Prognozowanie płci dziecka, branie za pewnik czegoś, co zasłyszałyśmy lub z czym zgadza się większość, mity i przesądy na temat okresu ciąży – wszystkie (choć przez chwilę) tam byłyśmy. Nic dziwnego, w końcu ciąża to niezwykły okres, wokół którego powstało wiele wierzeń. Dziś obalamy największe mity ciążowe, które szerzą wśród przyszłych mam dezinformację.
PRZESĄDY, ZABOBONY I MITY W CIĄŻY
Wokół większości wydarzeń w życiu człowieka od lat powstają mity, legendy, wierzenia i przesądy. Kto nie słyszał o czerwonej wstążeczce przyczepionej do wózka, przelewaniu wody lub wosku nad dzieckiem w ramach odczarowania złego uroku czy licznych ślubnych przesądach? Albo o tym, że ciężarna nie powinna obcinać włosów, bywać na cmentarzach czy przechodzić pod drabiną?
Te zabobony są oczywiście istotną częścią naszej kultury ludowej – miło o nich pamiętać, czasem nawet jakąś wstążeczkę do wózka przyczepić, jeżeli ma się na to ochotę, ale wciąż trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma to naukowego potwierdzenia. A jakże byłoby łatwiej, gdyby na płaczące niemowlę działało przelanie wody nad czołem!
MIT 1: SAMOPOCZUCIE W CIĄŻY Z CHŁOPCEM
Większość ciężarnych z pewnością słyszała o tym, jakoby samopoczucie w ciąży z chłopcem miało być inne niż podczas ciąży z dziewczynką – przede wszystkim lepsze. Przykre i dokuczliwe objawy, takie jak mdłości, wymioty, zmienne nastroje, dziwne preferencje kulinarne i zamiłowanie do słodyczy miałyby zwiastować przyjście na świat dziewczynki.
Co więc ma nam zdradzać, że urodzi się chłopiec? Ochota na kwaśne jedzenie, brak mdłości i wymiotów, pojawienie się drobnego owłosienia w okolicy brzucha i dokuczliwa zgaga. Czy da się jednak poznać płeć dziecka po objawać? Owszem, są kobiety, które w ciąży z chłopcem dokładnie tak się czują. Są też takie, które dużo wymiotują, zagryzają czekoladę chipsami i stają się bardziej płaczliwe. Samopoczucie w ciąży jest kwestią bardzo, bardzo indywidualną, z której nie można wywróżyć płci dziecka.
MIT 2: “CÓRKA ODBIERA URODĘ, SYN DODAJE” - WYGLĄD W CIĄŻY A PŁEĆ DZIECKA
To jeden z tych nieprzyjemnych mitów, bo która kobieta chciałaby usłyszeć, że urodzi córkę, bo wygląda źle i nieciekawie? Ale w to, że “córka odbiera urodę, syn dodaje” wierzy całkiem sporo ludzi – piękny i promienny wygląd w czasie ciąży oznacza chłopca, a problemy z cerą, włosami i zmęczony wyraz twarzy zwiastuje dziewczynkę, która odbiera mamie w ten sposób urodę. Dość przykra wizja. Na szczęście to mit: ciążowym glow możesz się cieszyć bez znaczenia, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.
Wygląd w ciąży zależy w dużej mierze od tego, jak w ogóle nasz organizm poradzi sobie z takimi zmianami – a podczas ciąży, tam w środku, w naszym organizmie zachodzi sporo zmian. Nasze ciało doznaje szoku i reaguje różnie; nie wymagajmy od siebie zbyt wiele, bo jest to czas, gdy zmęczone oczy, problemy z cerą czy rozstępy są czymś zupełnie naturalnym!
MIT 3: KSZTAŁT BRZUCHA W CIĄŻY A PŁEĆ DZIECKA
O płci dziecka ma świadczyć także wygląd brzucha – a właściwie kształt brzucha w ciąży. Chłopca ma zwiastować ten spiczasty i nisko ułożony, dziewczynkę natomiast okrągły i szeroki. Wygląd pępka też może dawać pewne wskazówki – wklęsły oznacza dziewczynkę, a wystający chłopca.
Z całą pewnością są kobiety, które czytają o tych wszystkich objawach zwiastujących daną płeć i myślą sobie: „Tak, mam dokładnie tak samo”. Ale nie potwierdza to niestety tezy, jakoby kształt brzucha w ciąży czy to, jak się czujemy, miało związek z płcią dziecka. To by było zbyt proste – nasza biologia jest fascynująca i nieprzewidywalna, a organizm każdej kobiety funkcjonuje zupełnie inaczej. Jedne ciężarne mają brzuszek niewielki i spiczasty, a drugie większy – ale odpowiadają za to sylwetka, mięśnie, postura i, przede wszystkim, ułożenie dziecka w brzuchu.
MIT 4: JEDZENIE ZA DWOJE W CZASIE CIĄŻY
Jedz dla dwojga zamiast jedz za dwoje w czasie ciąży. W ciąży należy jeść tyle, ile się potrzebuje – ale absolutnie nie trzeba jeść ponad nasze uczucie sytości i pochłaniać takich ilości jedzenia, których normalnie by się nie zjadło. Jeżeli chodzi o odżywianie podczas ciąży, to najważniejsze są:
-
prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta
-
zdrowe posiłki
-
odpowiednia ilość owoców i warzyw
-
nawadnianie organizmu
-
ograniczenie spożywania wysoko przetworzonej żywności
-
unikanie produktów z niepasteryzowanego mleka
Krótko mówiąc: w ciąży należy zdrowo się odżywiać, unikać produktów niewskazanych (niektóre zioła, surowe mięso, jaja, sery pleśniowe) i odrzucić używki (alkohol, papierosy).
MIT 5: PICIE KAWY W CIĄŻY JEST NIEDOZWOLONE
A co z kawą? Wiele osób twierdzi, że picie kawy w ciąży jest niedozwolone. Ciekawe, co by powiedziały Włoszki na ten temat – na szczęście nie jest to prawda.
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale w małych ilościach. Zalecana dzienna dawka kofeiny wynosi 200-300 mg. Miłośniczki kawy wciąż mogą zacząć dzień od ciepłego americano, a po południu skusić się na słabe latte bez obaw o wpływ na maleństwo w brzuchu.
Może być jednak tak, że kawa w ciąży przestanie nam służyć – nawet gdy wcześniej uwielbiałyśmy jej smak i zapach. Warto więc obserwować swój organizm i słuchać go, bo ciąża zmienia nie tylko nasze życie, ale i funkcjonowanie naszego organizmu.
Dawniej kobiety nie miały dostępu do kluczowych informacji związanych z ciążą – ale pomagało im obserwowanie własnego ciała i ciała innych ciężarnych, z czego narodziło się wiele ciążowych przekonań.
Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie – jesteśmy przeładowane informacjami. Jest ich za dużo, nie wszystkie są prawdziwe, większość jest zupełnie zmyślona albo dawno nieaktualna. Na szczęście specjaliści obalili większość mitów, a my z łatwością możemy zweryfikować każdą ciążową ciekawostkę, na którą się natkniemy.
8 SPRAWDZONYCH I DARMOWYCH APLIKACJI CIĄŻOWYCH