikać produktów niewskazanych (niektóre zioła, surowe mięso, jaja, sery pleśniowe) i odrzucić używki (alkohol, papierosy).

MIT 5: PICIE KAWY W CIĄŻY JEST NIEDOZWOLONE

A co z kawą? Wiele osób twierdzi, że picie kawy w ciąży jest niedozwolone. Ciekawe, co by powiedziały Włoszki na ten temat – na szczęście nie jest to prawda.

Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale w małych ilościach. Zalecana dzienna dawka kofeiny wynosi 200-300 mg. Miłośniczki kawy wciąż mogą zacząć dzień od ciepłego americano, a po południu skusić się na słabe latte bez obaw o wpływ na maleństwo w brzuchu. 

Może być jednak tak, że kawa w ciąży przestanie nam służyć – nawet gdy wcześniej uwielbiałyśmy jej smak i zapach. Warto więc obserwować swój organizm i słuchać go, bo ciąża zmienia nie tylko nasze życie, ale i funkcjonowanie naszego organizmu. 

Dawniej kobiety nie miały dostępu do kluczowych informacji związanych z ciążą – ale pomagało im obserwowanie własnego ciała i ciała innych ciężarnych, z czego narodziło się wiele ciążowych przekonań. 

Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie – jesteśmy przeładowane informacjami. Jest ich za dużo, nie wszystkie są prawdziwe, większość jest zupełnie zmyślona albo dawno nieaktualna. Na szczęście specjaliści obalili większość mitów, a my z łatwością możemy zweryfikować każdą ciążową ciekawostkę, na którą się natkniemy.

ciążowe mity #ciąża #mity #zabobony

8 SPRAWDZONYCH I DARMOWYCH APLIKACJI CIĄŻOWYCH

Pobierz bezpłatny E-book "8 sprawdzonych i darmowych aplikacji ciążowych"

e-book 8 sprawdzonych i darmowych aplikacji ciążowych

Skomentuj

Kod zabezpieczający